Zinok počas tehotenstva – motor pre enzýmy

Prečo je zinok taký dôležitý?

Zinok sa nachádza v hovädzom mäse, fazuli a pšenici

Čo sa týka množstva, zinok so svojím obsahom dva gramy zohráva v tele len malú rolu. Ale tieto dva gramy sú nevyhnutné pre správny metabolizmus, pretože zinok je zodpovedný za mnohé funkcie v našom tele.

Jeho hlavnou funkciou je aktivácia enzýmov. Viac ako 70 % všetkých enzýmov potrebuje zinok ako „motor”, ich aktivácia je možná iba s pomocou zinku. Enzýmy sa dajú jednoducho prirovnať k malým katalyzátorom: Uľahčujú akýkoľvek druh reakcie v tele.

Pozitívny účinok na imunitný systém možno vidieť na skutočnosti, že zinok ovplyvňuje hojenie rán. Okrem toho je nevyhnutný ako stabilizátor bunkovej steny, pri uchovávaní inzulínu a na revitalizáciu pokožky a vlasov.

Potraviny vhodné pre dodávku zinku

Organizmus tehotnej ženy potrebuje 10 mg zinku denne (dojčiaca žena 12 mg). Zinok sa nachádza v hovädzom mäse a pečeni, ale aj v hrachu, ovse a pšenici.

Prejavy pri nedostatku zinku

Ak telo nedostáva dostatok zinku, rany sa hoja pomalšie a nenarodené dieťa nemusí primerane rásť. Prvý varovný signál je, že nastávajúca mamička nenormálne vníma chute a vône, čo môže po čase aj vymiznúť. Napriek tomu netreba brať tento signál na ľahkú váhu a v prípade pochybností sa poraďte so svojím lekárom!