Ako na kúpanie bábätiek a ktorú kozmetika

Pohrať sa, vykúpať, pomaznať, nakŕmiť a spinkať. To je päť dôležitých večerných rituálov, ktoré ak budete prevádzať každý deň v rovnakom čase, pomáhajú deťom ku kľudnejšiemu zaspávaniu a kvalitnejšiemu spánku počas noci. A malé bábätká rituály milujú. Vďaka ním sa totiž dokážu zorientovať v tom veľkom a hektickom svete, kde je všetko nové a vedia vycítiť, čo sa bude diať.

Čas kúpania je časom hry, príjemného odpočinku a navodením kľudnej atmosféry. Je aj časom zblíženia. Je veľmi dôležité, pokiaľ to je aspoň trochu možné, aby sa v rituáli kúpania rodičia striedali. Ako mamičky, tak oteckovia k nemu pristupujú inak a dieťa bude milovať vyvádzanie, šantenie, ale aj relaxáciu s oboma rodičmi. A vôbec najväčšou srandou je, keď sa pri kúpaní zíde celá rodina. To je potom potopa až u susedov, ale dieťa je šťastné a zaspáva spokojné v milujúcom prostredí.

Ale rovnako ako to je so všetkým v živote bábätka, aj kúpanie s vekom dieťaťa prechádza vývojom. Poďme začať s kúpaním maličkých novorodeniatok. 

Kúpanie novorodeniatok

Bábätko má len pár dní a práve ste si ho priviezli z pôrodnice. Ešte bude chvíľočku trvať, než si osvojíte najlepšiu techniku, ale isté je, že vám táto aktivita s vaším drobčekom rýchlo prirastie k srdcu. Bábätkám je totiž pobyt vo vode prirodzený a príjemný už z bruška mamičky, takže väčšina bábätiek je počas pobytu v teplej vode vo svojom živle.

Ako pripraviť bábätku perfektný kúpeľ

  • Teplota v miestnosti- Kým začnete bábätko vyzliekať, uistite sa, že v miestnosti nie je zima. Najlepšia teplota vzduchu je okolo 24 °C.
  • Teplota vody - Počas prvých týždňov a mesiacov odporúčame si zadovážiť detský teplomer do vody. Tak budete mať istotu, že bábätko kúpete v ideálnych 37 °C.
  • Dětská kosmetika do vody - mydliť ci šampónovať novorodeniatko nemusíte často, podporíte tak proces dozrievania pokožky. Ak ale vyberáte kozmetiku pre bábätko, čítajte starostlivo etiketu. Kozmetika by mala byť bez zbytočnej chémie (bez parabénov, bez parafínového oleja, bez éterických a silikónových olejov, bez PEG emulgátorov, bez parfumov) aj bez mydla (na etikete by nemal byť sodium laureth sulfate). Počas prvých spoločných týždňov vyskúšajte napríklad kozmetiku HiPP, ktorá obsahuje vzácny BIO mandľový olej.
  •  Po kúpeli: kozmetika pre bábätká - Dvakrát týždenne môžete pokožku bábätka hydratovať olejom nebo telovým mliekom špeciálne vyvinutým pre dojčatá. Nepoužívajte rastlinné oleje určené na konzumáciu.

Náš tip: Chcete bábätku dopriať nadštandardnú starostlivosť a spraviť z kúpania najpríjemnejší moment dňa? Premeňte obyčajné krémovanie na masáž. Jemná masáž bábätiek je úžasný spôsob, ako dieťatko navyknúť na proces ukľudnenia. Láskyplný dotyk dokáže skutočné zázraky. V našom článku o masáži  bábätiek vám povieme krok za krokom, ako na to

Čas na haju

Na záver nezabudnite, že bábätko ešte nedokáže vonkajšie podnety spracovať racionálne, a tak svoje okolie vníma celým svojim telom. Pre najlepší účinok utišujúceho kúpeľa je preto dôležité, aby bol v miestnosti, kde bábätko budete uspávať, kľud. Stlmte hudbu, vypnite televíziu a poproste ďalších členov rodiny o chvíľu kľudu. Veď pohľad na spokojné zaspávajúce bábätko je jedným z najkrajších okamihov rodičovstva.

Zhrnutie: Základné fakty o kúpaní bábätiek

  Novorodenec Bábätko
Dĺžka kúpania 5 – 7 minút aspoň 10 minút
Frekvencia kúpania 1 – 3krát týždenne 2 – 3krát týždenne
Teplota vody 37 – 37,5 °C 36 – 38 °C
Teplota v miestnosti 23 – 25 °C 21 – 24 °C