Vitamín D – opomínaný ochranca imunity

Radi podliehame dojmu, že bábätku po narodení k zdravému rastu nič nechýba. Že o najdôležitejšie sa postarala matka príroda. Ale nie je to celkom tak. Jedným z nedostatkových, ale životne dôležitých vitamínov je déčko.

Vitamín D ovplyvňuje látkovú výmenu vápnika. Ak je déčka nedostatok, vápnik sa do kostí vstrebáva oveľa horšie a v neskoršom veku to môže spôsobiť nemalé problémy. Vitamín D je teda kľúčový pre zdravé kosti i zuby. Okrem toho udržuje v kondícii srdce, mozog, a čo je najdôležitejšie, posilňuje imunitný systém. Aby toho nebolo málo, lekári pripomínajú, že bábätká ho potrebujú podstatne viac než dospelí.

Dostatok vitamínu D je jedným zo základných predpokladov na to, aby vaše bábätko vyrastalo zdravé a čo najmenej zápasilo s chorobami. Vitamín D totiž preukázateľne zvyšuje aktuálnu odolnosť organizmu proti vírusom i akútnym respiračným ochoreniam. Okrem toho zlepšuje vrodenú imunitu. Aj to je dôvod, prečo lekári nastávajúcim mamičkám bežne odporúčajú zvýšiť prísun tohto cenného vitamínu. Vrodená imunita sa totiž tvorí len v tele matky. Dostatok potrebných živín a zdravé prostredie „v brušku“ ovplyvňujú doslova celý následný život potomka. 

Snaha o doplnenie déčka by nemala končiť narodením vytúženého drobčeka, práve naopak. Dojča vo veku 7 až 11 mesiacov potrebuje zhruba šesťkrát viac déčka na kilogram hmotnosti než dospelý (pozri graf). 

Dojča vo veku 7 až 11 mesiacov (8 až 9 kg) potrebuje 6x viac vitamínu D na 1 kg hmotnosti než dospelý (80 kg) a malé dieťa vo veku 12 mesiacov a viac (12 kg) potrebuje 7x viac vitamínu D na 1 kg hmotnosti než dospelý (80 kg). Zdroj: WHO Growth Standards, EFSA 2013

Ako mu takéto množstvo zabezpečiť? V prvých mesiacoch života je pre bábätko materské mlieko obvykle jediným zdrojom všetkých dôležitých živín. Preto je mimoriadne dôležité, aby samotná matka mala zdravú a vyváženú stravu. Potrebuje jesť čerstvé ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a najmenej raz týždenne ryby. 

V našej bežnej strave je, žiaľ, len málo potravín dostatočne bohatých na vitamín D, čo sa neskôr môže prejaviť na zdraví mamičky i dieťaťa. Rozsiahla štúdia Štátneho zdravotného ústavu v Prahe z roku 2017 ukázala, že medzi dospelými ľuďmi si z obvyklej stravy dokáže dennú potrebu déčka vykryť menej než jedno percento Čechov, pričom na Slovensku je situácia veľmi podobná. Aj preto je dôležité, aby si už nastávajúca mamička strážila prísun vitamínu D a prípadne siahla po doplnku stravy. Vhodné je prekonzultovať túto tému s lekárom – či už s gynekológom (v priebehu tehotenstva), alebo s pediatrom (po narodení dieťatka v období dojčenia).

Niektorí ľudia stále veria, že dostatok vitamínu D získajú pravidelným intenzívnym slnením. Lenže to sa u malých detí neodporúča. Podľa dermatológov by sme, naopak, mali zraniteľnú detskú pokožku pred intenzívnym slnečným žiarením chrániť . Dojčeným i nedojčeným bábätkám sa preto vitamín D pridáva preventívne ako doplnok stravy vo forme kvapiek. Pediatri odporúčajú dopĺňať týmto spôsobom zásobu vitamínu D počas celého prvého roka života dieťaťa a v druhom roku minimálne v zimných mesiacoch, keď sú pre ľudské telo prirodzené zdroje déčka ešte vzácnejšie.

Na pravidelný prísun déčka myslí i náhradná mliečna dojčenská výživa, ktorá je oňho obohatená. Jeho množstvo v dojčenskom mlieku stanovuje zákon. Pri výbere pokračovacieho dojčenského mlieka je potom dobré brať ohľad na jeho kvalitu a zvoliť také, ktorého zložky sú bio, teda prírodného pôvodu, a podliehajú prísnym kontrolám. 

Vitamín D treba dopĺňať

Na aktiváciu imunitných procesov v telíčku a lepšie zvládanie infekcií sa podľa najnovších výskumov odporúča mať u dojčiat do jedného roka hladinu vitamínu D vyššiu, než je hranica optima, čo znamená viac než 50 nmol/l. Hodnotu je možné zistiť z odberu krvi v laboratóriu. Optimálna hranica pre dospelých sa bežne uvádza medzi 75 až 150 nmol/l. Slovenská populácia má však vitamínu D veľmi málo – často pod hranicou 50 nmol/l. Odborníci zdôrazňujú, že vyššie dávky vitamínu D sú určené práve pre dojčatá, malé deti, tehotné ženy a ženy po menopauze. K dávkovaniu však treba pristupovať individuálne.

Odporúčaná denná dávka pre dojčatá je podľa európskych expertov 10 mikrogramov (400 IU), pre malé deti do dvoch rokov 15 mikrogramov. Niektorí praktickí lekári však odporúčajú vyššiu dávku, pretože dávka 500 IU zodpovedá jednej kvapke v súčasnosti najdostupnejšieho doplnku stravy na trhu.

Ako dosiahnuť aspoň odporúčanú dávku?

Odborníci sa zhodujú, že najlepšie ho získate zo slnečného žiarenia. No ak žijete v našom podnebnom pásme, potom najmä v zimnom období to ide ťažko. A bábätká na intenzívne slnko rozhodne nepatria. Druhou možnosťou je strava. Medzi potraviny s najvyšším prirodzeným obsahom vitamínu D patria ryby, margaríny, vajcia alebo huby. Nedojčeným a starším deťom pomôže s príjmom vitamínu D aj náhradná mliečna výživa. Dojčenskému mlieku patrí absolútne prvé miesto na pomyselnom rebríčku potravín s vysokým obsahom vitamínu D. Stojí dokonca aj nad rybami. 

Obsah vitamínu D je v dojčenskom mlieku povinný. Od jedného roka sa odporúčajú mlieka pre batoľatá. Sú vhodnejšie než plnotučné kravské mlieko, ktoré je navyše na tento vitamín chudobné. Déčko v detskej výžive však nájdete i v produktoch, ako sú mliečne kaše. Určite sa teda oplatí venovať pozornosť zloženiu výrobkov. Výživu nezabudnite konzultovať s pediatrom, ktorý pozná vášho drobčeka z lekárskeho hľadiska najlepšie. 

Toto by vás mohlo zaujímať: