Tehotenské týždne:

3. týždeň tehotenstva (3. TT): Zrod nového života

Prvý deň poslednej menštruácie môžete považovať za začiatok tehotenstva – samozrejme, len za predpokladu, že práve v tomto menštruačnom cykle skutočne otehotniete. Hoci teda ešte nie ste tehotná, prvých 14 dní menštruačného cyklu sú prvé dva tehotenské týždne. Ovulácia, počas ktorej môžete reálne počať potomka, nastáva približne v polovici cyklu, obvykle niekedy medzi 14. až 17. dňom. Práve v 3. tehotenskom týždni sa začína úžasná púť budúceho človiečika.

Aké veľké je bábätko v 3. týždni tehotenstva?

Vajíčko si na tú pravú spermiu počká vo vajíčkovode. Okolo oplodneného vajíčka sa po splynutí so spermiou vytvorí pevný obal, ktorý zabráni, aby doň prenikli ďalšie spermie.

Vzniká bunka, ktorá rovnakým dielom nesie genetickú informáciu od oboch rodičov. Na druhý deň po spojení vajíčka a spermie sa táto bunka rozdelí na dve, neskôr na štyri bunky. Delenie pokračuje, na 3. deň je z jednej jedinej bunky už 12 až 16 ďalších. Keďže vajíčko pripomína plod moruše, lekári používajú pre toto štádium vývoja odborný termín morula, čo v latinčine znamená moruša. Oplodnená bunka meria menej ako 1 milimeter, takže voľným okom by ste ju nezbadali. Nezachytí ju ani bežný ultrazvuk. Zatiaľ neexistuje žiaden náznak, že ste tehotná.

Na 5. deň po oplodnení doputuje vajíčko do maternice, kde sa uhniezdi. Hoci je v tomto štádiu ešte stále neuveriteľne malé, už v sebe nesie celú silu života.

Vývoj dieťaťa

Po úspešnom oplodnení spermiou putuje vajíčko do maternice a pritom sa delí. K prvému deleniu dochádza 24 hodín po počatí. Bunka sa opäť rozdelí každých 12 až 15 hodín. Vytvárajú sa prvé orgány a sústavy ľudského tela.

Päť dní po oplodnení doputovalo vajíčko rozdelené na mnoho buniek do maternice.

V maternici sa medzitým vytvárajú podmienky na optimálny vývoj a rast budúceho bábätka. Výstelka maternice dorástla do hrúbky 7 až 8 milimetrov, čo je ideálne prostredie na zahniezdenie oplodneného vajíčka.

Na 7. deň po oplodnení, putovaní a delení sa fascinujúci zhluk buniek snaží nájsť vo výstelke maternice miesto, kde sa udomácni.

Z prasknutého obalu vajíčka vzniká žlté teliesko, ktoré uvoľňuje hormón progesterón. Tento hormón spôsobuje, že sliznica maternice ďalej hrubne a pripravuje sa na prijatie vajíčka. Už je takmer isté, že zhluk buniek, ktorý vznikol z jedinej bunky vajíčka, sa v sliznici maternice bezpečne uchytí.

Ak zahniezdenie vajíčka v maternici prebehne úspešne, ste s istotou tehotná. Začína sa fascinujúce obdobie rastu a vývoja budúceho dieťaťa.

Čo sa s vami deje v 3. týždni tehotenstva

V tomto štádiu ešte o zázraku, ktorého sa stávate súčasťou, alebo o fascinujúcom zrode nového života, ktorý by sa bez vás neodohral, objektívne vôbec nič neviete. Nenastali ešte nijaké merateľné telesné zmeny, nič neprezradí ani ultrazvuk. A keby ste si urobili tehotenský test, bol by negatívny. Avšak mnoho žien vďaka svojej povestnej intuícii začína niečo tušiť. Cítite sa šťastne, ste v pohode? Tieto pozitívne pocity vo vás vyvoláva progesterón, hormón žltého telieska, ktorý sa tvorí v maternici.

Môžete mať tieto príznaky

Možno vás prekvapí slabé krvácanie či skôr špinenie hnedastej alebo červenkastej farby. Nezľaknite sa, nejde o menštruačné krvácanie, ale o implantačné špinenie, ktoré súvisí s uhniezďovaním vajíčka v maternici. Výdatne prekrvená výstelka maternice sa môže trochu narušiť, pričom vznikajú nepatrné krvácajúce ranky.

Môžete postrehnúť aj mierne napätie v oblasti brucha, ktoré tiež súvisí s implantovaním vajíčka v maternici. Niektoré ženy vnímajú v 3. tehotenskom týždni ľahkú bolesť v prsníkoch. Všetky tieto príznaky sú však veľmi nejasné a rozptýlené, preto si ich pravdepodobne budete spájať skôr s ovuláciou než so začínajúcim tehotenstvom.

Čo môžete spraviť pre svoje telo na začiatku tehotenstva?

Ak chcete podporiť prirodzený proces dozrievania vajíčok vo vaječníkoch a neskôr úspešné zahniezdenie jedného oplodneného vajíčka v maternici, dbajte na zdravý a vyvážený jedálny lístok. Vaša strava by mala obsahovať dostatok vitamínov a minerálov. Uvedomte si však, že niektoré vitamíny, konkrétne A, D, E a K, sú rozpustné v tukoch. To znamená, že bez tukov ich telo neprijme a nespracuje. Jednoducho sa doň nedostanú. Vzbudilo vo vás slovo tuky paniku? Iste, tento pojem zvykneme spájať najmä s nezdravou, kalorickou stravou. Treba však rozlišovať medzi zlými a zdraviu prospešnými tukmi.

Zlé, teda nasýtené transmastné tuky sa nachádzajú najmä v stužených rastlinných tukoch a margarínoch. Pridávajú sa do koláčov, zákuskov, do hotového lístkového či iného cesta alebo do polotovarov. Okrem toho, že majú veľa kalórií, zvyšujú riziko srdcovo-cievnych chorôb. Tým sa rozhodne vyhýbajte.

Nasýtené tuky sa však nachádzajú aj v mäse, mlieku a mliečnych produktoch, v syroch a klasickom masle. Strava bohatá na tieto tuky sa môže podieľať na zvyšovaní celkového cholesterolu, takže ich konzumujte s mierou. Na druhej strane sú dôležité, lebo nám dodávajú energiu, pomáhajú pri regulácii telesnej teploty, podieľajú sa na tvorbe niektorých hormónov, chránia orgány, cievy a tkanivá.

Najlepšie skóre majú nenasýtené tuky. Nájdete ich predovšetkým v zelenine, orechoch, semenách, v olivovom či slnečnicovom oleji a v mastných rybách, ako je losos, makrela či sardinka. Tieto tuky sú potrebné na spracovanie vitamínov A, D, E a K, na fungovanie organizmu, vývoj mozgu, látkovú výmenu a znižovanie rizika srdcovo-cievnych ochorení. Naše telo si ich však nevie vyrobiť samo, preto si ich musíme dopĺňať v strave.

Vychutnávajte si rozmanitosť, ktorú vám ponúka príroda. Vyhýbajte sa priemyselne spracovaným potravinám, doprajte si veľa čerstvého, najmä surového ovocia a zeleniny, zjedzte za hrsť orechov denne, pri úprave jedál používajte olivový olej a nezabúdajte na mastné ryby. Takto zabezpečíte svojmu telu nielen prísun vitamínov, ale aj cennú vlákninu. Tú bude vaše telo s rastúcim bruškom potrebovať čoraz viac.

Náš tip

Najmä v prvej fáze tehotenstva má veľa žien doslova bláznivé chute. Možno budete jesť od rána do večera len banány, chrúmať keksy alebo loviť zo zaváraninového pohára kvasené uhorky. Prípadne vám tak zachutí omietka zo steny, že za pár dní ostane v stene dierka. Nemusíte sa báť, stvoreniu s veľkosťou špendlíkovej hlavičky vo vašom brušku tieto chute neublížia, pretože sa rýchlo pominú.

V každom prípade sa však už teraz snažte uprednostňovať potraviny, ktoré obsahujú vysoký podiel železa a kyseliny listovej.

Kyselina listová je vlastne vitamín B9, ktorý sa významne podieľa na krvotvorbe, na raste a vývoji buniek a chráni budúce dieťatko pred vrodenými vývojovými poruchami. Z toho dôvodu potrebujú tehotné ženy oveľa viac kyseliny listovej ako iní ľudia. Telo si ju však nedokáže vyrobiť samo. Nachádza sa síce v niektorých druhoch ovocia a zeleniny, v kvasniciach, pečeni, celozrnných obilninách a vo výrobkoch z nich, získať však potrebnú dávku konzumáciou týchto potravín je takmer nemožné. Preto by ste mali počas tehotenstva užívať špeciálny doplnok výživy, ktorý ju obsahuje. Je vhodný, aj keď sa ešte len chystáte otehotnieť. Pred jeho kúpou sa však poraďte so svojím ošetrujúcim gynekológom alebo s lekárnikom.

V tehotenstve hrá veľkú úlohu aj železo, ktoré zabezpečuje transport životne dôležitého kyslíka v krvi. V organizme nastávajúcej mamičky sa zvyšuje objem krvi až o polovicu. Z toho dôvodu potrebujete až dvojnásobne vyššiu dennú dávku železa. Hladinu železa prezradia krvné odbery, ktoré vám gynekológ bude robiť pri pravidelných prehliadkach. Ak bude nízka, predpíše vám prípravok, ktorý obsahuje potrebnú dennú dávku.

