Cisársky rez prináša vyššie riziko vzniku alergií. Prečo je to tak?

Každé tretie dieťatko prichádza u nás na svet cisárskym rezom. Pritom mnohé z nich sa vraj mohli narodiť prirodzene. Cisársky rez je veľká operácia a dlhodobo sa hovorí o tom, že oň netreba žiadať iba zo strachu z bolesti. Viete však, že po cisárskom reze hrozí novorodencom vyššie riziko rozvoja alergií?

Sú situácie, keď sa inak ako cisárskym rezom rodiť nedá, pretože si to žiada zdravotný stav mamičky alebo bábätka. Tzv. operačný pôrod lekári indikujú a vopred plánujú najmä pri priečnej alebo panvovej polohe bábätka, vykonáva sa aj pri oneskorenom či zastavenom pôrode. Urgentným dôvodom sú život ohrozujúce zmeny srdcového tepu novorodenca počas rozbehnutého pôrodu. Do hry vstupuje aj pri viacdetných tehotenstvách, bakteriálnej infekcii v maternici, deformáciách matkinej panvy či v prípade podozrenia na roztrhnutie maternice v priebehu pôrodu a pod.

Cisársky rez je skrátka život zachraňujúca operácia a tak ho treba vnímať. Nemal by sa chápať ako „alternatívny pôrod“ v prípade, keď sa „len“ veľmi bojíte pôrodných bolestí alebo toho, že na porodenie potomka nebudete mať dostatok síl. Prečo? Pôrod s pomocou chirurgov je náročnejší na rekonvalescenciu a v konečnom dôsledku by nemusel prospieť vám ani dieťatku.

Celkom sterilný pôrod má háčik

Cisársky rez je vďaka modernej medicíne bezpečný, napriek tomu prináša riziká. Mamičkám po ňom hrozia pooperačné zrasty, väčšie bolesti, ale aj posttraumatická stresová porucha. Bábätko zas môže byť neskôr náchylnejšie na infekcie a alergie. Ako je to možné?

Pri chirurgickom pôrode totiž neprejde pôrodným kanálom, čo zabráni jeho prirodzenému kontaktu s vaginálnou a črevnou mikroflórou mamy. Do tráviaceho traktu sa mu dostane omnoho menej prospešných baktérií mliečneho kvasenia ako drobcovi, ktorý sa na svet predral prirodzene. Preto niektoré pôrodnice skúšajú tzv. vaginálny seeding – zabezpečenie kontaktu telíčka dieťaťa práve narodeného cisárskym rezom s prirodzenými vaginálnymi tekutinami jeho mamy. Celosvetovo však chýba dostatok relevantných a preukázateľných štúdií o tom, aká je v tomto prípade hrozba ďalších infekcií. K nedostatku tzv. dobrých baktérií prispieva aj fakt, že mamičky dostávajú pri cisárskom reze z preventívnych dôvodov antibiotiká. Predchádza sa nimi komplikáciám pri hojení rany, no treba vedieť, že všetko má vždy aj svoju druhú stranu.

Ak bábätku v črevnom systéme chýbajú štartovacie dobré baktérie, nie je to zanedbateľné. Následkom môže byť nedostatočný rozvoj črevnej mikroflóry, horšia kondícia imunitného systému a následné vyššie riziko alergií. Štúdie preukazujú, že cisársky rez do budúcna zvyšuje i náchylnosť na astmu, respiračné ochorenia, obezitu, diskutuje sa aj o ochorení diabetes mellitus 1. typu alebo o neurologických ochoreniach. Neľakajte sa zbytočne. Odborníci sa výpočtom možných rizík snažia poukázať na to, že operačný pôrod má i negatíva a práve preto je veľmi správne naďalej ho vnímať ako krajné riešenie – pomoc alebo až záchranu v nutných prípadoch.

Materské mlieko nesklame

Asi neexistuje čerstvá mamička ani tehotná žena, ktoré by výpočet rizík neznepokojil. Nebojte sa. Ideálnym spôsobom, ako novorodencovi vykompenzovať komplikovanejší príchod na svet, je dojčenie. Niekedy sa síce práve po operačnom pôrode rozbieha ťažšie, no skúste sa nevzdať.

Materské mlieko je nabité množstvom cenných látok aj prirodzenými baktériami mliečneho kvasenia potrebnými na rozvoj črevnej flóry a posilnenie imunity. Obsahuje tuky a cukry, predovšetkým laktózu, no nachádza sa v ňom aj galaktóza a prebiotické zložky, ktoré sú doslova potravou pre probiotiká, čiže prospešné baktérie žijúce v čreve. Vďaka prebiotikám z materského mlieka množstvo probiotík v črevnom systéme postupne narastá. Tu sa však výpočet pozitív materského mlieka nekončí. Má obzvlášť nízky obsah alergénov, preto je optimálnou stravou pre bábätká a dokáže účinne prispieť k tomu, aby po čase netrpeli alergickými ťažkosťami.

