Vážne zdravotné problémy v tehotenstve

Aj keď sa veľa žien v tehotenstve stretáva s nepríjemnými príznakmi rôznych druhov, väčšina mamičiek na obdobie pred pôrodom nakoniec rada spomína. Niekedy so sebou však zmena stavu prinesie vážne zdravotné komplikácie, ktoré predstavujú pre mamičku aj nenarodené bábätko vážne riziko. Aké to sú a čo s nimi?

 

Rizikové tehotenstvo: neprepadnite panike

Poslal vás lekár na “rizikové”? Nepanikárte. Ako rizikové tehotenstvo sa označujú všetky tehotenstva, ktoré neprebiehajú obvyklým spôsobom a je im preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Príčinou môže byť ochorenie matky, nebezpečie predčasného pôrodu či potratu, podozrenie na vývojovú vadu plodu, ale aj tehotenstvo viac-početné, po umelom oplodnení či vo vyššom veku. Zaradenie do rizikovej skupiny tak nemusí hneď znamenať, že vám či bábätku hrozí bezprostredné nebezpečenstvo

Chudokrvnosť v tehotenstve: doplňte železo

Ak vám lekár diagnostikoval esenciálnu tehotenskú anémiu, nie ste zďaleka jediná: jedná sa o najčastejšiu formu chudokrvnosti, ktorá sa navyše vyskytuje len u budúcich mamičiek. Medzi typické príznaky patrí bledosť kože a sliznice, zvýšená únava, nechutenstvo a búšenie srdca. Riziko predčasného pôrodu a nízkej hmotnosti novorodenca je možné našťastie relatívne jednoducho zredukovať obohatením jedálnička o železo. To nájdete napríklad v mäse, rybách, vnútornostiach, strukovinách, listovej zelenine alebo sušenom ovoci.

Zápal močových ciest: pozor na obličky

Že zápal močových ciest v tehotenstve bohužiaľ nie je nič neobvyklé, potvrdí veľká časť mamičiek. Riziko ale spočíva v možných komplikáciách - predovšetkým zápalu obličiek. K lekárovi by ste sa preto mali vydať, akonáhle sa u vás objavia známe príznaky: časté nutkanie, pálenie pri močení alebo bolesti v podbrušku. Aj keď ochorenia obličiek môžu mať za následok predčasný pôrod alebo aj potrat, vo väčšine prípadov rozvinutiu choroby zabráni včasné podanie antibiotík.

Opar v tehotenstve: vyhnite sa nákaze

Pásový opar je nepríjemné vírusové ochorenie podobné kniahňam, ktoré sa vyznačuje chrípkovými príznakmi a následným výskytom svrbivých až bolestivých pľuzgierov. Kedže vírus môže spôsobiť vývojové vady plodu a riziko sa s blížiacim sa pôrodom stupňuje, je nevyhnutné liečbu púdrom, poprípade antivirotiká nasadiť včas. V prípade genitálnej nákazy tesne pred termínom sa potom pripravte na pôrod cisárskym rezom, ktorý spolu s aplikáciou protilátok zaručí, že bábätko bude v poriadku.

Streptokok v tehotenstve: riešením sú antibiotiká

Praskla vám voda? Rýchlo do nemocnice. Odtok či únik plodovej vody v 3. trimestri je závažným príznakom predčasného pôrodu a je tak namieste nechať sa čo najskôr vyšetriť. Následný postup je individuálny a závisí na veľkosti plodu a vašom zdravotnom stave. Do 28. týždňa tehotenstva sa zvyčajne vyčkáva a pôrod sa oddaľuje liekmi. Počas čakania na vyvinutie pľúc bábätka sa ako prevenciu proti infekciám navyše podávajú antibiotiká. Akonáhle je dozrievanie úspešne ukončené, môžete na sálu.

Mimomaternicové tehotenstvo: ostrá bolesť napovie

Pociťujete ostré bolesti v podbrušku a súčasne špiníte? Ak máte podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo, mali by ste urýchlene navštíviť lekára. Uhniezdenie vajíčka mimo maternicu - najčastejšie vo vajcovode - totiž môže mať fatálne následky aj pre vás. Ak sa počas hospitalizácie podozrenie potvrdí, neostáva nič než vajíčko chirurgicky odstrániť. Pre maximálne zníženie rizika neplodnosti sa zákrok vždy uskutočňuje najšetrnejšou možnou metódou, a tak sa väčšine žien aj napriek nepriazni osudu podarí znovu otehotnieť.

Preeklampsia: vysoký tlak, kŕče a opuchy

Existujú choroby bez známej príčiny, ktoré postihujú výhradne budúce mamičky. Preeklampsia je závažné ochorenie ciev maternice, ktoré sa vyznačuje hlavne vysokým krvným tlakom a bielkovinou v moči. Zatiaľ čo proti jej jednoduchším formám j je možné bojovať liekmi na zníženie tlaku a magnéziom proti kŕčom, u ťažších foriem je nutná hospitalizácia. V prípade rizika rozvinutia eklampsie, kedy už ide o život vám aj dieťatku, potom neostáva než tehotenstvo - a tým aj chorobu - ukončiť vyvolaním pôrodu.

Zamĺknuté tehotenstvo: skrytý potrat

Hoci k potratu v dôsledku zamĺknutého tehotenstva dochádza skôr výnimočne, niekedy mu bohužiaľ nie je možné ani predísť, ani zabrániť. Zatiaľ čo u klasického potratu telo mŕtvy plod samo vylúči, v prípade zamĺknutého tehotenstva nespozná, že niečo nie je v poriadku. Žena tak aj naďalej môže pociťovať obvyklé tehotenské príznaky, aj napriek tomu, že plod už odumrel. Na zamĺknuté tehotenstvo sa tak často príde až pri pravidelnej prehliadke. Tento traumatický zážitok našťastie celosvetovo postihne len 1 % všetkých tehotných žien.

Vážna diagnóza: záleží aj na šťastí

Ako sa teda správať, aby ste vážne zdravotné komplikácie v tehotenstve v zdraví prekonali a priviedli na svet zdravé bábätko? Základom prevencie je zdravý životný štýl: pravidelný pohyb, kvalitný odpočinok, vyvážená strava a dostatok tekutín. Tu môžete doplňovať napr. vybranými čajmi pre tehotné alebo zriedenými ovocnými šťavami HiPP bez pridaného cukru. Záruku kvalitných BIO surovín s vitamínmi a minerálmi máte navyše vždy v príkrmoch HiPP, na ktorých si pochutnajú aj budúce mamičky.

Hoci vyššie riziko komplikácií hrozí ženám s cukrovkou, vysokým tlakom, autoimunitným či chronickým ochorením srdca, obličiek či pečene alebo v tehotenstve po 40tke, vážne ochorenia sa bohužiaľ nevyhýbajú ani ostatným. V prípade vážnej diagnózy tak neostáva, než dôverovať lekárom a predovšetkým myslieť na to, že s najväčšou pravdepodobnosťou nakoniec všetko dobre dopadne.