Dieťa v 7. mesiaci

Pohyb je hlavnou aktivitou sedemmesačného výskumníka. V tomto období zvládajú deti prvé pokusy o lozenie po štyroch a každý deň prelomia nový rekord. Niektoré sú menej pohyblivé, ale zato sa už možno dokážu na chvíľočku posadiť. Iné sa viac zaujímajú o dianie okolo seba, skúšajú „uchmatnúť“ všetko, na čo dosiahnu, a poriadne to preskúmať. 

Ako sa dieťa vyvíja?

Po 6. mesiaci života dieťa zvyčajne nepriberá a nerastie tak rýchlo ako predtým. Výhodou je, že oblečenie mu vydrží o niečo dlhšie. V 7. mesiaci má obvykle dĺžku 68 až 74 cm. Pokojne mu nakúpte oblečenie na letné aj chladné dni, určite už všetko vynosí viac. 

Dieťa sa vyvíja aj na emocionálnej, kognitívnej a sociálnej úrovni. 

 • Už rozumie významu niektorých slov.  
 • Odlišuje najbližších, ktorí sa oň starajú, od cudzích ľudí a podľa toho reaguje. 
 • Rozvíja si schopnosť uchopiť a preskúmať veci. 
 • Aktívne si vyžaduje komunikáciu, maznanie a utešovanie. 

Telesné zmeny u dieťaťa 

Dieťa si pri početných pokusoch o otočenie sa z bruška na chrbátik a opačne usilovne precvičuje chrbtové a brušné svaly. Tento pravidelný tréning prináša prvé ovocie. Je pravdepodobné, že váš poklad už dokáže na krátky čas vzpriamene udržať hlavičku a chrbátik nielen s vašou pomocou, ale aj nezávisle od vás. 

Niektoré deti majú na hlave pár vláskov, ktoré treba zastrihnúť, iné si na prvé ostrihanie ešte pár týždňov počkajú. 

Míľniky

Hmotnosť Mesačný hmotnostný prírastok sa spomaľuje, dieťa váži v priemere 7 600 až 8 300 gramov.
Rast Dieťa narastie približne o 1,5 centimetra, meria od 69 do 74 centimetrov, obvod hlavy je 43 až 45 centimetrov.
Mimika Dieťa zrkadlí vaše emócie, výrazne prejavuje najmä radosť či bolesť.; Napríklad keď ho bolí bruško alebo keď sa bojí, pokriví celú tváričku.
Zvuky Vydáva rôzne zvuky aj ich napodobňuje.; Džavoce, bľaboce, kričí, šeptá. Zvuky, ktoré vymýšľa a opakuje, sa už nepodobajú len hláskam, ale aj zdvojeným slabikám ma-ma, be-be, pa-pa.
Motorické zručnosti Zdatnejší „športovec“ už určite skúša samostatne loziť po štyroch.; Novinkou je, že malý prieskumník už vie uchopiť aj drobnejšie predmety a nepoužíva pri tom všetky prsty ako doposiaľ, ale len palec a ukazovák (pinzetový alebo kliešťový úchop).

Niektoré deti trochu predbehli svoj vek sú dlhšie, viac vážia alebo sú šikovnejšie z hľadiska motorických zručností. Iné sa rozhodli pre pokojnejšie tempo. Akceptujte individuálnu rýchlosť vývoja svojho dieťaťa a povzbudzujte ho bez toho, aby ste mali prehnané očakávania. Prílišné nároky sú pascou moderného rodičovstva, dávajte si na ne pozor od najútlejšieho veku dieťatka. 

Emocionálne a motorické zmeny u dieťaťa

Okolo 7. mesiaca váš miláčik rozpoznáva aj svoje meno. Keď ho ním oslovíte, otočí hlavičku smerom k vám. Reaguje aj na jednoduché slová. Keď jasne poviete no-no alebo nie, môže sa zľaknúť, pustiť vec z ruky alebo sa až rozplakať. Naopak, natešenými pohybmi a veľkým úsmevom odpovie na riekanku, ako napríklad Ťap, ťap, ťapušky, či hru baran, baran, buc a výzvu pri rozlúčke alebo pred spánkom (urob pá-pá, urob -). Oteckovia, toto je vaša parketa – hrajte sa s dieťaťom na lietadielko, vláčik, autíčko či zvieratká. 

V skratke: Komunikujte s dieťatkom pomocou krátkych, jednoduchých, jasných a správnych slov a viet. Používajte pri tom 1. osobu jednotného čísla (poviem ti riekanku, podám hračku, uvarím ti kašičku) a slová často opakujte. Toto všetko mu umožní lepšie porozumieť jazyku a zároveň si budovať rozsiahlu pasívnu slovnú zásobu. 

Všimli ste si? Dieťa aj naďalej intenzívnejšie reaguje skôr na výšku, hlasitosť a tón vašej reči ako na konkrétne slo. Jeho slovná zásoba sa rozširuje pomaly, ale nepretržite. 

Vaša ratolesť si v 6. mesiaci už možno vyskúšala polohu na štyroch. V 7. mesiaci sa mnohým deťom podarí dostať do tejto pozície. Iné stavia skôr na plazenie sa pomocou rúk, ďalšie túto etapu vývoja úplne preskočia a rovno sa posadia alebo neskôr dokonca postavia. 

Keď sa dieťa prvý raz posadí bez podpory, hoci len na chvíľočku, otvára sa pred ním nový svet. Vidí ho z inej perspektívy, ako keď sedí vo vašom lone, na pohovke či vo vysokej jedálenskej stoličke. Lenže samostatné sedenie je preň ešte stále veľmi namáhavé a rýchlo sa bude chcieť vrátiť na všetky štyri alebo na bruško. Nebráňte mu v tom. 

Poznámka:Sedenie je – rovnako ako všetky vývinové míľnikyveľmi individuálna záležitosť. Niektoré deti sa najskôr naučia stáť a nejaký čas sa do sedu budú dostávať vždy iba zo stoja. Nenúťte svojho potomka do sedenia predčasne! Môžete mu akurát poškodiť chrbticu. Sadne si, keď to dokáže sám a keď sa v tejto polohe zvládne udržať so vzpriameným chrbátikom. Dovtedy s ním precvičujte sedenie vo vašom lone, v sedačke alebo vo vysokej jedálenskej stoličke, keď sa spolu hráte alebo jete. 

V 7. mesiaci chlapček či dievčatko zisťujú, že svet sa dá skúmať nielen ústami, ale aj rukami a očami. Pomáha im v tom rozvoj kliešťového úchopu ia sa držať predmety medzi palcom a ukazovákom, podávať si ich z jednej rúčky do druhej, obracať ich a obzerať si ich zo všetkých strán. Spočiatku vykonáva s predmetmi rovnomerné pohyby, napríklad nimi búcha do seba, neskôr ich cielene púšťa z rúk a hádžu na zem. 

V skratke: V tomto období nie je pred dieťaťom nič v bezpečívšetko, na čo dosiahne, chytí, zdvihne a zhodí na zem. Je to jeho obľúbená hra a zároveň si tak podvedome testuje nielen svoje motorické zručnosti, ale aj vlastnosti predmetu a vplyv zemskej príťažlivosti na ne. Opakovane skúma, či hračka spadne na zem, až kým sa informácia o gravitácii pevne neukotví v jeho mozgu. 

Výchova hrou

Riekanky, spievanky, pohybové a úchopové hry sú stále na vrchole rebríčka obľúbených aktivít. Smeje sa váš poklad na plné ústa, keď ho jemne šteklíte? Určite miluje večerné uspávanky spojené s objatiami a maznaním sa. Doprajte mu ich plným priehrštím, aj keď ste unavení a najradšej by ste si po všetkých denných povinnostiach sadli k televízoru alebo ku knižke. 

Ak váš potomok sedí v 7. mesiaci bez opory, vyskúšajte novinku. Posaďte ho na krátku chvíľu s jeho obľúbenou hračkou pred dobre zabezpečené zrkadlo. Väčšinu detí fascinuje zrkadlový odraz, ktorý sa na ne smeje alebo mračí. V tomto veku ešte nevedia, že sa pozerajú samy na seba.  

Na nasledujúcu hru potrebujete ako rodič pevný chrbát. Posaďte dieťa na vysokú jedálenskú stoličku a pevne ho pripútajte. Podávajte mu s komentárom rôzne veci, ktoré sa dajú bez problémov hádzať z výšky na zem, napríklad penové kocky, loptičky, vatové tampóny, plastové lyžičky, menšie drevené kocky. Vďaka rôznym materiálom je táto hra pre malého výskumníka veľmi vzrušujúca a zároveň sa učí, že veci vydávajú pri dopade na zem rôzne zvuky. 

Výživa dieťaťa

Vďaka flexibilnému časovému oknu vhodnému na zavádzanie príkrmov popri dojčení či náhradnej mliečnej výžive asi máte skúsenosti s ponúkaním nových jedál. Postupujte podľa odporúčaných výživových plánov. A možno práve teraz len začínate. Majte na pamäti, že každé dieťa má vlastné tempo. Vtomto veku je zvedavé amožno aj menej prieberčivé, takže má zmysel ponúkať mu širokú škálu chutí a pokrmov. 

