Mliečna výživa

Kedy mám prejsť z jedného stupňa mliečnej dojčenskej výživy na ďalší? Od akého veku môže moje dieťa piť kravské mlieko?

Prechod na inú výživu je možný – nie však nevyhnutný. Všetky mliečne výživy HiPP zabezpečujú Vášmu dieťaťu všetky dôležité živiny – samozrejme v kombinácii s príkrmami zavedenými v primeranom veku. Rozhodujúce je, aby bolo Vaše dieťatko vďaka zvolenej výžive spokojné a sýte. Prechod na inú mliečnu výživu však nebude predstavovať problém. Samozrejme za predpokladu, že sa dodržia odporúčania týkajúce sa veku a podávania.

Zmena sa má zavádzať postupne – denne zvyšujte počet fliaš s novou výživou. Takto si tráviaci trakt bábätka zvykne na novú výživu a Vy môžete sledovať, či ju Vaše dieťatko znáša. Nemali by ste miešať dve rôzne výživy v jednej fľaši.
Kravské mlieko sa má počas prvého roka podávať v potrave iba v malých množstvách, nie však v čistej forme ako nápoj vo fľaši.

Vo vyššom veku dieťaťa odborníci odporúčajú podávať na raňajky mliečnu batoľaciu výživu do müsli alebo samostatne na vypitie z pohárika. Dodá Vášmu dieťaťu dôležité vitamíny a minerály, ktoré sú potrebné na zdravý vývin, a má znížený obsah bielkovín, čo je vhodné pre deti.

Kedy mám prejsť z HA výživy na normálnu mliečnu dojčenskú výživu?

Na prevenciu alergií je rozhodujúce dôsledné podávanie stravy s nízkym obsahom alergénov počas prvého polroka života.
Dojčatá s rizikom vzniku alergie sa majú počas prvých šiestich mesiacov kŕmiť iba materským mliekom alebo hypoalergénnou počiatočnou mliečnou dojčenskou výživou (HA výživa).

Uvedomte si prosím, že tieto opatrenia na prevenciu alergií strácajú účinok ihneď, ako sa začnú podávať normálne mliečne dojčenské výživy alebo nehydrolyzované špeciálne dojčenské výživy, napr. mliečne dojčenské výživy Anti-Reflux alebo liečebná výživa. O tom, či a ako prísne sa má dodržiavať strava s nízkym obsahom alergénov v 2. polroku života a neskôr, je potrebné rozhodnúť – najlepšie spolu s lekárom – individuálne.
Môžete vhodne rozšíriť jedálny lístok svojho dieťaťa o produkty s nízkym obsahom alergénov od spoločnosti HiPP.

Ako dlho môžem podávať mliečnu výživu?

Počiatočné mliečne dojčenské výživy HiPP 1 BIO Combiotik, napr. sú optimálne na výživu dojčiat vo veku 0 – 6 mesiacov, zatiaľ čo následné mliečne dojčenské výživy ako HiPP 2 a 3 sú vhodné na druhý polrok života.

Následné mliečne dojčenské výživy obsahujú viac železa ako počiatočné mliečne dojčenské výživy, aby sa počas druhého polroka života zabezpečil dostatočný prísun železa. Neexistuje žiadny určitý čas na zmenu dojčenskej výživy. Počiatočné a následné mliečne dojčenské výživy sa môžu podávať tak dlho, ako si to dieťa vyžaduje.