Zapareniny u dojčiat a ako im predchádzať

Opruzeniny nejvíce trápí kojence, ale miminka s citlivější pokožkou a alergiemi si je s sebou často nesou až do batolecího věku. Osvojte si přebalovací rutinu, která vám pomůže jim předejít, a seznamte se s účinnými pomocníky proti opruzeninám z řady HiPP Babysanft.

Zapareniny sa netýkajú len zadočka

Teplo, vlhko a zbytky stolice v plienke, to je pre zapareniny priam živná pôda. Preto niet divu, že ich nájdete práve v partiách, ktoré plienka kryje. V ohrození sú zadoček, bruško, triesla, ale aj prirodzenie. výnimkou nie sú ani zapareniny medzi faldíkmi pod bradičkou alebo v podpazuší. Skrátka na všetkých miestach, ktoré sú ťažšie dostupné.

Ako vyzerá zaparenina?

Zapareniny sa prejavujú hlavne začervenaním pokožky. Buď vyzerajú ako jednotlivé drobné fliačky, alebo sa môžu zliať v jednú veľkú plochu, ktorá svrbí a je citlivá na dotyk. Miesta, kde sa objavia aj vyrážky alebo drobné prasklinky, ktoré môžu začať mokvať. 

Ako predchádzať zapareninám

Dieťatko často prebaľujte. Nenechajte ho dlho v mokrej plienke a dbajte na hygienu. Jemné umývanie zadočka a intímnych partií pod tečúcou vodou bude vášmu dieťatku príjemné. Efektívne sa zbavíte zbytkov stolice, zamedzíte vzniku zaparenín a šetrne ošetríte aj citlivú pokožku, na ktorej už zapareniny sú.

Vlhčené obrúsky pre bábätká

Keď okolnosti nedovolia poriadne opláchnuť zadoček, majte po ruke vlhčené obrúsky. Sú skladné, všestranné a s nečistotami si poradí. Čistiace vlhčené obrúsky HiPP s jemnými vláknami nedráždia detskú pokožku a sú napustené pleťovým mliekom s výťažkami z BIO mandlí, ktoré ju naopak chránia a vyživuú. Tiež neobsahujú žiadne PEG emulgátory, parafínové a éterické oleje, farbivá, parabeny a ďalšie dráždivé látky. Navyše nie sú bielené chlórom, preto sú vhodné pre citlivú detskú pokožku a pokožku so sklonom k alergiám.

Zapareniny a alergény spolu súvisia

Krémy, telové mlieka, mastičky a vlhčené obrúsky vyberajte starostlivo. Zapareniny môžu byť vedľajším príznakom alergie na parfum, konzervant alebo parafínový a éterický olej v používané kozmetike. Môžu sa tiež objaviť, keď začnete dieťatko krmiť novou potravinou. Alergia sa totiž u bábätiek rovnako ako u dospelých často prejavuje práve na koži.

Oplachovať zaparené partie je potrebné, ale nezabúdajte po opláchnutí pokožku tiež namastiť. Pokožka dojčaťa je veľmi jemná, ľahko sa vysuší a podráždi. Tomu môžete predísť už pri kúpaní bábätka tým, že vyberiete šetrnú kozmetiku určenú špeciálne pre dojčatá. Napríklad jemný Sprchový gél HiPP Babysanft, ktorý bol vyvinutý, aby pokožku nevysušoval a znižoval riziko výskytu alergií.  

Po kúpaní hrá kľúčovú úlohu predovšetkým krém. Ošetrujúci krém proti zapareninám HiPP Sensitive predchzádza vzniku zaparenín vďaka obsahu lanolinu a zinku, ktoré zabraňujú vzniku vlhkosti. Prímes panthenolu upokojuje a regeneruje pokožku a BIO mandľový a ľanový olej ju vyživujú. Krém navyše neobsahuje alergénne látky, ktoré by mohli pokožku dráždiť.  

Liečba zaparenín u dojčiat

Okrem dôslednej hygieny zaberá aj čerstvý vzduch. Keď sa dá, tak svojho drobčeka jednoducho nechajte lebediť si s holým zadočkom. V prípade, že zapareniny dlho nemiznú, naopak sa rozširujú alebo mokvajú, a vy už máte pocit, že ste skúsili všetko, navšívte pediatra.