Pri každom papaní skúste spomaliť. Nenaháňajte seba ani dieťatko. Prvými príkrmami budujete základy správnych stravovacích návykov. Zdravé dieťa nebude pri bohato prestretom stole hladovať, hoci má menšiu chuť jesť. Ak si nie ste istí, konzultujte jedálny lístok dieťaťa s pediatrom, pôrodnou asistentkou alebo s odborníkom na detskú výživu. 

Dojčenie a náhradná mliečna výživa 

Pokračujte v dojčení alebo kŕmte dieťa umelým mliekom z fľaše podľa potreby. Aj keď mu už ponúkate príkrmy, teda pevnú stravu na lyžičku alebo do prštekov, mlieko je preň stále významnou súčasťou výživy. 

Pred kŕmením dieťa sledujte. Ak je veľmi hladné, najskôr mu ponúknite prsník či fľašu, až potom ho nechajte ochutnať nový príkrm alebo novú potravinu. Toto však neplatí pre všetky deti. Niektoré sú také nadšené rôznymi chuťami či vôňami, že uprednostnia príkrm pred mliečnou výživou. 

Príkrmy 

Ak ste sa rozhodli dieťa odstaviť od dojčenia už teraz, po prvom polroku, pevnou súčasťou jeho jedálneho lístka by už malo byť viacero pokrmov. Okrem jedál na lyžičku nezabúdajte ani na ochutnávky do prštekov. 

Možno práve premýšľate o zavedení ďalšieho doplnkového jedla. Za tradičnú sa považuje večerná mliečno-obilninová kaša. Zvyčajne sa podáva v popoludňajších až podvečerných hodinách a často sa spája s nádejou rodičov, že sýte jedlo zaručí dlhší súvislý nočný spánok dieťatka. 

Sýta večerná kaša však nie je zárukou, že dieťa bude  spať dlhšie alebo lepšie. Naďalej si môže vyžadovať nočné mliečne dávky. Mlieko – či už materské, alebo umelé – je bohaté na kalórie, ktoré potrebuje na vývoj mozgu. 

V skratke:Na prípravu večernej kaše môžete použiť hotový výrobok, ktorý zmiešate s vodou. Inou možnosťou je skombinovať obilninovú kašu s materským alebo umelým mliekom. 

S príkrmami ponúkajte dieťaťu na pitie trochu vody či nesladeného čaju. Podávajte mu ich z pohárikov so špeciálnym uzáverom proti vyliatiu, nie z fľaše s cumlíkom, ktorá je určená na mliečnu výživu. Nápoje totiž zatiaľ neslúžia na zabezpečenie kompletného pitného režimu, cieľom je, aby si dieťatko zvykalo piť vodu a čaj. Potrebu tekutín stále pokrýva materské alebo umelé mlieko a čiastočne aj kaše. 

Návšteva u pediatra

S drobčekom by ste mali absolvovať ďalšiu preventívnu prehliadku. Pediatra bude zaujímať i to, ako dieťa prospieva a papá, ako sa vyvíja jeho jemná a hrubá motorika a reč. Skontroluje jeho pripravenosť na lozenie po štyroch, sedenie a vertikalizáciu, teda ako je pripravené aktívne sa vzoprieť na nôžkach aneskôr aj vstať. Poradí vám, čo s boľavými ďasienkami, cez ktoré sa zrejme už prerezávajú prvé mliečne zúbky, a ako skombinovať mliečnu stravu s príkrmami. V tomto období niektoré deti po prvýkrát prechladnú alebo dostanú miernu hnačku, zvyčajne práve v dôsledku prerezávajúcich sa zúbkov. 

Strach z cudzích ľudí

V 7. mesiaci si rodičia všímajú u drobčeka úplne nové správanie. Ak ho osloví menej známy či úplne neznámy človek, dokáže kontakt s ním odmietnuť. Úzkostlivo hľadí, ak sa mu cudzia osoba prihovára alebo ho chce pohladkať, zakrýva si tváričku, stuhne, zamračí sa, začne plakať. Vyľakajú ho aj grimasy, ktoré sa mu nepáčia.

Toto správanie je znamením rozvíjajúcich sa sociálnych zručností. Strach z cudzích ľudí signalizuje, že dieťa rozpoznáva dôverne blízkych, ku ktorým si vybudovalo puto. Rozlišuje medzi nimi, menej známymi a neznámymi ľuďmi. Odmietavé reakcie voči cudzím prejavuje nielen vtedy, keď leží v kočíku či vpostieľke, alebo na hracej podložke, ale aj keď ho drží na rukách mama či otec, pri ktorých má pocit bezpečia. 

