5 top trikov, ako predchádzať striám

Strie – slovo, ktoré sa neodmysliteľne spája s tehotenstvom. S prirodzeným priberaním sa koža rozťahuje a mladá žena má neraz pocit, sa už „sama do seba“ nezmestí. Strie však dokážu prekvapiť aj inokedy. Ak priberáte skokovo alebo ste vyrástli príliš rýchlo, novému objemu tela sa pokožka nie vždy hladko prispôsobí. Popraská vnútri a dôsledkom sú strie. Dá sa im vyhnúť?

V kožnom tkanive sa nachádzajú elastínové a kolagénové vlákna, ktoré zabezpečujú jeho pružnosť a pevnosť. Prudké hormonálne výkyvy, rýchle a skokové priberanie, ale aj vrodená znížená pružnosť spôsobujú, že kožné bunky netvoria dostatok elastínu a kolagénu. V hlbších vrstvách vznikajú jazvičky, ktoré sa na povrchu prejavujú drobnými trhlinkami. Tie sa ďalším napínaním kože ešte viac rozťahujú.

Netýkajú sa len tehotných

Hoci strie predstavujú „len“ estetický problém, sú nočnou morou tehotných žien. No nielen ich! Stretávajú sa s nimi všetci, ktorí náhle pribrali alebo sa im inak zmenili telesné miery. Poznajú ich aj dievčatá a chlapci a všetci mladí ľudia, ktorí v puberte veľmi prudko vyrástli. V ich prípade sa málokedy objavujú na bruchu. Typická na trupe je oblasť chrbta – strie sa môžu ukázať kdekoľvek pozdĺž chrbtice. Na nohách je zasa typická oblasť stehien a bočných strán kolien, keďže koža je tu okrem prudkého rastu vystavená aj neustálemu ohýbaniu. 

Strie sa zjavujú aj pri ochoreniach žliaz s vnútornou sekréciou i pri výkyve hladiny hormónov, napríklad u kulturistov, ktorí príliš rýchlo nabrali svalovú hmotu, zvlášť ak sa to udialo pomocou steroidov.

Plánujete otehotnieť? Mali by ste vedieť, že strie sa v skutočnosti tvoria veľmi pomaly a nenápadne už od úplného začiatku tehotenstva, aj keď mnohé ženy ich na sebe spozorujú až v druhom alebo treťom trimestri. Spočiatku sú ružové, neraz takmer červené, neskôr vyblednú. Keďže neobsahujú pigment, nedajú sa opáliť. Najčastejšie sa objavujú na brušku, zadku, stehnách, bedrách a prsiach.

Určite sa oplatí vedieť, že striám je dobré predchádzať. Do veľkej miery sú dedičnou záležitosťou, takže ak ich má jeden z rodičov, môžu sa tvoriť aj vám. To však neznamená, že zostáva len mávnuť nad nimi rukou. Naopak, spravte, čo sa dá, aby ste ich rozbehu zamedzili alebo ho aspoň zmiernili. Ako? Prinášame vám 5 šikovných tipov, ako na to.

1. Krémujte sa

Venujte pokožke potrebnú starostlivosť. Vznik a vzhľad strií závisí od typu kože a genetických predpokladov. Vysušená a nedostatočne hydratovaná pokožka však rýchlo stráca pružnosť a ľahšie sa poškodí. Prvým varovným signálom, že koža sa začala napínať, je pocit svrbenia alebo nepríjemného napätia na kritických partiách. Ak ho na pokožke vnímate, je dobré začať si ju ošetrovať špeciálnymi prípravkami. Telovým maslom či olejmi, ideálne na báze prírodného mandľového oleja, ich tvorbu zmiernite. Budú menej výrazné a nezanechajú nevzhľadné stopy.

Trh ponúka hydratačné krémy, gély i telové mlieka na prevenciu strií. Kožu môžete hydratovať už v sprche špeciálnymi sprchovacími olejmi. Rozhodujúcim kritériom ich výberu je zloženie. Voľte si prípravky, ktoré obsahujú čo najmenej zbytočnej chémie, konzervačných látok, farbív, parfumov a parabénov. Každá z týchto zložiek môže na namáhanej pokožke vyvolať alergickú reakciu alebo ju inak poškodiť.

Kožu treba nielen hydratovať, ale aj premasťovať. Dobrou voľbou sú prírodné rastlinné oleje, napríklad mandľový olej, ale aj šípkový, jojobový či kokosový. Obľúbený je aj klasický olivový olej či bambucké maslo. Môžete vyskúšať aj špeciálnu regeneračnú kozmetiku, ktorá obsahuje pantenol, vitamín E a A, kolagén alebo kyselinu hyalurónovú, prípadne krémy s obsahom zinku alebo medi. Ak riešite tehotenské strie, pred ich použitím sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Ako sa natierať? Prípravok si do problémovej časti kože vmasírujte jemnými krúživými pohybmi, aby sa účinné látky dostali hlbšie do pokožky. V tehotenstve sa masáži venujte aspoň dva razy denne. Je to veľmi dôležité, lebo pokožka sa pri nej prekrví a zlepší sa jej zásobovanie živinami. Prekrvenie pokožky podporíte aj striedaním teplej a studenej vody pri sprchovaní sa. Ak ste čerstvou mladou mamou a dojčíte, s krémovaním a masážami neprestávajte. V dôsledku laktácie sa zväčšujú prsia, takže naďalej sú ohrozené tvorbou strií.

Náš tip navyše: Masírujte si telo aj nasucho
Kožu vám prekrvia aj suché masáže kritických partií špeciálnymi kefkami alebo jemnými špongiami. Aplikujte ich pred sprchovaním sa. Začnite vždy od nôh a pokračujte smerom k srdcu. Vhodné sú jemné masážne pomôcky, ale na boky, stehná a ramená môžete použiť aj drevenú masážnu kefu.

2. Kontrolujte si hmotnosť

V tehotenstve, ale nielen počas neho. Priberanie v tehotenstve je fyziologické – telo ženy si hromadí energetické zásoby, ktoré využije už počas tehotenstva, potom pri pôrode a rovnako v náročnom období po ňom. Do konca tehotenstva priemerná mladá žena priberie 11 až 16 kilogramov. Ide o tabuľkové hodnoty, bežné sú aj 2 až 3 kilá navyše.

Zdraviu pokožky v nijakej životnej etape neprospievajú radikálne diéty. Rizikový je prudký a veľký nárast hmotnosti i prudké chudnutie.

Plánujete otehotnieť? Obávate sa strií a pýtate sa, z čoho vlastne priberiete? Na rastúcej váhe sa nepodieľa len tuk do zásoby, ktorý sa rozkladá najmä v oblasti brucha, bokov, pŕs a zadku. Ku kilám navyše treba prirátať hmotnosť plodovej vody, stále sa zväčšujúcej placenty, rozvíjajúcich sa prsných žliaz a, samozrejme, hmotnosť bábätka, ktoré bude až do narodenia sústavne priberať. Okrem toho telo v tomto období zadržiava viac vody.

3. Jedzte zdravo

Pružnosť a pevnosť kože na problémových partiách ovplyvňuje aj stravovanie. Konzumujte vyváženú a pestrú stravu bohatú na antioxidanty, vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu. Top potravinami sú ovocie a zelenina, ideálne sezónne a z miestnych zdrojov.

Vyhýbajte sa potravinám s prázdnymi kalóriami, teda s vysokým obsahom cukrov a nezdravých tukov. Sú to najmä mastné a vyprážané pokrmy, údeniny, jedlá z polotovarov a fastfood. Patríte k ľuďom, ktorí si neraz nevedia poradiť s vlčím hladom alebo bezodnou chuťou na sladké? Ani pri najväčších záchvatoch nejedzte za dvoch, ale radšej vždy dvojnásobne zdravšie. Pred sušienkami, keksami či čokoládovými tyčinkami uprednostnite ovocie, zeleninu, orechy, semienka alebo čiernu čokoládu s vysokým podielom kakaa.

Vypestujte si návyk jesť pravidelne a v menších dávkach. Samozrejme, pre občasné prehrešky v stravovaní nemusíte mať zlé svedomie, pokojne si ich vychutnajte. Len aby ich nebolo priveľa.

4. Hydratujte telo znútra

Ak vám pravidelný pitný režim veľa nehovorí, zaveďte si ho do života. Zabezpečí vám hydratáciu organizmu, a teda aj pokožky, znútra. Jeden a pol až dva litre tekutín denne, to by mala byť norma. Samozrejme, piť treba pravidelne po malých dúškoch, nie nárazovo. Dve až tri hodiny pred spaním už prijímanie tekutín obmedzte.

Najlepšia na pitie je vždy voda, ktorú môžete striedať s nesýteným minerálkami s nízkym obsahom sodíka, so zeleninovými a ovocnými šťavami a s čajmi s výnimkou čierneho, zeleného a niektorých bylinkových. Sladeným nápojom dajte stopku. Možno netušíte, ale sú jednou z najčastejších príčin obezity a nadmerného rýchleho priberania.

5. Hýbte sa

Pravidelne športujte, a to aj v tehotenstve – ak nie je rizikové. Pohyb vás udrží v telesnej kondícii, odvedie z vášho tela toxíny a podporí zdravý krvný obeh, čo sa prejaví aj na pružnosti kože. Čím je elastickejšia, tým menej je náchylná na tvorbu strií. Okrem toho vám prečistí hlavu od stresu a podporí vašu duševnú pohodu. Aj pozitívne myslenie a dobrá nálada sa odzrkadľujú na pokožke.

Plánujete otehotnieť? V období tehotenstva akčné športové aktivity odložte. Sústreďte sa na rôzne druhy cvičení pre tehotné. Vhodná je aj rýchla chôdza, plávanie a vo vyšších štádiách tehotenstva prechádzky v prírode.

Proti striám sa oplatí aktívne brániť

Premýšľate už aj nad tým, čo by sa dalo podniknúť proti striám? Keďže strie sú jazvy, zbrúsenie nepomôže. Naopak, ostali by po ňom chrasty a iné jazvy. Strie môžu do istej miery skorigovať estetické zákroky. Ak hľadáte odpovede na otázku, čo so striami po tehotenstve, odborníci vám navrhnú počkať s riešeniami do ukončenia dojčenia, a ak aj nebudete dojčiť, tak aspoň do konca šestonedelia. Môžete vyskúšať chemické pílingy, frakčnú ihličkovú rádiofrekvenciu, pulzný laser s dynamickým chladením kože, prípadne iné laserové ošetrenia. Potrebné však je absolvovať niekoľko sedení a výsledný efekt závisí od mnohých faktorov – vopred ho nikto negarantuje.

Viditeľnosť strií je možné zmierniť vyhladením alebo zosvetlením, úplne sa ich však zbaviť nedokážeme. A to je hlavný dôvod, prečo sa oplatí podnikať všetky malé kroky, ktoré ich dokážu obmedziť. Navyše každý z našich tipov proti striám je tipom na plnohodnotné zdravie celého organizmu. Vyskúšanie žiadneho z nich neoľutujete.