Jesenná starostlivosť o záhradu v duchu udržateľnosti

Ani tú najobyčajnejšiu záhradu nemusíte cez zimu nechať zaháľať – môžete z nej urobiť domov pre užitočné zvieratá a zo záhonov zásobáreň dobrej pôdy. Nasledujúci rok sa vám odplatí.

Radi v záhrade pestujete vlastnú zeleninu a bylinky? Rozmaznávajte pôdu aj po tom, čo vám dala úrodu. Bez živín pôda trpí. Ryť do hĺbky a poriadne hnojiť syntetickými hnojivami – to nie je správne riešenie. Takýto zásah neprospieva prírode, pôde ani vám. Vy totiž budete jesť špenát, ktorý vyrástol v takej zaťaženej pôde. Čo je lepšie?

Zelené hnojenie

Zdravá pôda by mala obsahovať dostatok živín vďaka organickej hmote. Viac než chémia teda záhrade pomôže zelené hnojenie. Odborne sa nazýva „pozberový výsev rastlín“, keď sa ideálne už v auguste alebo v septembri zaseje napríklad ďatelina, hrachor, facélia či nechtík. Ochránia odkrytú pôdu pred výkyvmi počasia – pred vysušením od prílišného slnka, pred eróziou vetra alebo vymývaním nadmerným dažďom. Vyrastené rastliny je potom potrebné do pôdy zapraviť.

Rastliny pôde prospievajú i ďalej. Prekyprujú ju, niektoré jej dodávajú dusík, pôda získa lepšiu štruktúru, na jar nebude unavená, naopak, bude bohatšia o humus. Navyše vďaka zelenému hnojeniu budú mať včely a iné neskoré jesenné záhradné opeľovače ešte čo opeľovať.

Kompost a lístie

Pre jarnú výživu pôdy bude skvelé mať dobre pripravený kompost. Živé organizmy, ako sú dážďovky a baktérie, sa vzhľadom na zimu sťahujú do väčších hĺbok, preto treba ešte pred ich presunom kompost prehádzať, a to skôr, než sa objavia prvé mrazíky. Tlenie sa môže vplyvom nízkej teploty spomaliť. Navyše kompost pracuje neustále, takže nie je na škodu pridávať doň organické materiály z kuchyne aj počas zimy.

Čo s lístím? Napadlo vám, že ho všetko nahádžete do kompostu? Zadržte! Pridajte ho len trochu. Omnoho viac kompostu prospejete, ak necháte lístie uležať v jutových vreciach a do kompostu ho v tejto podobe pridáte až na jar.

Zvieratám zas bude viac vyhovovať, keď lístie necháte v záhrade. Kôpky lístia, ale napríklad i kôry a vetvičiek, sú ideálnym zimným domovom pre najrôznejšie živočíchy, trebárs pre ježka. Ten si na jar zase pochutí napríklad na slimákoch, ktoré by v záhrade narobili neplechu. 

V záhrade sa oplatí nechať na stromoch posledné zdravé jablká. Zosušia sa a počas studených, sychravých dní poslúžia ako životodarná lahôdka pre drobné prospešné živočíchy a vtáčiky, o ktorých pravidelných návštevách ste možno ani netušili. Na jar sa vám za pomoc odvďačia likvidáciou lariev záhradných škodcov. Pomáhajte v zime voľne žijúcim zvieratám priamo vo svojej záhradke.

Nechajte to tak

Zelené hnojenie v záhonoch na dosiahnutie lepšej pôdy i prehadzovanie kompostu si trochu práce žiadajú. Ak chcete, aby vaša záhrada prospievala i zvieratám, potešia vás ďalšie nutné úkony, ktoré sú ideálne i pre tých najlenivejších záhradkárov. Len čítajte ďalej.

Udržateľný štýl záhradníčenia totiž velí: Nechajte záhradu na jeseň tak! Nerobte takmer nič z toho, na čo ste boli kedysi zvyknutí. Nesekajte trávu – rovnako ako napríklad v odkvitnutých kvetinách v nej nájdu útočisko zimujúce pavúky či hmyz. Trávové semená navyše poslúžia ako potrava pre vtáky, rovnako i zvyšné bobule na kríkoch alebo ovocie na stromoch. Vychutnávajte si v zime pohľad na záhony alebo aj prechádzku po svojej navonok pokojnej a spiacej záhrade, ktorá je v skutočnosti – i vďaka vám – plná života.