Výživa dojčiat od 5. ukončeného mesiaca veku

Vaše dieťatko opäť trochu vyrástlo, ale stále je jeho hlavným života budičom materské mlieko. Okolo 5. ukončeného mesiaca veku však taktiež skúšame zaviesť príkrmy a skúsenejšiemu gurmánovi môžeme ponúknuť aj dojčenské menu s mäsom alebo cereáliami a polievky pre deti.

Zavádzanie ovocných príkrmov

Ak sa váš maškrtník už stihol zoznámiť s jemnými zeleninovými príkrmami, môžu mu osladiť život tiež príkrmy z ovocia. Neodporúčame začať rovno s ovocím, pretože by dieťaťu potom nešlo o spoznanie ,,zdravšie chutnajúcej“ zeleniny. Ovocné príkrmy z farmy HiPP sa chvália BIO kvalitou, jemne namletou ryžovou krupicou, ktorá zlepšuje ich stráviteľnosť, a zložením, ktoré zmäkčuje, alebo spevňuje stolicu dojčaťa podľa druhu ovocia, ktorý si vyberiete.

Ako sa skamarátiť s lyžičkou?

Papanie s lyžičkou je pre vaše dieťa úplne nová skúsenosť, musí sa to najskôr naučiť. Buďte trpezliví a postupujte pomaly. Nepoužívajte kovovú lyžičku, je príliš tvrdá a deti ju nemajú rady – okrem toho by mohlo dôjsť k poškodeniu fľaštičky s príkrmom. Používajte radšej plochú umelo-hmotnú lyžičku so zaokrúhleným okrajom.

Čas ochutnať mäsko a ryby

Keď vidíme, že naše dieťatko už nemá papaním zeleniny a ovocia najmenší problém, je na čase zaviesť do jedálnička zdroj bielkovín, železa a omega-3 mastných kyselín. Túto úlohu na jedničku zastane kompletné menu HiPP, kde sa stretáva BIO zelenina kuracím, morčacím, alebo rybím mäsom a cestovinami, ryžou a zemiakmi. Pokiaľ hľadáte výživu, ktorá obsahuje iba niekoľko vybraných ingrediencií, môžete si vybrať aj z príkrmov len z mäsa.  Najväčšou výhodou mäsových fľaštičiek je to, že z nich môžete svojmu dieťatku variť a vždy máte istotu, že sa jedná o kvalitné BIO mäso.

Jedálniček pre dojča od rána do večera

Po zavedení prvých príkrmov sa jedálniček dieťatka začína spestrovať a my si tak môžeme naplánovať rôznorodejšiu „slávnostnú tabuľu“ na celý deň.

  • Ráno a doobedie je venované dojčeniu alebo náhradnej mliečnej výžive.
  • Na obed si už dieťatko môže pochutnať na HiPP menu mäskom a zeleninou, alebo polievke a zapiť svoju hostinu BIO šťavou alebo iným nápojom. Deti totiž začnú mať po zavedení príkrmu oveľa  väčší smäd.
  • Na popoludňajší olovrant ponúknite dieťatku ovocný BIO príkrm s cereáliami nebo mliečnu kašu na dobrú noc pred popoludňajším spánkom.
  • Večer a pred spaním bude dieťa najspokojnejšie materským mliekom alebo náhradnou mliečnou výživou.

Plán zavádzania príkrmov

Práve v dobe medzi ukončeným 4. až 6. mesiacom veku dojčaťa, kedy sa odporúča zavádzať prvé príkrmy, rastie vaše dieťatko tým najväčším tempom. Kŕmte ho preto jen tým najkvalitnejším – príkrmy v BIO kvalite bez soli, umelých farbív a zahusťovadiel. BIO kvalitu si zaslúžia tiež nápoje, polievky a mliečne kaše. Pozrite sa, na aké novinky sa vo svojom jedálničku môže dieťatko tešiť ďalších mesiacoch.

Toto by vás mohlo zaujímať: