Kyselina listová, vitamín B9, štiepená kyselina listová, folát, folacín v tehotenstve

Kyselina listová, vitamín B9 rozpustný vo vode, je najdôležitejší vitamín pre nastávajúce mamičky. Ľudia si často myslia, že všetky formy vitamínu B9 – teda kyselina listová, folát, folacín, štiepená kyselina listová, majú pre organizmus rovnako prospešné účinky. Nie je tomu tak: kyselina listová je označenie pre syntetickú formu vitamínu B9, ktorá sa bežne používa v doplnkoch stravy alebo v dojčenskej výžive (v prípravkoch tiež ako kyselina pteroylmonoglutámová). Aby bola ako vitamín pre organizmus prospešná, musí ju telo v niekoľkých krokoch najskôr zložito premeniť na aktívnu – štiepenú formu (odborne folát, aktívny folát či tiež bioaktívny folát).

Kyselina listová je zásadná pre nastávajúce mamičky; tehotné ženy potrebujú výrazne viac tohto vitamínu. Povieme vám všetko, čo potrebujete vedieť o kyseline listovej v tehotenstve. .

Čo je to kyselina listová?

Kyselina listová (alebo acidum folicum), ľudovo „listovka“, je jedným z vitamínov skupiny B, ktoré sú rozpustné vo vode. Poznáte ju tiež pod označením B9. Vyskytuje sa v rastlinnej aj živočíšnej strave. Odborne sa kyseline listovej hovorí folát. Názov pre kyselinu listovú – folát – je odvodený z latinského slova „folium“ (list). Kyselina listová bola totiž po prvýkrát získaná z listov špenátu.

Čo je to štiepená kyselina listová?

Kyselina listová sa v tráviacom trakte štiepi, teda metabolicky premieňa, v niekoľkých krokoch, na pre organizmus aktívnu účinnú formu (tzv. aktívny folát). Až táto forma – teda naštiepená kyselina listová – má pre organizmus prospešné účinky. Štiepená kyselina listová (aktívny folát) je v tele úplne nevyhnutná. Podporuje správny rast buniek a ich delenie a podieľa sa na krvotvorbe. Je kľúčová pre rast a vývoj vášho nenarodeného bábätka.  

Množstvo kyseliny listovej, ktoré vaše telo počas gravidity potrebuje, zvyčajne nepokryje ani ten najvzornejší jedálniček. Naviac vitamín B9 je veľmi citlivý na svetlo, tepelnú úpravu alebo kyslé prostredie. Preto lekári odporúčajú príjem doplnkov stravy s kyselinou listovou. Väčšina doplnkov stravy obsahuje kyselinu listovú v syntetickej neaktívnej forme, ktorú musí organizmus vstrebať a zložito premeniť na aktívnu – naštiepenú kyselinu listovú. Niektoré prípravky ale obsahujú kyselinu listovú už v tejto aktívnej naštiepenej forme – pre organizmus tak má prospešné účinky ihneď: je okamžite využiteľná a dostupná pre každého.

Konzultujte výber vhodného doplnku stravy s kyselinou listovou s lekárom alebo lekárnikom.

Dávkovanie kyseliny listovej

Denná odporučená dávka kyseliny listovej pre dospelého je 200 mikrogramov, v dobe plánovania tehotenstva a v tehotenstve váš lekár odporučí príjem zvýšiť na 400 mikrogramov.

Pokiaľ nie je príjem kyseliny listovej vo vašom jedálničku dostačujúci, doplňte si „listovku“ pomocou kvalitných prípravkov (ideálne s obsahom už aktívnej naštiepenej kyseliny listovej, nájdete ju napr. pod názvom methylfolát). Na výpočet vášho denného príjmu kyseliny listovej platí, že 0,5 mikrogramov kyseliny listovej v doplnku stravy odpovedá 1 mikrogramu obsiahnutému v potravinách (prepočítavací faktor tzv. ekvivalent folátu).

Prečo je kyselina listová tak dôležitá počas tehotenstva, ale aj v prvých rokoch vývoja bábätka?

Aby bola kyselina listová pre organizmus prospešná, musí ju ľudské telo v niekoľkých krokoch zložito premeniť na aktívnu naštiepenú formu (tzv. aktívny či tiež bioaktívny folát). Štiepená kyselina listová je jedným z najdôležitejších vitamínov v tehotenstve ale aj v prvých rokoch vývoja bábätka. Jej hlavné funkcie sú:

  • Podieľa sa na raste a delení buniek v tele. Zaisťuje teda správny vývoj vášho dieťaťa.
  • Je dôležitá pre vývoj mozgu
  • Je kľúčová pre krvotvorbu vášho dieťaťa.

