Mladá a krásna – ideálne navždy

Starať sa o pokožku neznamená márniť čas. Mladá pleť nemá byť len zvodná a atraktívna, ale aj zdravá. Zdravie jej dáva silu chrániť vás pred útokmi baktérií, vírusov a ďalších škodlivín. Poznáte 10 faktorov, ktoré najviac ovplyvňujú kvalitu a stav už aj veľmi mladej pokožky?  

Áno, na pokožku vplývajú prehrešky, ktorých sa dopúšťame. Určite najvážnejším je fajčenie. Na svedomí má ochabovanie, nejednotný tón, tvorbu vrások a predčasné starnutie pleti. Asi veľkej časti z nás sa týka občasná lenivosť a večerný pád do postele bez dôkladného odlíčenia tváre. Nečistota na pleti neznamená len mejkap na obliečkach – je dobrou živnou pôdou pre mikróby.  

Pleť sa oplatí jemne očistiť i ráno. Pleťovým mliekom a tonikom ju osviežite, odstránite z nej nočné nečistoty, maz, odumreté bunky a pot. V tomto stave je oveľa lepšie pripravená na prijatie denných pleťových produktov.  

Určite však viete, že nijaký extrém nie je dobrý – zanedbávanie očisty a ani prílišné umývanie. Časté dlhé sprchovanie sa alebo kúpeľ v horúcej vode mávajú za následok stratu prirodzených hydratačných faktorov pokožky a povrchových lipidov. Pleť môže ľahšie vysychať a meniť sa na drsnú.      

Ak o tomto všetkom viete, dodržiavate to a napriek mladému veku nemáte pokožku nestarnúcich hviezd, problém môže byť inde. Prezradíme vám 10 najčastejších faktorov, ktoré majú vplyv na zdravie a krásu pleti každej z nás, a možno ich prinajmenšom čiastočne ovplyvniť dobrými životnými stereotypmi

1. Hormóny

Na pleť vplývajú predovšetkým: 

  • Progesterón. Ovplyvňuje spánok, obranyschopnosť, fungovanie mozgu, otehotnenie i schopnosť udržať tehotenstvo. Ak ho máte málo, prekvapiť vás môže akné.  
  • Estrogén. Stimuluje produkciu kolagénu, bielkovín zodpovedných za pevnosť a pružnosť pleti. Spolu s progesterónom rozjasňuje pleť a pôsobí na správnu hydratáciu.  
  • Testosterón. Je to síce mužský pohlavný hormón, no produkuje ho aj ženské telo. Ak ho je priveľa, stupňuje sa aktivita mazových žliaz a rast nežiaduceho ochlpenia. 
  • Hormón nadobličiek DHEA. Podporuje zdravý spánok a pocit celkovej pohody. Chráni pred oxidačným stresom, ktorý urýchľuje aj starnutie pleti.  
  • Ľudský rastový hormón. Zvyšuje elasticitu pokožky a postará sa o zdravé vlasy. Syntetizuje sa v noci. Ak ho chcete mať dostatok, neponocujte príliš často.  

2. Sila imunity 

Ak imunita nefunguje stopercentne, pokožka to prezradí. Mnohé ženy reagujú vyrážkami a boľavými vriedkami na virózy a stres.   

Ako si pomôžete? Posilňujte imunitný systém. Otužujte, športujte, jedzte viac ovocia a zeleniny, pite dostatok vody či bylinkových čajov. V období vyššej chorobnosti si doprajte prípravky z propolisu, hlivy ustricovej, probiotiká, viac vitamínu C a D. Pomôžu aj preparáty s obsahom zinku a vitamínov skupiny B. Dôležité je zlepšiť si stravovanie, dostatočne spať a relaxovať.

3. Dedičnosť a prostredie 

Genetická výbava určuje kožný typ, čiže to, či máte normálnu, suchú, mastnú alebo zmiešanú pleť, sklon k ochoreniam, ako napríklad atopický ekzém, a vplýva aj na celkový stav pokožky. Genetika ovplyvňuje aj jej biologické starnutie. Nestotožňujte si ho však s predčasným starnutím. Na to pôsobia hlavne vonkajšie faktory a práve tu zohráva dôležitú úlohu primeraná starostlivosť. 

Na vzhľad pokožky vplývajú aj poveternostné podmienky, najmä vonkajšia teplota. Neprospievajú jej náhle teplotné výkyvy, ktorým sa nestihne prispôsobiť, nevíta príliš silný severák ani extrémne – či už mínusové, alebo plusové – teploty.

4. Pitný režim

Pleť si pýta vodu – zvonku i zvnútra. Ani najlepšie krémy a séra nezaručia rozžiarenú a napnutú pleť bez dostatku tekutín vnútri buniek. Dehydrovanú pokožku odhalí sivastá farba a prehĺbené kontúry vrások.  