A čo ak to naozaj nejde?

Žiaľ, nie každej mamičke je dopriate dojčiť. Po cisárskom reze to býva ešte o čosi náročnejšie. Na to, aby sa dojčenie dobre naštartovalo, s ním treba začať čo najskôr, no po operačnom pôrode to nie vždy býva možné.

Ak sa vám v tomto smere napriek všetkej snahe nedarí, netrápte sa. Existuje množstvo vysokokvalitných dojčenských mliečnych výrobkov, ktorých zloženie je inšpirované materským mliekom a jeho prirodzenými ochrannými funkciami. O výbere toho optimálneho sa môžete pozhovárať aj s pediatrom. Určite vám poradí siahnuť práve po zmesi inšpirovanej materským mliekom. Odporúča sa najmä deťom narodeným cisárskym rezom.

Keď si budete vyberať, všímajte si, či sa v umelom mlieku nachádza aj kyselina listová, no v naštiepenej forme. Ide o aktívny folát a presne v takej forme ho telo ľahšie využije. Okrem toho by v dojčenskej výžive mali mať významný podiel i probiotiká a prebiotiká. Tie sa postarajú o spokojné bruško.

Probiotiká a prebiotiká obsiahnuté v materskom mlieku totiž dohliadajú na celkovú rovnováhu mikroflóry v črievkach bábätka. Bránia premnoženiu škodlivých baktérií, ktoré môžu byť príčinou nepríjemnej plynatosti, bolesti brucha či hnačiek. Tieto zložky sú potrebné aj na tvorbu vitamínov, zlepšujú vstrebávanie vápnika, fosforu a železa a predpokladá sa, že drobca môžu ochrániť pred alergiami.

Náš tip: Črevnej flóre detí narodených cisárskym rezom môže prospieť aj nasadenie probiotík vo forme kvapiek hneď po narodení. Tento postup sa odporúča aj predčasne narodeným detičkám, nedojčeným drobcom, no aj deťom s alergiami či ekzémom. Porozprávajte sa o tom s pediatrom v poradni.

Ak je v rodine alergia

Rodili ste „cisársky“, nemôžete dojčiť a navyše máte v blízkej rodine alergie? Aj v takomto komplikovanejšom prípade existuje spôsob, ako novorodeniatko chrániť pred ťažkosťami a zároveň mu prostredníctvom mlieka dopriať to najlepšie, čo sa dá. Poraďte sa s pediatrom o tom, či treba uvažovať o mliekach, ktoré obsahujú extenzívne hydrolyzovanú (na malé kúsky štiepenú) bielkovinu, alebo o mliekach na báze aminokyselín. Pokiaľ sa obávate, že bábätku nebudú chutiť, pretože hydrolyzovaná bielkovina dodáva mlieku horkú chuť, nebojte sa, bábätko si rýchlo zvykne – nezabudnite, že má viac chuťových buniek ako vy. Horká chuť je na palete budúcej stravy dôležitá.

Mlieko s extenzívne hydrolyzovanou bielkovinou je nutrične kompletné dojčenské mlieko určené deťom so zvýšeným rizikom vzniku alergie v dojčenskom veku. Ide o zmes, v ktorej je mliečna bielkovina rozdelená na veľmi malé stavebné bloky, preto sú v tomto zložení menej alergénne. Citlivý imunitný systém dojčaťa ich v tejto podobe znáša omnoho lepšie a vníma ich ako menej cudzorodé. Po tomto mlieku však nesiahajte svojvoľne, odporúčať vám ho môže iba lekár.

Toto mlieko by malo obsahovať aj prirodzené baktérie mliečneho kvasenia a ideálne aj doplnkovú vlákninu, predovšetkým galaktooligosacharidy.

Čo sa oplatí zapamätať si bez ohľadu na to, či máte za sebou (prípadne akurát pred sebou) klasický pôrod alebo cisársky rez?

  • Črevnú flóru novorodencov a najmenších detí je potrebné rozmaznávať už od ich príchodu na svet, pretože až 80 percent imunitných buniek sídli práve v črevách.
  • Črevná mikroflóra má vplyv nielen na imunitu a trávenie, ale aj na mentálne funkcie
  • Pre správne osídlenie črievok bábätka sú dôležité aj faktory ako výživa v tehotenstve a strava dojčiacej mamy, vek dieťaťa, užívanie liekov, ale aj chronické a akútne ochorenia mamy i bábätka.
  • Osídlenie tráviaceho traktu dieťaťa užitočnými baktériami sa začína jeho prechodom pôrodným kanálom. Na to, aby kolonizácia tráviaceho traktu prospešnými baktériami prebiehala správne a aby bola črevná mikroflóra v rovnováhe, je potrebné podporiť probiotickú mikroflóru. Aj preto je obzvlášť dôležitá celková výživa detí predovšetkým v prvých troch rokoch života.