Náš tip:

Pokiaľ plánujete otehotnieť, môže pre vás byť prospešné dopĺňať kyselinu listovú ešte pred tým, ako otehotniete. Odporúčame, aby ste sa poradili so svojim gynekológom.

Nedostatok kyseliny listovej

Nedostatok kyseliny listovej bráni normálnemu rastu buniek a tvorbe nových krvných buniek, červených krviniek. To sú významné vývojové procesy u každého človeka.

V tehotenstve je však kyselina listová ešte dôležitejšia, pretože ju potrebujete dodávať nie len svojmu telu, ale aj vášmu bábätku.

Nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť:

  • anémiu matky
  • vrodenú vadu, ktorá postihuje chrbticu dieťaťa (spina bifida)
  • vrodené vady postihujúce mozog dieťaťa
  • ďalšie možné funkčné vrodené vady, ktoré sa stále skúmajú (napr. predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť, vady močovej sústavy, rázštep pery a podnebia, srdečné vady)

Včasné zistenie nedostatku kyseliny listovej

Na prevenciu nedostatku kyseliny listovej v tehotenstve je vhodné zvýšiť odporúčaný príjem kyseliny listovej čo najskôr po otehotnení. Ideálne je, pokiaľ kyselinu listovú začnete užívať ešte pred samotným otehotnením, v dobe, kedy bábätko ešte len plánujete.

Prejavy nedostatku kyseliny listovej u dospelého:

  • únava
  • podráždenosť a/alebo depresia
  • bledá pleť
  • závrate
  • dychová nedostatočnosť

V závažných prípadoch aj:

  • začervenaný a boľavý jazyk
  • zhoršenie chuti
  • hnačka a úbytok hmotnosti

Poraďte sa s lekárom

Tieto príznaky nie sú jednoznačnou známkou nedostatku kyseliny listovej, príčinou môžu byť aj iné ochorenia. Pokiaľ sa teda niektoré symptómy u vás objavia, mali by ste sa vždy poradiť s lekárom, aby odhalil ich pravú príčinu.

Liečba nedostatku kyseliny listovej

V prípade podozrenia na nedostatok kyseliny listovej je prvým krokom prevedenie krvného testu. Príznaky sú podobné ako v prípade nedostatku vitamínu B12. Krvným testom sa stanoví, či sa skutočne jedná o nedostatok kyseliny listovej. Pokiaľ test nedostatok vitamínu B9 potvrdí, váš doktor vám predpíše doplnky s kyselinou listovou.

Počas tehotenstva by však každá žena mala kyselinu listovú prijímať v doplnku stravy. Preto ju lekári zvyčajne predpíšu už pri prvej prehliadke. Niektorí ľudia (odhaduje sa, že až polovica žien1) však nemajú enzymatické vybavenie na to, aby sa premieňalo dostatočné množstvo kyseliny listovej na aktívnu štiepenú kyselinu listovú. A teda majú kyseliny listovej nedostatok, aj napriek tomu, že doplnky stravy poctivo užívajú.

Ako ste na tom vy? Plošné testovanie sa u lekára neprevádza. Pokiaľ si nie ste istá, poraďte sa s lekárom rovno o vhodnom kvalitnom prípravku s kyselinou listovou v už naštiepenej forme. Tú v tele nie je potrebné zložito premieňať – je teda ihneď využiteľná a účinná, prospešný účinok poskytuje každému.

1)Voldánová, J. (2015, jún 25). Když tělo neumí zpracovat kyselinu listovou. Prevzaté z Dvojka. november 4, 2021

Kyselina listová a plánovanie tehotenstva/pred otehotnením

Plánujete v najbližšej dobe otehotnieť? Potom by ste mali začať užívať kyselinu listovú ešte pred počatím. A to ideálne čo možno najskôr po vysadení antikoncepcie.

Kyselinu listovú by ste mali začať užívať najlepšie aspoň jeden mesiac pred počatím. Ak chcete zistiť, kedy je vaša šanca otehotnieť najvyššia, použite našu praktickú kalkulačku plodnosti.

Hovorí sa, že žena pravdepodobnejšie otehotnie, pokiaľ bude užívať kyselinu listovú. To sa však ešte vedecky nepreukázalo. Kyselina listová má ale priaznivý účinok na hormóny, ktoré môžu otehotnenie podporiť.