Náš Tip:

Na aktuálny stav hydratácie pleti existuje jednoduchý test. Zatlačte si prstom do pokožky na tvári, dajte ho preč a sledujte reakciu. Keď sa okamžite nenapne, mali by ste viac piť. Ideálne je dodržať schému 0,4 litra tekutín na 10 kíl telesnej váhy denne. Ak holdujete káve alebo sa chystáte na párty, kde sa nevyhnete alkoholu, príjem tekutín zvýšte. Oba druhy nápojov majú dehydratačný účinok.  

A čo vlastne piť? Optimálnym nápojom je obyčajná aj minerálna voda alebo bylinkové čaje. Nepociťujete v priebehu dňa smäd? Postavte si do úrovne očí fľašu s vodou a vždy, keď vám na ňu padne zrak, dajte si zopár hltov. Skúste piť rovnomerne počas celého dňa. Pitný režim nie je dobré doháňať nárazovo a už vôbec nie vo večerných hodinách. Ale pozor, dostatočný pitný režim neznamená vypiť denne 4 litre vody. To už je priveľa, obzvlášť pre obličky. Následkom nadmerného pitia vám môže klesnúť obsah soli v krvi a prekvapí vás nepríjemná bolesť hlavy. 

Vedeli ste?

Milujete kolové nápoje? Vypijete ich denne aj 1,5 litra? Tento druh tekutín odvodňuje. Aj dehydratácia z prílišného množstva kolových nápojov sa negatívne odráža na kvalite pleti. Už po dvadsiatke môže mať na svedomí prvé jemné vrásky. Ak zvýšite pitný režim, v priebehu necelého mesiaca zbadáte na pokožke pozitívne zmeny. 

5. Strava

Ak obľubujete ťažké jedlá, presladené nápoje, polotovary či údeniny, pleť postupne stráca prirodzenú sviežosť. Trávenie „dostáva zabrať“ a pokožka reaguje vyrážkami, mastnými miestami, začervenaniami, opuchmi alebo aj ekzémami. Toxíny z takýchto jedál zostávajú v tele dlhšie, hromadia sa a organizmus s nimi nedokáže efektívne bojovať. O zmene stravovacích návykov platí okrídlená veta: Začať môžete kedykoľvek, ale urobte to radšej hneď dnes.  

6. Spánok 

Dospelý človek by mal denne spať aspoň 7 – 8 hodín. Strážte si to. Vďaka spánku si mozog ukladá získané informácie a spomienky do dlhodobej pamäti. Pri dostatočne dlhom spánku klesá telesná teplota, krvný tlak a spomaľuje sa dýchanie. Svaly relaxujú, zvyšuje sa im prísun krvi, regenerujú sa. Pri nočnom odpočinku sa obnovuje aj energia a hormonálna rovnováha. Je jasné, že sa to odrazí aj na stave a kvalite pokožky, však?  

Čo riskujete, ak o spánkový režim príliš nedbáte?  

  • Nedostatok spánku zhoršuje existujúce kožné problémy, akné, ekzémy či alergickú dermatitídu. Neprospieva ani citlivej pleti.   
  • Urýchľuje sa proces starnutia. Ak nedbáte o dostatočne dlhý spánok, pripravujete sa aj o fázy hlbokého spánku. Bez nich sa v tele netvorí dostatok rastových hormónov, ktoré doslova opravujú poškodené bunky. Následkom tohto javu sú viditeľné známky starnutia. 
  • Absencia nočného odpočinku má negatívny vplyv na množstvo kolagénu a kyseliny hyalurónovej v pokožke. Ide o látky, vďaka ktorým je pleť lesklá, hydratovaná a hladká.  
  • Chronický nedostatok spánku zvyšuje riziko chorôb srdca, obličiek a vysokého krvného tlaku. Hrozí i obezita či cukrovka, tiež ťažkosti s rozhodovaním a so sústredením sa, s regulovaním emócií a správania.  

7. Pohyb

Nemusíte denne drieť v posilňovni ani zvládnuť 15-kilometrový beh. Zdraviu prospieva aj polhodinová prechádzka po meste alebo v lese. Ak vám to nestačí, skúste beh, korčuľovanie či tabatu. Hlavne sa športu venujte pravidelne. Prečo?  

  • Pravidelné športovanie patrí k najúčinnejším antiagingovým metódam. Výrazne spomaľuje proces starnutia a skrášľuje pokožku. 
  • Pri pohybe sa zapotíte. Pokožka na to zareaguje otváraním pórov. Takto sa zbavuje nahromadených nečistôt a toxínov 
  • Pleť bude lepšie prekrvená avyživená, získa pružnejší a pevnejší vzhľad.    
  • Pri športe sa vyplavujú endorfíny, čiže hormóny šťastia. Budete mať lepšiu náladu, ale posilníte si aj imunitu, srdce, prospejete cievam, svalstvu, dýchaniu, metabolizmu  
  • Cvičenie a pohyb rozprúdia vtele krv a látkovú výmenu. Intenzívnejšie zásobovanie krvou pocítia aj najjemnejšie vlásočnice a, samozrejme, i celá pokožka. Cvičenie vám rozprúdi lymfu, ktorá pomáha odvádzať toxíny.  

