Zinok počas tehotenstva – motor pre enzýmy

Prečo je zinok taký dôležitý?

Čo sa týka množstva, zinok so svojím obsahom dva gramy zohráva v tele len malú rolu. Ale tieto dva gramy sú nevyhnutné pre správny metabolizmus, pretože zinok je zodpovedný za mnohé funkcie v našom tele.

Jeho hlavnou funkciou je aktivácia enzýmov. Viac ako 70 % všetkých enzýmov potrebuje zinok ako „motor”, ich aktivácia je možná iba s pomocou zinku. Enzýmy sa dajú jednoducho prirovnať k malým katalyzátorom: Uľahčujú akýkoľvek druh reakcie v tele.

Pozitívny účinok na imunitný systém možno vidieť na skutočnosti, že zinok ovplyvňuje hojenie rán. Okrem toho je nevyhnutný ako stabilizátor bunkovej steny, pri uchovávaní inzulínu a na revitalizáciu pokožky a vlasov.

Potraviny vhodné pre dodávku zinku

Organizmus tehotnej ženy potrebuje 10 mg zinku denne (dojčiaca žena 12 mg). Zinok sa nachádza v hovädzom mäse a pečeni, ale aj v hrachu, ovse a pšenici.

Prejavy pri nedostatku zinku

Ak telo nedostáva dostatok zinku, rany sa hoja pomalšie a nenarodené dieťa nemusí primerane rásť. Prvý varovný signál je, že nastávajúca mamička nenormálne vníma chute a vône, čo môže po čase aj vymiznúť. Napriek tomu netreba brať tento signál na ľahkú váhu a v prípade pochybností sa poraďte so svojím lekárom!

Objavte viac od HiPP

 

Dôležité živiny

Správna výživa počas tehotenstva zohráva dôležitú úlohu pri zdravom vývoji dieťaťa.

Zistiť viac

 

HiPP Baby club

Pravidelné informácie a tipy do emailu. Zábavné súťaže a ďalšie.

Registrujte sa