Nie všetky deti túto etapu prežívajú rovnako. Niektoré reagujú bojazlivo pri kontakte so starými rodičmi, iné až pri susedoch či iných ľuďoch, ktorí sa im prihovoria. Aj keď to priateľská pani v pekárni alebo milý pán pred supermarketom určite myslia dobre, vaše dieťa teraz hľadá ochranu a podporu v známom náručí. Odmietanie málo známych sa postupne stratí v období, keď dieťa začne hovoriť.  

Dobré stratégie na obdobie prvého strachu: 

 1. Dajte dieťaťu možnosť kedykoľvek sa utiahnuť a schovať vo vašom náručí, za vaším chrbtom alebo opretím sa o vás. 
 2. Nechajte ho rozhodnúť sa, kedy a ako nadviaže kontakt s inými ľuďmi – v tomto veku sa to zvyčajne deje pomerne rýchlo. 
 3. Ak je to možné, vyhýbajte sa situáciám, v ktorých sa ho nečakane dotkne alebo sa mu prihovorí cudzí človek. 
 4. Akceptujte, že aj veľmi malé dieťa má svoje osobné hranice. 

 

Ak dieťa dostáva príležitosť „oslovovať“ neznámych alebo menej známych ľudí vlastným tempom, zvyčajne túto príležitosť rado využije. 

Tip:Deti v 7. mesiaci obzvlášť otvorené rôznym náladám aemóciám a inštinktívne odmieta ľudí, ktorí sú nesympatickí vám. Aj hádky či vášnivé diskusie môžu spôsobiť, že drobček bude čoraz viac vyhľadávať blízkosť mamy alebo otca, pretože pri nich sa cíti najlepšie. 

Ako sa darí mame a otcovi?

Ak ste doteraz nezačali cvičiť a máte to v pláne, možno prichádza správny čas. Informujte sa ocvičení po pôrode zameranom na regeneráciu a posilnenie oslabených a preťažených svalových skupín. Cvičenia sa sústreďujú na chrbticu, bruško, diastázu a svaly panvového dna. V ponuke je veľa druhov cvičení – s vlastným telom, fitloptou, overbalom či gumou, prípadne s jogovými alebo gymnastickými prvkami. Pomôže vám s dieťatkom partner, starí rodičia či priatelia, ktorí sú mu známi a majú už k nemu vybudovaný blízky vzťah? V tom prípade môžete na pár hodín odísť z domu a venovať sa sama sebe. Prináša to obrovské osvieženie každodennej rutiny. Inou alternatívou sú pravidelné online cvičenia. 

V tejto vývojovej fáze vyjadruje dieťa svoje pocity výraznejšie. Sú to najmä emócie ako hnev či odmietnutie, ale aj potreba blízkosti, maznania sa a pohodlia. Boli ste na nákupe, podarilo sa vám zájsť na cvičenie? Vynahraďte drobčekovi svoju neprítomnosť hrejivým objatím, úprimnými bozkami, túlením sa. Dieťa bude vašu prítomnosť nielen vyhľadávať, ale bude sa jej aj dožadovať. 

Najlepšie tipy pre 7. mesiac

Prežite 7. mesiac so svojím najmenším užitočne a bezpečne. Toto sú naše tipy: 

 • Dieťa sa začína premiestňovať v priestore. Nainštalujte chrániče zásuviek, ak ste to ešte nespravili. 
 • Odstráňte zo spodných políc všetky dekorácie a krehké predmety alebo ich premiestnite vyššie. 
 • Pod vysokú jedálenskú stoličku rozprestrite umývateľnú podložku a majte poruke nerozbitný detský riad. 
 • Preštudujte si pravidlá prvej pomoci pre bábätká a menšie deti, prípadne absolvujte online kurz. 
 • Prihláste sa na popôrodné cvičenie. 
 • Ak máte možnosť, absolvujte kurz plávania s maličkými deťmi alebo sa spolu kúpte v bazéne či mori. Dieťatko vodu miluje a rozvíja v nej svoje motorické zručnosti. Okrem toho si spolu užijete veľa zábavy. 
 • Nezabúdajte na starostlivosť o zúbky.  

Dôležité otázky v 7. mesiaci

Ako zaujmem dieťa v 7. mesiaci? 

Dieťa v 7. mesiaci rado sleduje starších súrodencov, domáce zvieratá aj samo seba v zrkadle. Dôležitú úlohu pri tom zohráva mobilita, teda zdokonaľovanie pohybových zručností. Poteší ho, keď na podlahu rozložíte zaujímavé hračky. Musí vynaložiť úsilie, aby sa k nim mohlo otočiť, kotúľať či plaziť a napokon sa aj zdvihnúť na všetky štyri. Postupne sa učí premiestňovať v priestore. 

Ďalšie tipy: 

 • Vyberajte hračky, ktoré vaša ratolesť môže hádzať na zem, prípadne ich nechať spadnúť. 
 • Umiestnite dieťa s hračkou pred zrkadlo. 
 • Nezabúdajte na spievanky, riekanky, rôzne pohybové a úchopové hry. 
 • Ponúkajte malému výskumníkovi hračky v rôznych veľkostiach, tvaroch, z rôznych materiálov a textúr, napríklad z dreva, lepenky, papiera, tkaniny či zo šuštiaceho materiálu. 

Koľko meria a váži dieťa v 7. mesiaci? 

V 7. mesiaci deti zvyčajne dosahujú veľkosť 74, to znamená, že merajú 69 až 74 centimetrov. Rast sa v porovnaní s predošlými obdobiami mierne spomaľuje, takže oblečenie vydrží človiečikovi dlhšie ako predtým, niekedy dokonca až dve sezóny. Pokojne sa môže stať, že začiatkom jesene s úžasom zistíte, že kabátik z konca jari ešte chvíľu vydrží.  

Obvod hlavy je 43 až 45 centimetrov. Hmotnosť sa pohybuje v priemere medzi 7 600 a 8 300 gramami. 

Kedy prichádza strach z cudzích ľudí? 

Fáza odmietania cudzích sa zvyčajne začína v 6. až 8. mesiaci a prejavuje sa tým, že dieťa odmieta kontakt s menej známymi alebo s neznámymi ľuďmi. Odcudzovanie je dočasné a súvisí s emocionálnym vývojom a vyššou pohyblivosťou dieťaťa.  

Drobček v tomto období opäť viac vyhľadáva podporu rodičov, starých rodičov či iných blízkych ľudí. Pred cudzími sa skrýva alebo sa od nich odvracia. Ak však má dostatok času na nadviazanie kontaktu, zvyčajne rád využije túto príležitosť. 

Začína dieťa v 7. mesiaci loziť? 

Môže, no nemusí. Dieťa, ktoré sa už v 6. mesiaci vie postaviť na štyri a otočiť sa z bruška na chrbátik, v 7. mesiaci zvyčajne začína s prvými pokusmi o lozenie. Najprv je v polohe na štyroch nehybné, neskôr sa rozhojdá a čoskoro sa odváži „vykročiť“ po kolienkach vpred. Od toho momentu začína loziť. Keď napríklad dolezie k ohrádke, chytí sa jej a vytiahne sa do vzpriameného kľaku. Niektodeti si v tomto čase prvýkrát samy sadnú, hoci neisto predkláňajú sa a opierajú o rúčky. Iné deti sa zase najprv naučia plaziť. 

Trápi vás, že kamarátkina dcérka už krásne lozí a ten váš valibuk sa horko-ťažko pregúľa zo strany na stranu? Vývinové kroky si nevynútite. Prepojenie mozgu s pohybovými stereotypmi si vyžaduje čas a veľa opakovaní. Každé dieťa zvláda jednotlivé etapy vo vlastných časových oknách, samozrejme, musí mať dostatočnú príležitosť na precvičovanie otáčania, kotúľania, plazenia či lozenia po podlahe alebo inom rovnom a bezpečnom povrchu. Mimochodom, viete, koľko valibukov dokázalo najskôr povedať ma-ma, ta-ta, tu-tu, bác a až potom začalo chodiť? Navyše, keď sa raz drobec rozbehne, sa nenechá zastaviť.  

Čo dokáže dieťa v 7. mesiaci? 

Dieťatko v 7. mesiaci reaguje na svoje meno a chce byť v centre pozornosti. Okrem toho: 

 • očami sleduje mamu a otca v miestnosti, 
 • zvyčajne už sedí vzpriamene s podporou, niekedy aj bez nej, 
 • bezpečne sa otáča z bruška na chrbátik a späť,  
 • čoraz častejšie skúma predmety rukami a očami, nie ústami, 
 • prekladá si hračku z jednej ruky do druhej, 
 • ochutnáva prvé príkrmy vo forme pyré či kúskov nakrájaných potravín. 

Dieťa svojimi zmyslami bystro zachytáva rôzne vnemy z prostredia a prijíma rozličné podnety. Fascinujú ho ľudské hlasy, hudba, ale aj jeho vlastný odraz v zrkadle.