Čo je kyselina listová?

Kyselinu listovú, alebo vitamín B9, poznáte pravdepodobne z doby, kedy ste boli tehotná. Práve kyselina listová zohráva totiž zásadnú úlohu vo vývoji dieťaťa počas celej doby tehotenstva. Nie je však dôležitá len v tehotenstve, ale aj po narodení dieťaťa. Telo kyselinu listovú potrebuje v zásadných fázach vývoja, obzvlášť na delenie buniek a rast. Je teda dôležitým stavebným kameňom pre zdravý vývoj vášho dieťatka.

Nie je kyselina listová ako kyselina listová. Prečo ma to má zaujímať?

Vitamín B9, folát, bioaktívny folát, Metafolin® kyselina listová (pteroylmonoglutámová) či kyselina listová v naštiepenej forme. Existuje mnoho názvov kyseliny listovej. Aký je medzi nimi rozdiel, a sú všetky rovnako prospešné?

Kyselina listová je všeobecný názov pre skupinu vitamínov B9. Je to najdôležitejší vitamín nie len pre nastávajúce mamičky, ale aj pre rýchle rastúci a vyvíjajúci sa organizmus bábätka.

Ľudia si často myslia, že všetky formy vitamínu B9 sú rovnako prospešné. Ale nie je to tak. Len naštiepená kyselina listová, odborne označovaná ako bioaktívny folát, je ľahko každým využiteľná. Ľudské telo ju totiž nemusí nijak zložito spracovávať či premieňať. Je ihneď aktívna a prospešná. Pre bábätko je jej jedinečným zdrojom materské mlieko.

Metafolin® je prémiový bioaktívny folát, ktorý bol vyvinutý a patentovaný farmaceutickou spoločnosťou MERCK. Kyselina listová v naštiepenej forme, inšpirovaná materským mliekom. Tehotné a dojčiace ženy túto formu už dlho a bezpečne používajú na celom svete v doplnkoch stravy, pretože kyselina listová je zásadná pre delenie buniek – teda rast akéhokoľvek organizmu, a pre krvotvorbu. Všetky iné formy kyseliny listovej, tie nenaštiepené, musí ľudské telo najskôr premeniť. Zložitá premena vyžaduje niekoľko krokov za účasti špeciálnych enzýmov a vitamínov. Výskum ukazuje, že nie každý jedinec vie neaktívnu kyselinu listovú efektívne premeniť (podobne ako pri laktózovej intolerancii (neznášanlivosti) na laktózu, kedy je aktivita enzýmu štiepajúceho mliečny cukor – laktózu - znížená).

A ako spoznáte naštiepenú kyselinu listovú od tej nenaštiepenej? Pre bábätko je práve materské mlieko jedinečným zdrojom štiepenej kyseliny listovej. Je to zázrak prírody.

Pri výrobkoch s obsahom kyseliny listovej sa oplatí venovať pozornosť zloženiu na obale. Kyselina listová, ktorá nie je vo forme štiepenej kyseliny listovej, býva uvedená ako kyselina listová alebo pteroylmonoglutámová, či „folát“. Kyselina listová v naštiepenej forme je na obaloch uvedená napr. ako Metafolin®, quatrefolic alebo methylfolát.

Viete, že...?

Názov kyselina listová, teda folát, je odvodený z latinského slova „folium“ (list). Tento vitamín B bol totiž po prvýkrát získaný z listov špenátu.

Čo to je Metafolin®?

Metafolin® v následnom mlieku HiPP je prémiová forma bioaktívneho folátu, alebo kyselina listová v naštiepenej forme, inšpirovaná materským mliekom. Materské mlieko je jedinečným zdrojom naštiepenej kyseliny listovej. Materské mlieko je zázrak prírody. Preto je dojčenie pre dieťa vždy to najlepšie.

Zistite viac informácií o zložkách materského mlieka

Prečo je štiepená kyselina listová v materskom mlieku tak dôležitá?

Pretože je ľudskému telu ihneď k dispozícii – je „pripravená na využitie“. Nie je potrebná zložitá metabolická premena, ktorú nie každý jedinec vie efektívne zvládnuť. Naštiepená kyselina listová v materskom mlieku môže byť využitá a prospešná ihneď, pre všetky bábätká.

Viac informácií nájdete v našom Mliečnom lexikóne alebo na combiotik.sk.

Metafolin® je registrovaná ochranná známka spoločnosti Merck KGaA, Darmstadt, Nemecko. HiPP je jediné následné mlieko s bioaktívnym folátom Metafolin®