Čo pomáha pri zápche?

Takmer každá tehotná žena má problémy s trávením: tvrdá stolica a zápcha sú bežné problémy. Príčiny zápchy sú rôzne. Na jednej strane je to vinou hormónov, pretože potláčajú činnosť svalov čriev, takže sa pohybujú pomalšie. Na druhej strane sa zväčšuje maternica a jednoducho vytláča črevá. A napokon mnohé tehotné ženy len nepijú dostatok tekutín. Namiesto odporúčaných 1,5 až 2 litrov denne veľa nastávajúcich matiek vypije sotva polovicu, ak vôbec aspoň toľko. Siahnuť po fľaši minerálnej vody sa má stať druhou prirodzenosťou. Trávenie stimulujú aj ovocné a bylinné čaje.

Aj strava môže veľmi pomôcť k regulácii trávenia. To, čo teraz potrebujete, je prirodzená podpora činnosti čriev. To zázračné slovo je vláknina. Nájdete ju v celozrnných výrobkoch, müsli, čerstvom ovocí a zelenine. V kombinácii s tekutinami sa vláknina napučí a zmäkčujú obsah čreva. Trávenie môžete ďalej stimulovať pomocou baktérií kyseliny mliečnej, ktoré sa nachádzajú v mliečnych a jogurtových výrobkoch.

Ľahké vytrvalostné športy tiež stimulujú funkciu čreva, čím prispievajú k lepšiemu tráveniu. Ak nie sú tieto opatrenia dostačujúce, bude potrebné poradiť sa s lekárom.