Všetko o starostlivosti o budúcu mamičku

Čakáte prírastok do rodiny? Gratulujeme! Či už to bude prvý potomok, alebo ste už skúsená mamička, tehotenstvo dá vášmu telu poriadne zabrať. Pre vašu fyzickú aj psychickú pohodu by ste sa preto mali o seba pred pôrodom starať a užívať si aj starostlivosť zo strany ostatných členov rodiny. Ako je to ale s cvičením, kozmetikou alebo sexom v tehotenstve? Čo si dopriať nadmieru a čomu sa radšej vyhnúť

Strava v tehotenstve: predíďte nepríjemnostiam

Prvej oblasti, ktorej by ste mali venovať zvýšenú pozornosť, je strava. Zatiaľ čo potreba minerálov a vitamínov v tehotenstve je až dvojnásobná, poučka o jedení za 2 neplatí: kvalita je dôležitejšia než kvantita. Pestrým a vyváženým jedálničkom podporíte vývoj bábätka, zamedzíte zbytočné priberanie, predídete bolestiam brucha a s trochou šťastia aj nevoľnostiam v tehotenstve.

Kozmetika a farbenie vlasov v tehotenstve: vyhnite sa chémii

Či už hovoríme o dekoratívnej kozmetike alebo prípravkoch na pleť, snažte sa vyhýbať chemikáliám a látkam, ktoré by mohli vám aj bábätku uškodiť. V kozmetike rady HiPP Babysanft s BIO mandľovým olejom napríklad nenájdete žiadne minerálne oleje, mydlá, emulgátory, zbytočné farbivá ani konzervanty. Pri farbení vlasov v tehotenstve si dajte pozor na výpary amoniaku - dôkladne preto vetrajte, alebo dajte prednosť prírodným alternatívam od overeného výrobcu.

Fajčenie v tehotenstve, alkohol a ďalšie neresti

Vedeli ste, že fajčením v tehotenstve niekoľkonásobne zvyšujete riziko komplikácií od predčasného pôrodu cez vážne ochorenia srdca a pľúc až po poruchy správania a učenia? Cigarety by ste preto mali zahodiť, aj keď sa o bábätko ešte len snažíte. Čo sa týka alkoholu v tehotenstve, na bezpečnom množstve sa vedci zatiaľ nezhodujú. Jedno pivo alebo pohár vína by bábätku ublížiť nemali, ale 100% zárukou je len abstinencia.

Cvičenie a masáže pre tehotné: Vyberajte s rozvahou

Máte radi pohyb? Cvičenie v tehotenstve so súhlasom lekára je ideálny spôsob, ako sa udržať v kondícii. Na miesto adrenalínových športov a skákania rôzneho druhu však voľte radšej aktivity, na ktoré ste zvyknutí a nadmerne vás nezaťažujú. Endorfíny si vyplavíte tiež vhodnou masážou pre tehotné, ktoré navyše v kombinácii s vhodným olejom pomáhajú predchádzať striám v tehotenstve. Obľúbenej saune a vírivke v tehotenstve sa však radšej vyhnite - procedúry zvyšujúce telesnú teplotu predstavujú pre telo záťaž, ktorá môže spôsobiť dehydratáciu, nevoľnosť, kolaps a výnimočne aj potrat.

Sex v tehotenstve: Celibát držať nemusíte

Hoci otázka sexu v tehotenstve robí mnohým budúcim mamičkám starosti, pokiaľ vám lekár styk nezakázal a cítite sa dobre, nie je dôvod k zdržanlivosti. Pripravte sa však na to, že hormóny zamávajú s vašim libidom: zatiaľ čo v 1. a 3. trimestri si väčšina žien sťažuje na jeho nedostatok, v 2. trimestri je to naopak. S trochou šťastia a opatrnosti si však intímnosti môžete užívať celých 9 mesiacov, bez toho,  aby ste sa museli báť nechceného vyvolania pôrodu.

Tetovanie v tehotenstve

Rada zdobíte svoje telo aj inak? Povrchových zásahov sa v tehotenstve báť nemusíte. Pokiaľ však premýšľate o tetovaní, počkajte radšej do pôrodu. Aj na očakávanú bolesť totiž telo reaguje vyplavením stresových hormónov, ktoré môžu spôsobiť predčasné kontrakcie. Tetovanie je navyše považované za infekciu, s ktorou je potrebné bojovať, čo zaťažuje imunitný systém. Riziko nákazy v tetovacom salóne (napr. nesterilnou ihlou) je síce malé, ale vždy je lepšie neriskovať.