Nesmierne dôležitý pre vás aj pre vaše budúce bábätko je vitamín D. V organizme plní veľa úloh. Zodpovedá za udržiavane rovnováhy a stabilného pomeru vápnika a fosforu v krvi a podporuje ich vstrebávanie v čreve. Zabezpečuje správny vývoj kostí bábätka v matkinej maternici, v období dojčenia zvyšuje tvorbu materského mlieka. Je dôležitý pri vývoji a raste kostí a zubov v detstve i v puberte, ale aj pri prevencii osteoporózy a iných metabolických ochorení kostí v dospelosti. Pozitívne vplýva na svalový a centrálny nervový systém. Je potrebný aj na naštartovanie vrodenej imunity, ktorá už od narodenia umožňuje dieťaťu brániť sa proti rôznymi infekciám. Naše telo si väčšinu vitamínu D vie vyrobiť samo – v koži –, ale potrebuje na to dostatok slnečného žiarenia. V našich zemepisných šírkach nám však tento vitamín výrazne chýba.

Čomu by ste sa teraz mali vyhýbať?

Ak ste tehotná, mali by ste sa vyhýbať všetkému, čo ohrozuje zdravý vývoj vášho bábätka aj vašu osobnú pohodu.

  • Alkohol:

Alkohol, najmä pri pravidelnej konzumácii, oslabuje organizmus. Je dokázané, že poškodzuje vývoj dieťaťa. Každý dúšok alkoholu preniká cez placentu priamo k dieťaťu.

  • Nikotín:

Nikotín zvyšuje srdcovú frekvenciu a vytvára v tele stres. Spôsobuje, že prietok krvi v maternici je nedostatočný, čo negatívne vplýva na vývoj dieťaťa. Keďže novovytvorená výstelka maternice je bohato zásobovaná krvou, môžu sa v nej ukladať rôzne toxíny. Okrem toho fajčenie vedie k závislosti, ktorá sa nedá zosúladiť s tehotenstvom.

  • Stres:

Keď už máte istotu, že ste tehotná, pokúste sa stres zo svojho života odstrániť alebo ho aspoň zmierniť. Stres nie je len hádka so šéfom, zmeškanie termínu, zápcha na ceste či pracovné povinnosti aj cez víkend. Jeho výrazným spúšťačom je aj nedostatok spánku a narušený biorytmus. Dajte si na to pozor, najmä ak pracujete na zmeny a máte nočné služby. Toto všetko môže negatívne ovplyvniť vývoj dieťaťa.

Náš tip

Väčšina žien spočiatku netuší, že sú tehotné. Možno aj vy si príležitostne vypijete, občas zhltnete pilulku proti bolesti či na spanie alebo sa nezaobídete bez cigarety. Neobviňujte sa! Ešte stále platí zásada „všetko alebo nič“. Tehotenstvo buď vydrží, alebo nie. Ak nepretrvá, môže to mať iné príčiny. Samozrejme, hneď ako sa dozviete, že ste tehotná, prestaňte piť, fajčiť a dajte si pozor na lieky bez lekárskeho predpisu.

Najlepšie tipy v skratke

  • Máte pocit, že by ste mohli byť tehotná? Zachovajte pokoj a buďte v pohode.
  • Kúpte si spoľahlivý tehotenský test.
  • Dohodnite si termín u gynekológa.
  • Zdôverte sa so svojimi pocitmi niekomu, kto je vám blízky.

 

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Aké vitamíny a minerály z lekárne mám užívať?

Je prirodzené, že chcete svojmu bábätku vytvoriť čo najlepšie podmienky na vývoj. Mnohé matky užívajú multivitamínové doplnky pre tehotné, pretože sa obávajú vývojových anomálií spôsobených nedostatkom kyseliny listovej, ale aj iných vitamínov a minerálov. Je pravda, že nedostatok kyseliny listovej v matkinom tele súvisí s vrodenými chybami nervovej trubice, najmä s rázštepom chrbtice, aj s vrodenými chybami srdca, s anémiou či so zvýšeným rizikom potratu. Multivitamínové preparáty však môžu obsahovať aj 20 vitamínov a minerálov. Odborníci upozorňujú, že väčšina žien, ktoré plánujú tehotenstvo alebo už otehotneli, také prípravky nepotrebuje. Ak máte dobrú životosprávu, vystačíte si s doplnkami výživy, ktoré obsahujú kyselinu listovú a vitamín D, prípadne železo.

Koľko kyseliny listovej denne potrebujem? 

Dospelá žena v plodnom veku môže užívať 300 mikrogramov kyseliny listovej denne, na začiatku tehotenstva sa dávka zvyšuje na 400 mikrogramov. Od 12. tehotenského týždňa by ste mali užívať 800 mikrogramov.

Niektoré preparáty s kyselinou listovou obsahujú aj jód. Ak máte ochorenie štítnej žľazy alebo poruchu tvorby hormónov, ktoré sa v nej tvoria, užívajte doplnok, ktorý jód neobsahuje.

Užívanie prípravkov s kyselinou listovou, ale aj s inými vitamínmi a minerálmi konzultujte s gynekológom alebo lekárnikom.