Ako si vyberať kozmetiku v tehotenstve?

Viete, akým zložkám kozmetiky by ste sa mali v tehotenstve vyhýbať? Existuje niečo, čo by nemala obsahovať? Vašej pokožke – ale i bábätku v brušku – prospievajú prípravky bez zbytočnej chémie. Ak sú navyše bio, viete, že sú vyrábané aj s cieľom viac chrániť planétu.

V tehotenstve , v šestonedelí a ešte dlho po ňom sa telo vyrovnáva s množstvom zmien. Výnimku nemá ani pokožka. Stopy na nej zanechávajú najmä hormonálne výkyvy a kilogramy, ktoré pred pôrodom pribúdajú a po pôrode zasa odchádzajú. Podpisuje sa na nej aj strava, prostredie, v ktorom žijete, a špecifiká konkrétneho životného štýlu. Samozrejme, dôležitá je i samotná genetika, starostlivosť o pokožku a výber kozmetiky. Tiež sa trápite otázkou, ako si vyberať krémy, šampóny, líčidlá a všetko ostatné, čo bolo ešte donedávna prirodzenou súčasťou každého vášho dňa? Poradíme vám. 

Hľadajte zrozumiteľné vysvetlenia

„Absolútne nepriestrelné“ štúdie o tom, ktoré kozmetické výrobky a laboratórne prvky v nich sú pre matku a jej vyvíjajúce sa dieťatko bezpečné, v podstate neexistujú. Kozmetika uvedená na trh EÚ musí byť bezpečná, a ak obsahuje látky, ktoré nie sú vhodné počas tehotenstva, spotrebiteľ na to musí byť upozornený. Hoci kvalitná kozmetika prichádza na trh až po dôkladnom skúmaní, netreba si ho automaticky spájať s obdobím tehotenstva. Ktorá tehotná žena by bola ochotná pristúpiť na testovanie, ktoré by čo i len teoreticky mohlo ohroziť bábätko? A práve toto je dôvod, prečo je také dôležité venovať zvýšenú pozornosť všetkým produktom, ktoré používate na ošetrovanie a skrášľovanie.

Neznamená to, že máte vyhodiť z poličky v kúpeľni všetky obľúbené pleťové a telové prípravky a dekoratívnu kozmetiku. Naopak, dôkladne si preštudujte ich zloženie. Odborníci sa zhodujú, že čím menej zložiek na etikete nájdete, tým lepšie. A najlepšie je, ak v zložení nachádzate názvy, ktorým rozumiete – bambucké maslomandľový olej, extrakt z rakytníka... Alebo odborné pomenovania, ktoré viete vyhľadať – helianthus annuus oil, teda slnečnicový olej. Je to, mimochodom, hodnotný antioxidant a vzhľadom na svoje protizápalové a regeneračné účinky je štandardnou súčasťou umývacích emulzií pre dojčatá a tiež odličovacích emulzií pre dámy. Náhoda? Vôbec nie – pokožka matiek a bábätiek si často žiada to isté.

Držte sa aj odporúčania bez milosti vyhodiť všetky výrobky po dátume spotreby. Stále si nie ste istá obľúbeným prípravkom? Poraďte sa o ňom s lekárom či lekárnikom, nespoliehajte sa len na informácie z internetu a diskusných fór.

Najlepšie je minimum chémie

Ak ste na nejaké látky v kozmetických prípravkoch boli alergická už pred otehotnením, vyhnite sa im aj vtedy, keď ste v druhom stave. Alergické reakcie však môžu vyvolávať aj také pleťové krémy, telové mlieka, šampóny či líčidlá, ktoré ste predtým používali úplne bez problémov a boli ste s nimi maximálne spokojná. Odložte ich. 

Chemické látky v kozmetických výrobkoch môžu škodiť aj bábätku vo vašom brušku. Prechádzajú cez kožu a absorbujú sa do krvného obehu. Pred kúpou alebo použitím kozmetického prípravku nezabudnite skontrolovať jeho zloženie. Úplne bez obáv môžete už počas tehotenstva používať prípravky určené na jemnú a citlivú detskú pokožku a kvalitnú biokozmetiku bez mikroplastov.

Určite ste sa už stretli s protichodnými názormi na kozmetické prípravky, ktoré sú kombinované s tzv. bioaktívnymi látkami. Mnohé z nich ženy mimoriadne obľubujú, pretože majú omladzujúci či rozjasňujúci efekt, účinkujú proti akné, dodávajú vlasom sviežu farbu, majú príjemnú konzistenciu alebo pekne voňajú. Zdravé dieťatko však nestojí za „obetu“ z nevedomosti. Bioaktívnych látok, ktoré sa pridávajú do kozmetiky, je obrovské množstvo a zďaleka nie všetky v sebe skrývajú škodlivý potenciál. Oplatí sa presne vedieť, či alebo ktoré z nich sa vo vašom obľúbenom produkte nachádzajú a aké účinky môžu mať. 

Pre ľahšiu orientáciu prinášame sumár bioaktívnych látok, ktorým je lepšie rozsvietiť počas tehotenstva červenú značku STOP: 

  • Krémy proti vráskam s obsahom vitamínu A, teda retinoidov. Tieto látky sú najúčinnejšou zložkou omladzujúcej kozmetiky a používajú sa aj pri liečbe akné. V tehotenstve a počas dojčenia na ne zabudnite. Vitamín A musí byť v ľudskom tele v rovnováhe. Prebytok u mamy môže plodu spôsobiť vážne vývojové chyby. Nahraďte ich prírodnou alternatívou, napríklad bezpečným a účinným šípkovým olejom. Pre istotu sa vyhnite aj voľne dostupným retinolovým séram proti starnutiu. Riešením môže byť bakuchiol, rastlinná alternatíva retinolu. Nemá síce taký viditeľný účinok, ale je bezpečný.
  • Prípravky na liečbu akné a zápalov kože s benzoylperoxidom vo vyššej koncentrácii. Ak ste otehotneli počas liečby akné, spojte sa so svojím ošetrujúcim lekárom a prekonzultujte s ním nasadenú terapiu. Ak ste užívali tento typ bioaktívnej liečby, preorientuje vás na terapiu, ktorá neuškodí bábätku v prudkých vývojových a rastových fázach, ktoré ho čakajú. 
  • Krémy, pleťové vody a mlieka, séra i prípravky na chemický píling s kyselinou salicylovou vo vyššej koncentrácii. Voľnopredajné produkty síce obsahujú nízke dávky kyseliny salicylovej, no rizikové môže byť ich kombinovanie. Ak trváte na pílingoch, voľte prírodné na báze mechanického čistenia.
  • Prípravky na bielenie a rozjasnenie pokožky a proti pigmentovým škvrnám s obsahom hydrochinónu. Alternatívou sú prípravky na rastlinnej báze, domáce masky a pílingy.
  • Antiperspiranty s chloridom hlinitým. Je čas prejsť na prípravky, ktoré neobsahujú hliník. Hoci molekuly hliníkových solí sú relatívne veľké a nie je pravdepodobné, že by sa mohli ľahko dostať do krvného obehu, a teda až k vyvíjajúcemu sa dieťatku, aj pri nich platí, že chýbajú dostatočné výskumy a na mieste je veľká opatrnosť. To isté platí o období prijímania živín z materského mlieka. Veľmi dôležité je dbať aj na to, aby sa ústočká dieťaťa nedostali do kontaktu s antiperspirantom nijakým nedopatrením počas dojčenia. 
  • Krémy na odstraňovanie chĺpkov s kyselinou tioglykolovou. Určite sa dokážete zmieriť s tým, že nechceného ochlpenia sa budete nejaký čas zbavovať obyčajným holením.
  • Laky na nechty, umelé nechty, odlakovače, umelé mihalnice, riasenky a prípravky na vyrovnávanie vlasov s formaldehydom. Diskusia o rizikách sa v tomto prípade točí okolo možného prenikania formaldehydu cez vrstvy pokožky, ktorá je najbližšie k miestu aplikácie týchto produktov. Riziková môže byť napríklad gélová manikúra. Ak sa umelých nechtov neviete vzdať, zamerajte sa na laky s označením 3-free alebo 5-free. 
  • Farby na vlasy, prostriedky na vyrovnávanie vlasov a na trvalú obsahujúce okrem formaldehydu aj iné chemikálie. Rizikové môžu byť najmä v prvom trimestri. Počas tehotenstva a dojčenia sa stav vašich vlasov môže výrazne zmeniť. Pôsobia bohatšie a zdravšie alebo, naopak, suchšie, vyblednuto, akoby boli krepové. Vydržte bez ich chemickej úpravy, stojí to za zdravie budúceho bábätka. Stavte radšej na jemné detské šampóny a doma vyrobené prírodné vlasové masky. Niektorým mamičkám sa vlasy, naopak, začnú veľmi mastiť. Receptom je častejšie umývanie. Pokiaľ nemusíte, vlasy si nesušte fénom a neupravujte žehličkou ani kulmou. Ak už nemôžete vydržať bez farbenia, vyskúšajte prírodnú henu alebo sa poraďte s kaderníčkou.
  • Rúže, mejkap, farby na líca, bronzery a očné tiene používajte v tehotenstve, v šestonedelí a počas dojčenia rozvážne, čítajte si ich zloženie a určite ich nepoužívajte po dátume exspirácie. Aj keď v Európe máme prísnu reguláciu, v niektorých sa našli ťažké kovy. Obsahovať môžu aj bisfenoly, z ktorých niektoré preukázateľne vstupujú do hormonálneho systému.
  • Prírodná kozmetika je fajn, ale nemusí vyhovovať každej tehotnej žene. Dajte si pozor na vysoko koncentrované esenciálne oleje, najmä čajovníkový a rozmarínový, ale aj na extrakty z paliny, rozmarínu, zo šalvie či z levandule. Spájajú sa najmä so zvýšenou dráždivosťou centrálneho nervového systému i svalstva. Opatrnosť zostáva na mieste aj v čase dojčenia – možno neviete, no napríklad šalvia môže tlmiť tvorbu materského mlieka. 

