Jedálniček od narodenia do ukončeného 4. mesiaca

Prvá lyžička už nie je ďaleko a nastal čas nachystať si vhodnú a bezpečnú, prostredníctvom ktorej sa ten veľký moment udeje. Zatiaľ ju však nechajte len v zásuvke. Do ukončenia 4. mesiaca dieťa žiadnu tuhú stravu nepotrebuje a vystačí si s materským mliekom. Téme dojčenia, jeho podpory či starostlivosti o prsníky sa venujeme v 3. epizóde podcastu BabyTalk – Ako sa nezblázniť z dojčenia?

Tip: Na prvú lyžičku sa však už môžete pomaličky pripravovať, a tak si zaobstarajte vhodnú a bezpečnú. Mala by byť vyrobená zo zdravotne neškodného plastu alebo silikónu a nemala by byť príliš široká, aby ste ju jednoducho dokázali vložiť do úst dieťatka. Prvú stravu rozhodne nepodávajte na kovovej lyžičke, keďže by mohlo dôjsť k poraneniu ďasien, keď dieťatko nekontrolovane zahryzne.

V prvých mesiacoch je dojčenie tá najlepšia výživa pre Vaše dieťatko.

V prvých mesiacoch dieťatku na plnohodnotný príjem tekutín aj potravy postačuje materské mlieko. V ojedinelých prípadoch môže pediater odporučiť podávanie dojčenskej či prevarenej pitnej vody. Nepokúšajte sa však dieťatko dokrmovať vodou bez konzultácie s lekárom – skutočne ju nepotrebuje.

Ak z nejakého dôvodu nedojčíte, alternatívou sú počiatočné dojčenské výživy. Sú vyrobené tak, aby kompletne pokrývali výživovú potrebu dieťatka v prvých mesiacoch života, a preto sa môžu používať ako výlučná výživa. Podávanie dojčenskej výživy namiesto materského mlieka konzultujte s pediatrom.

Produktové skupiny HiPP rozoznáte v regáli na základe nasledujúceho farebného kódovania: