Na čo dávať pozor pri dojčení?

Dojčenie je najprirodzenejšia výživa pre Vaše dieťa. Ale rovnako, ako je to so správnou technikou dýchania pri pôrode, aj dojčenie sa treba naučiť.  Pokiaľ máte pochybnosti ohľadne dojčenia, najlepšie je, ak vás doma navštívi laktačná poradkyňa,  alebo pôrodná asistentka.

Laktačné poradkyne sú špeciálne školené na pomáhanie pri problémoch s dojčením. Počas prvých 10 dní po pôrode môžete využívať túto pomoc denne na náklady zdravotneho systému. Adresy certifikovaných nezávislých laktačných poradkýň môžete nájsť v Zlatých stránkach alebo sa opýtate priateliek,  ktoré majú deti, alebo lekára.

Dôležité:

  • Dojčite svoje bábätko vždy, keď je hladné.  To dá signál  mliečnej žľaze, aby  produkovala viac mlieka. Týmto spôsobom sa množstvo mlieka prispôsobí potrebám bábätka.
  • Zakaždým nechajte dieťa vyprázdniť najprv jeden prsník: keď je takmer prázdny, obsah tuku v mlieku sa zvyšuje. Bábätko potrebuje mlieko bohaté na kalórie, aby priberalo na váhe. Potom bábätku ponúknite aj druhý prsník.
  • Dávajte pozor, aby bábätko len necmúľalo bradavku – ľahko sa oderie – ale ponúkajte prsník skutočne iba vtedy, keď je dieťa hladné. Ústa bábätka majú pri pití pokrývať väčšinu dvorca (areoly).
  • Neodťahujte dieťa od prsníka – väčšinou Vás  to bude bolieť. Jemne vsuňte malíček medzi ústa bábätka a bradavku, aby sa porušilo vákuum. Potom môžete ľahko vytiahnuť prsník z úst bábätka.