Prečo je kyselina listová dôležitá aj počas dojčenia?

Materské mlieko obsahuje okrem iných živín aj kyselinu listovú, prevládajúce zastúpenie má práve štiepená kyselina listová (odborne methyltetrahydrofolát). To znamená, že dojčením poskytujete svojmu bábätku aktívnu naštiepenú kyselinu listovú. Vaše bábätko tak nemusí kyselinu listovú metabolicky meniť, štiepená kyselina listová (aktívny/bioaktívny folát) má v materskom mlieku prospešný účinok ihneď, využije ju každé bábätko. Podieľa sa na zdravom raste bábätka, pretože v rýchlo sa vyvíjajúcom a rastúcom organizme podporuje obzvlášť:

  • správne delenie a rast buniek
  • krvotvorbu
  • rozvoj mozgu a nervových buniek

Tip:

Po narodení je kyselina listová rovnako nevyhnutným stavebným kameňom pre správny rast vášho dieťaťa. Dojčením dodávate svojmu bábätku štiepenú kyselinu listovú, ktorú v prevládajúcom množstve prirodzene obsahuje materské mlieko. Bábätko nemusí kyselinu listovú už zložito metabolicky premieňať, je ihneď účinná a pre každé bábätko využiteľná. Potom, čo prestanete dojčiť, poraďte sa s lekárom o vhodnej dojčenskej výžive.

HiPP 2 BIO COMBIOTIK® je jediné dojčenské mlieko s kyselinou listovou v naštiepenej forme, v akej ju bábätko dosiaľ získavalo len z materského mlieka*.

*Metafolin® je registrovaná ochranná známka spoločnosti Merck KGaA, Darmstadt, Nemecko. HiPP je jediné následné mlieko s bioaktívnym folátom Metafolin®.

Veľa lekárov odporúča užívať kyselinu listovú aj počas dojčenia. Obzvlášť po pôrode a v dobe dojčenia je zdravá strava dôležitá, aby ste získali späť silu a zvládli novú rolu „materstva“.

Poraďte sa so svojim ošetrujúcim lekárom, ktorý na základe vašich špecifických potrieb, znalostí zdravotného stavu a po prevedení dôkladného vyšetrenia zváži, či je nutné užívať doplnky stravy a prípadne aké.

Ktoré potraviny obsahujú kyselinu listovú?

Kyselina listová, ako napovedá samotný názov (odborne folát, folium = lístok), je obsiahnutá obzvlášť v listovej zelenine. Jej bohatým zdrojom je ale aj brokolica, rajčiny, zemiaky, vajce, mäso či celozrnné výrobky. Kyselina listová je ale veľmi citlivá na tepelný ohrev, svetlo alebo kyslé prostredie. Jej dostatočný príjem počas tehotenstva len zo stravy tak môže byť veľmi náročný.

Existujú však niektoré potraviny, ktoré by ste mali jesť viac, aby ste predišli nedostatku kyseliny listovej a chránili svoje nenarodené dieťa:

  • listová zelenina (napr. šalát alebo špenát)
  • strukoviny (napr. hrášok alebo sója)
  • vaječný žĺtok
  • pečeň (len v malom množstve, pečeň obsahuje vitamín A, ktorých vysoký príjem je počas tehotenstva nevhodný)
  • ostatná zelenina (napr. špargľa, rajčiny, kapusta či paprika)
  • orechy
  • celozrnné výrobky
  • pšeničné otruby

Kyselina listová v tehotenstve – čo by ste si mali zapamätať

Aby ste predišli nedostatku kyseliny listovej, mali by ste počas tehotenstva konzumovať stravu bohatú na tento vitamín. Vyššie uvedené potraviny túto požiadavku spĺňajú. Denne by ste mali tiež užívať kyselinu listovú vo forme doplnku, ktorý vám môže predpísať váš lekár. V dobe tehotenstva sa odporúča denne prijímať 550 mikrogramov ekvivalentu folátu. Na výpočet vášho denného príjmu kyseliny listovej platí, že 0,5 mikrogramov kyseliny listovej v doplnku stravy odpovedá 1 mikrogramu obsiahnutému v potravinách (prepočítavací faktor tzv. ekvivalent folátu).

Až 400 mikrogramov je ideálne prijímať ako doplnok stravy. Pre vašu istotu si môžete vybrať prípravky s kyselinou listovou v naštiepenej forme. 150 mikrogramov je potom ideálne získať zo stravy. Takto si zaistíte vyvážený mix.

Odporúčame, aby ste sa poradili so svojim gynekológom, či musíte dopĺňať kyselinu listovú po celú dobu tehotenstva.

Nemecká spoločnosť pre výživu (DGE) všeobecne odporúča tento denný príjem:

Vek Množstvo zodpovedajúce dennej dávke ekvivalentu folátu v mcg
0 až 4 mesiace 60 mikrogramov
4 až 12 mesiacov 80 mikrogramov
1 až 4 roky 120 mikrogramov
4 až 7 rokov 140 mikrogramov
7 až 10 rokov 180 mikrogramov
10 až 13 rokov 240 mikrogramov
od 13 rokov 300 mikrogramov
tehotné ženy 550 mikrogramov
dojčiace ženy 450 mikrogramov

Najdôležitejšie otázky ohľadne kyseliny listovej / folátu

V tehotenstve by ste mali dbať na to, aby ste si pravidelne každý deň vzali kyselinu listovú. Pokiaľ raz zabudnete vziať tabletku, nič sa nestane. Dávku nie je potrebné ďalší deň zvyšovať. Pokiaľ si ale nie ste niečím istá, je najlepšie poradiť sa vždy s vašim lekárom.

Je možné užívať vyššie množstvo kyseliny listovej? Môžem sa kyselinou listovou predávkovať?

Zaujíma vás tiež, či vyššie množstvo kyseliny listovej v tehotenstve ako je odporúčané môže bábätku nejak uškodiť? Všeobecne sa môžu vyskytnúť niektoré mierne vedľajšie účinky. Medzi tie môže patriť:

• nervozita

• gastrointestinálne problémy

• nevoľnosť

Nemali by ste užívať viac ako 1 000 mikrogramov kyseliny listovej denne. Pokiaľ zaznamenáte nejaké vedľajšie účinky potom, čo ste užili doplnok s kyselinou listovou, doplnok neužívajte a poraďte sa so svojim gynekológom.

Prečítajte si viac o vyváženej a zdravej strave v dobe tehotenstva od HiPP

Kyselina listová s jódom, alebo bez neho?

Celý rad výživových doplnkov s kyselinou listovou obsahuje aj jód, pretože mnohým ľuďom v dnešnej dobe schádzajú práve obe tieto látky. Pretože aj jód je dôležitou živinou, ktorú je potrebné prijímať v dostatočnom množstve (to platí obzvlášť práve počas tehotenstva), doplnok stravy s jódom môže byť dobrou voľbou.

Mali by ste byť ale opatrná, pokiaľ máte problémy so štítnou žľazou. V takom prípade by ste mali jód vynechať. Odporúčame, aby ste sa o vašich možnostiach poradila so svojim gynekológom.

 

Štiepená kyselina listová?

Kyselina listová sa v tráviacom trakte v niekoľkých krokoch metabolicky mení na aktívnu štiepenú kyselinu listovú (aktívne/bioaktívne foláty). Až táto forma je pre organizmus využiteľná a prospešná: podieľa sa na replikácii DNA pri delení buniek a tvorbe červených krviniek. Odhaduje sa, že až polovica žien nemá enzymatické vybavenie na to, aby sa dostatočné množstvo kyseliny listovej premenilo na folát1 a teda ho má nedostatok. Plošné testovanie sa štandardne u lekára neprevádza. Lekári volia dopĺňanie kyseliny listovej formou prípravkov z lekárni, pre vašu istotu si vyberte prípravky s kyselinou listovou v naštiepenej forme (methylfolát)

1 Voldánová, J. (2015, jún 25). Když tělo neumí zpracovat kyselinu listovou. Prevzaté z Dvojka november 4, 2021

Je dobré užívať doplnky s rybím tukom?

FDoplnky stravy s rybím tukom sa tiež odporúčajú tehotným ženám, obzvlášť pokiaľ nejete dostatok mastných morských rýb. Tieto doplnky vám dodávajú hodnotné omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité práve počas tehotenstva, nakoľko sa podieľajú na vývoji mozgu vášho dieťaťa. Existujú výrobky, ktoré obsahujú zároveň aj kyselinu listovú a dodávajú vám tak všetky dôležité živiny, ktoré počas tohto obdobia potrebujete.

Objavte viac od HiPP

 

Dôležité živiny

Správna výživa počas tehotenstva zohráva dôležitú úlohu pri zdravom vývoji dieťaťa.

Zistiť viac

 

HiPP Baby club

Pravidelné informácie a tipy do emailu. Zábavné súťaže a ďalšie.

Registrujte sa