Prvá pomoc pre Vaše bábätko na dovolenke

Dobrá ochrana proti vonkajším vplyvom

Nezabudnite si zaobstarať medzinárodné zdravotné poistenie pre celú rodinu. Návšteva u lekára v zahraničí môže byť drahá. Nezabudnite si so sebou zobrať očkovací preukaz.

Riziko spálenia slnkom

Spálenie slnkom nie je pre dieťatko len nepríjemné a bolestivé, ale aj zvyšuje riziko rakoviny kože.

Je pravdou: „Vaša pokožka nikdy nezabúda.“

Riziko vzniku rakoviny kože sa zvyšuje opakovaným spálením slnkom a podporuje ho časté vystavovanie sa UV lúčom, najmä počas detstva a včasného dospievania. Jednou z príčin je to, že u bábätiek a malých detí nie sú plne vyvinuté opravné mechanizmy na poranenia kože vyvolané slnkom.

Okrem toho sa koža poškodí už nejaký čas predtým, ako sa skutočne spáli. Riziko dlhodobého poškodenia, ako je rakovina kože, je zvýšené už predtým, ako začne byť viditeľné začervenanie kože.

Predchádzajte riziku rozumným spôsobom kontroly vystavovania sa slnku (pozrite si časť Čo robiť na slnku).

 

A ak predsa len niekedy dôjde k spáleniu:

Na ľahké popáleniny prikladajte obklady so studenou vodou, zriedeným čiernym čajom alebo s cmarom. Úľavu od bolesti môžu poskytnúť aj chladivé telové mlieka alebo krémy. Nikdy nepoužívajte mastné alebo olejové krémy! Vo vážnych prípadoch (najmä ak sú spojené s príznakmi ako vracanie, zimnica a horúčka) musíte so svojim dieťaťom navštíviť lekára.

Poštípanie hmyzom

Na postihnutú oblasť položte plátky cibule alebo ju ochlaďte studenou vodou, ľadom alebo gélom s antihistamínovým účinkom. Ak dieťa poštípe hmyz v ústach alebo oblasti krku, dajte dieťaťu cmúľať kocky ľadu a okamžite vyhľadajte lekára.

Zápcha

Veľmi často pomôže pár lyžičiek broskyňovej, hruškovej alebo marhuľovej šťavy. Tieto šťavy majú na stolicu zmäkčujúci účinok. V prípade, že problém pretrváva, vyhľadajte pomoc lekára. Dbajte na to, aby dieťatko dostávalo dostatok tekutín.

Lekárnička

Toto by ste mali mať so sebou:

  • teplomer a čapíky proti teplote,
  • elektrolytový roztok pre prípad hnačky,
  • obväzový materiál, náplasti, pinzeta,
  • dezinfekčný prostriedok na rany, gél/krém na ošetrenie poštípania hmyzom alebo spálenia slnkom,
  • akékoľvek lieky, ktoré dieťa pravidelne užíva. Lekárničku majte poruke v príručnej batožine!

Toto by vás mohlo zaujímať: