Vitamín B6 v tehotenstve

Prečo je vitamín B6 taký dôležitý?

Vitamín B6 známy aj pod názvom pyridoxín a podobne ako kyselina listová patrí k vitamínom skupiny B-komplex. Zabezpečuje optimálne využitie dôležitého nutričného proteínu z našej stravy. Tehotné ženy majú zvýšenú potrebu proteínov, a tým aj zvýšenú potrebu vitamínu B6. Okrem toho sa vitamín B6 podieľa na tvorbe krvi. Keďže počas tehotenstva sa objem krvi zvyšuje o viac ako jeden liter, vitamín B je dôležitý pre tvorbu krvi. Okrem toho má vitamín B6 vplyv na dôležité funkcie nervového systému a podporuje správnu funkciu imunitného systému.

Potraviny, ktoré dodávajú veľké množstvo vitamínu B6

Ryby alebo mäso, celozrnné produkty alebo zelenina – vitamín B6 sa nachádza v mnohých potravinách. Fazuľabanány sú mimoriadne bohaté na vitamín B6. Problémom je, že vitamín B6 je veľmi chúlostivý. Je rozpustný vo vode a ak je vystavený ultrafialovému žiareniu, stráca sa. Odporúča sa kupovať čo najčerstvejšie potraviny a pripravovať ich rýchlo a šetrne. Štúdie zistili, že nedostatok vitamínu B6 sa najčastejšie objavuje v poslednom trimestri tehotenstva. Preto sa odporúča dodatočný prísun vitamínu B6, napríklad prostredníctvom výživových doplnkov.

Prejavy pri nedostatku vitamínu B6

Vážny nedostatok tohto vitamínu vedie ku kožným a neurologickým problémom, očným problémom a anémii. Preto by ste nemali riskovať nedostatok vitamínu B6!

Objavte viac od HiPP

 

Dôležité živiny

Správna výživa počas tehotenstva zohráva dôležitú úlohu pri zdravom vývoji dieťaťa.

Zistiť viac

 

HiPP Baby club

Pravidelné informácie a tipy do emailu. Zábavné súťaže a ďalšie.

Registrujte sa