Odložte na neskôr aj estetické zákroky

Hydratačné kúry a prípravky môžu mať zelenú aj v tehotenstve. Botulotoxín a tvárové výplne, napríklad kyselinu hyalurónovú, mikrodermabráziu, laserové odstraňovanie chĺpkov a iné typy skrášľovacích procedúr si odložte na neskôr.

Stopka sa týka aj plastických operácií. Liposukcie, zdvihnutia prsníkov aj ich zväčšenia implantátmi – všetky zákroky, o ktorých my ženy po pôrodoch tak rady klebetíme a zaprisahávame sa, že raz sa na ne dáme a budeme zasa tip-top či fit, potrebujú svoj čas. Hormonálne zmeny trvajú ešte niekoľko mesiacov po pôrode a sú veľmi individuálne. Aj preto sa odporúča počkať minimálne päť-šesť mesiacov od konca dojčenia, a ak nedojčíte, tak najmenej rok po pôrode.

Príliš veľká obeta?

Zdá sa vám, že obmedzení v oblasti krásy a kozmetiky je odrazu akosi priveľa? Tiež sa pýtate, ako to tie naše mamičky a babičky zvládali? Tehotenstvo nie je choroba, ale pár úprav životného štýlu si od každej budúcej matky obvykle vyžiada. Všimli ste si, že pokiaľ ide o štandardnú starostlivosť o pokožku, čoraz viac žien siaha už počas tehotenstva po výrobkoch určených pre bábätká

Sú testované a obsahujú minimum chémie. Kristína si takto obľúbila krém proti striám s prírodným mandľovým olejom. Pri pravidelných masážach rastúceho bruška jej vždy zostal na rukách a tými si ho preniesla až na tvár. A potom zistila, ako veľmi jej pomáha na suchú a napnutú pokožku tváre i rúk. Vhodná je aj biokozmetika.

Náš tip:

Na pleť a vlasy si pripravujte domáce pleťové a vlasové masky a kúpele, ale dajte pozor, aby boli ovocie, zelenina či iné prísady v biokvalite – nepotrebujete sa predsa kúpať v chemikáliách určených na ošetrovanie stromov alebo kontinentálnu prepravu zeleniny a ovocia. Vyhnite sa aj bylinkám, ktoré sa spájajú s dráždením svalstva, nech vás nevyľakajú predčasné sťahy maternice.

Chemikálie v kozmetických výrobkoch môžu vývoj bábätka ohroziť najmä počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Ak si nie ste istá kozmetickým produktom, určite sa o ňom poraďte s odborníkom, lekárom alebo lekárnikom, prípadne ho dočasne prestaňte používať.

Náš tip na záver:

Chystáte sa vyskúšať nový kozmetický produkt? Najprv si naneste malé množstvo na predlaktie alebo zápästie, kde je koža najjemnejšia, a sledujte aspoň dvadsaťštyri hodín, či vás neštípe, nepáli alebo nie je inak podráždená. V tehotenstve môžu vyvolať alergickú reakciu aj bezpečné zložky a tiež také, ktoré ste pred otehotnením v krémoch, mydlách a kozmetike bežne používali.