Ako rýchlo otehotnieť

Plánovanie tehotenstva je pre každý pár veľmi vzrušujúca, ale niekedy tiež stresujúca doba. Ak tomu nehodláte nechať len voľný priebeh, v tomto článku zistíte, čo môžete urobiť, aby ste oplodneniu trochu pomohli.

Ovulačná kalkulačka

Správne načasovanie je alfa a omega úspešného oplodnenia. Otehotnieť môžete iba v dobe ovulácie, tedy v dňoch, kedy ste plodná. Respektíve kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníka a zostupuje do maternice “naproti” spermiám. Vypočítajte si svoje plodné dni pomocou ovulačnej kalkulačky a zistite, kedy máte najväčšiu šancu na otehotnenie

Ovulácia sa tiež prejaví vyššou vaginálnou teplotou a výskytom hustejšieho hlienu asi 6 dní po menštruácií. Pri každodennom pozorovaní tento okamih celkom ľahko spoznáte, pretože mu predchádzajú tzv. suché dni (bez hlienu) po menštruácií. Na túto metódu sa ale nedá spoliehať vždy.

Čo jesť pre otehotnenie

Aby ste zvýšili šancu na otehotnenie, jedzte, ako by ste už boli tehotná. Nahraďte polotovary, cukrovinky, údeniny a nezdravé jedlá s cukrom, konzervantami a umelými farbivami za čerstvú zeleninu, ovocie, celozrnné potraviny, bielkoviny a zdravé omega kyseliny z orieškov a rybieho mäsa. To isté platí pre nápoje - vymeňte tie s umelými sladidlami za 100% BIO šťavy. Celkovo dbajte hlavne na dostatočný príjem kyseliny listovej, jódu, železa a vitamínu D, ktoré sú pre tehotenstvo nevyhnutné.

Mýty okolo otehotnenia

  • Není dokázané, že by niektorá sexuálna poloha sľubovala väčšiu šancu na otehotnenie.
  • Hovorí sa, že spermiám pomôžete k vajíčku, keď budete po sexu držať nohy hore. Gravitácia ale spermie nijak neovplyvní.dokázáno, že by některá sexuální poloha slibovala větší šanci na otěhotnění.

Cviky na otehotnenie

Ženy s veľkou nadváhou, alebo naopak príliš nízkou váhou zvyknú mať väčšie problémy otehotnieť a i následné tehotenstvo môže byť problematické. Z cvičení na podporu tehotenstva, pohodové tehotenstvo a hladký pôrod sa odporúčajú hlavne cviky, ktoré uvolnia a posilnia svaly panvového dna a bedrovej chrbtice. Môžete skúsiť napríklad jógu alebo metodu Mojžišovej  

Vplyv stresu na otehotnenie

Netlačte na pílu a berte snahu otehotnieť s pokojom. Dajte svojmu telu čas sa vyčistiť od antikoncepcie a správne sa naladiť. Stresové hormóny otehotnenie len komplikujú. Keď sa preto budete stresovať, že stále nie ste tehotná, otehotnenie tým len oddialite.  

Otehotnenie po antikoncepcii

Každá antikoncepcia má trochu iné zloženie a pomer hormónov a otehotnenie ovplyvňuje veľa ďalších faktorov. Všeobecne sa ale dá povedať, že ak ste s partnerom zdraví a sledujete ovuláciu, mohlo by sa zadariť do 4 mesiacov od vysadenia antikoncepcie. Antikoncepcia, nech už v podobe tabletiek, náplastí, injekcií alebo telieska, podľa lekárov plodnosť žiadnym spôsobom neznižuje, naopak sa môže jednoducho stať, že otehotniete hneď v prvom cykle po jej vysadení. 

Ako ovplyvniť pohlavie dieťaťa

Na internete a od okolia sa možno dozviete množstvo “zaručených” rád, ako mať chlapčeka, alebo naopak dievčatko – napríklad väčšia konzumácia cukru či niektorých minerálov, sexom v určitej polohe alebo v daný deň ovulácie. Neexistuje ale žiadny vedecky podložený dôkaz, žeby tieto metódy naozaj fungovali. Pohlavie dieťaťa určuje spermia, ktorá do vajíčka prenikne ako prvá a ktorá má buď chromozóm X (dievčatko), alebo Y (chlapček), a len ťažko vedome ovplyvníte tých asi 50 miliónov spermií, ktoré k vajíčku zakaždým plavú.

Prvé príznaky tehotenstva

Ak máte pravidelnú menštruáciu, tak jej oneskorenie je prvým signálom. Niektoré ženy ale majú menštruáciu aj po otehotnení. Ďalšou nápovedou vám môže byť únava, nevoľnosť, bolesti hlavy, podráždenie, boľavé prsia alebo priberanie na váhe.

Tehotenský test

Tehotenské testy sú dnes dostupné v lekárňach a drogériách a sú pomerne presné. Ich kvalita sa ale líši. Tieto testy fungujú tak, že merajú hladinu tehotenského hormónu v moči. Nie všetky ženy ale tento hormón v moči majú, aspoň nie hneď. Spermie navyše dokážu prežiť až 72 hodín po vypustení, počas ktorých majú čas splniť svoju úlohu. Odborníci preto odporúčajú s testom počkať týždeň po vymeškaní menštruácie a test si prípadne urobiť dvakrát. Ak je výsledok negatívny, ale vy sa cítite byť tehotná, navštívte vášho lekára. Ten to s istotou zistí ultrazvukom.