8. Stres

Jeho následkom bývajú hormonálne výkyvy a tie sa podpisujú aj na pleti. Na množstvo povinností a napätia pokožka odpovedá zvýšenou citlivosťou, tvorbou mazu, zápalovými procesmi a tvorbou akné. Ak stres trvá pridlho, vedie k vzniku vrások a tmavých kruhov pod očami.  

Čo s tým? 

Stresu sa nedá úplne vyhnúť, možno ho istým spôsobom usmerňovať. Znížte pracovné nasadenie, športujte, zdravo jedzte, venujte sa záľubám alebo využívajte relaxačné techniky.   

Vedeli ste? Čo sa deje s pleťou medzi dvadsiatkou a tridsaťpäťkou?

Po odznení puberty, na prahu dvadsiatky, sa hladina pohlavných hormónov dostáva do rovnováhy, ustupuje pubertálne akné, pleť sa dostáva do najlepšej kondície. Počas menštruácie môže byť suchšia, menej prekrvená, citlivejšia a môžu sa na nej objavovať zapálené vyrážky. Opačnou situáciou je ovulácia. Počas nej je pleť v tom najlepšom stave – hydratovaná, znovu bez akné, pretože hladiny hormónov sú vo vyváženom stave. Okolo tridsiatky klesá produkcia rastového hormónu, čo vedie k upokojeniu mazových žliaz. V kútikoch očí a úst sa môžu tvoriť jemné vrásky. Ak rýchlo zakročíte, nemusia sa prehlbovať. Tridsiatka je obvykle obdobím zvýšeného stresu a tvorby stresových hormónov. Súvisí to s prácou, so vzťahmi, životným tempom. Po tridsiatke môže koža horšie zadržiavať vodu, býva suchšia a napätá. Hormonálne zmeny typické pre tehotenstvo sa zvyknú podpísať na pokožke najmä v podobe pigmentových škvŕn. 

9. Lieky

Máte zrazu citlivejšiu pleť so sklonom k vysychaniu a určite netrápite svoje telo smädom? Problémy môžu vyprovokovať aj niektoré lieky na predpis, aj lokálne prípravky proti akné.

Čo s tým?

Zvýšte pitný režim, samozrejme, ak vám to zdravotný stav dovolí. Na ošetrenie všetkých typov suchej a šupinatej kože používajte hydratačné mlieka, krémy, masti a olejové prísady do kúpeľa. Drsnejších a suchších partií sa môžete zbaviť aj vďaka pílingu. Používajte ho maximálne raz týždenne, ale vyhnite sa mu, ak je pleť zapálená a poškodená.

10. UV žiarenie 

Je najväčším nepriateľom pokožky a príčinou tzv. fotostarnutia, ktoré má na svedomí najviac viditeľných nežiaducich zmien na pokožke: vrásky, jemné linky, pigmentové škvrny, ale aj poškodenie kolagénových vláken, znížená elasticita pleti, drsná a nerovná textúra pokožky, rozšírené cievky, pehy. Slnečné lúče obsahujú niekoľko druhov žiarenia. UVA a UVB žiarenie preniká cez atmosféru a má vplyv na kožu. Ak ste sa niekedy pozabudli na slnku bez ochranného faktora a nepríjemne sa spálili, mohli za to práve UVB lúče. UVA lúče zasa prenikajú hlboko do kože a poškodzujú kolagénové vlákna.

Náš tip: Ako sa chrániť?

Slnečné lúče potrebujeme na tvorbu vitamínu D. Úplne skryť sa pred nimi nedá ani nemá. Inšpirujte sa južanminosia vzdušné nohavice a tuniky s dlhými rukávmi z prírodných materiálov aj počas najhorúcejších dní. Nezabúdajte na opaľovacie krémy a pri bežnej kozmetike siahnite po denných krémoch s ochrannými faktormi. 

Nemusíte čítať, pozerať a komentovať úplne všetko

Doprajte si digitálny detox. Inak hrozí, že sa budete len viac a viac mračiť, čo sa môže skončiť rozvojom drobných vrások na čele či okolo úst. Nemusíte čítať všetko, čo vám pípne v smartfóne. Klikajte aj na pozitívne správy a vôbec – starostlivo si vyberajte, čomu a komu venujete svoj čas. Poďakuje sa vám psychika i pokožka. Mimochodom, smartfóny a počítače vyžarujú nezdravé modré svetlo. Ani ono neprospieva pokožke – rozkladá kolagén a má negatívny vplyv na jej pružnosť.