Dieťa v 17. mesiaci

Pre batoľa v 17. mesiaci je každá prekážka výzvou, ktorú zdoláva znova a znova. Veľa čerstvého vzduchu a tvorivé aktivity mu pomáhajú dobíjať energiu. Keďže nevníma nebezpečenstvá, ktoré naň číhajú, musíte byť stále v strehu. Je to veľmi vyčerpávajúce, ale čaká vás odmena. Maznáčik sa k vám s láskou pritúli, dá vám vlhký božtek, adresuje prvé slová či kratučké vety. Čo môžete od neho ďalej očakávať?

Ako sa dieťa vyvíja?

Váš poklad ďalej pracuje na svojej nezávislosti. Zvyšuje sa jeho pohyblivosť a zdokonaľujú sa zručnosti ako jedenie, pitie, maľovanie či hranie. Výrazne napreduje vývoj reči.

Jeho jedinečnosť sa prejavuje v správaní aj v osobnostných charakteristikách. Neporovnávajte ho s inými deťmi ani so starším súrodencom, ktorý bol v jeho veku možno o niečo šikovnejší, nekritizujte ho pred ním samým. Batoľa potrebuje cítiť, že ho bezvýhradne milujete. Hoci má rado prítomnosť rovesníkov (na návšteve či ihrisku) a čo-to sa od nich naučí, jeho najväčším vzorom sú stále dospelí, v prvom rade rodičia. Neznáša, keď si ho nevšímate, miluje, keď mu venujete pozornosť.

Batoľa v 17. mesiaci už pravdepodobne dokáže:

  • bezpečne kráčať aj pobehnúť,
  • s vašou podporou vystúpiť po schodoch a zostúpiť z nich,
  • podliezť, vyliezť, preliezť cez prekážku,
  • jesť rukami a piť z pohára,
  • postaviť vežu z niekoľkých kociek, 
  • zoradiť hračky podľa farieb,
  • ukázať na časti tela,
  • ťahať a tlačiť hračky, pohybovať sa na odrážadle,
  • čiastočne sa vyzliecť a pomáhať pri obliekaní,
  • pravidelne a cielene používať niekoľko slov, tvoriť jednoslovné vety,
  • reagovať na základné požiadavky rodičov.

 

Telesný vývoj dieťaťa

Malý drobček už veru nepotrebuje pri chôdzi vašu pomoc. Porovnajte si odtlačok jeho chodidla s tým, ktorý ste urobili, keď ste si ho priniesli z pôrodnice ako novorodenca alebo keď ste mali doma lezúňa. Chodidlo narástlo a zmenil sa jeho tvar. Sústavným pohybom si dieťa posilňuje svaly, šľachy a stabilizuje kosti spodných končatín, čo vidno na formovaní klenbového oblúka. Stopa, ktorú teraz zanecháva jeho holý odtlačok v piesku, sa už oveľa viac podobá stupaji dospelého človeka.

Míľniky

Hmotnosť Dieťa váži približne 10 až 10,7 kilogramu.
Rast Dieťa meria okolo 75 až 87 centimetrov, obvod hlavy má 44 až 50 centimetrov.
Reč Rastie aktívna aj pasívna slovná zásoba dieťaťa.
Motorické zručnosti Batoľa s istotou chodí a možno už aj behá, dobre udržiava rovnováhu, na rýchlejší pohyb už menej využíva lozenie po štyroch, vie cielene uchopiť ceruzku a lyžičku.

Váš miláčik v tomto období opäť viac narastie. Možno budete musieť zmeniť veľkosť jeho oblečenia akoby zo dňa na deň.

Emocionálny a motorický vývoj dieťaťa

Výrazy tváre, gestá a správanie doteraz priamočiaro odzrkadľovali pocity vášho potomka. V 17. mesiaci už dokáže na kratučký čas zabrzdiť emocionálny výbuch, ktorý prichádza. Tomuto správaniu sa učí od „veľkáčov“. Samozrejme, nie vždy sa mu to podarí.

Emocionálna sebakontrola je pre dieťa veľkou výzvou. Spontánne záchvaty hnevu môžu vyústiť do veľmi zlostného správania voči mame, otcovi či inému dospelému. To, že vás malý nespratník v afekte občas kopne, kričí na vás a je plný vzdoru, neznamená, že vás nemá rád alebo nechce akceptovať príkazy. Skrátka práve prežíva stav, ktorý ešte nevie dobre spracovať a ovládnuť. Nepočúva, len koná.

Určite sa stretávate so situáciami, že dieťaťu niečo zakážete a ono zámerne neposlúcha. Skúša vaše limity. Dôležité je, aby ste budovali hranice a trvali na ich dodržiavaní. Samozrejme, ak je príčinou konfliktu svetrík, ktorý si nechce obliecť, je to niečo iné, ako keď nerešpektuje zákaz hádzania piesku po iných deťoch. Práve o tom sú hranice. Musia byť stanovené rozumne a je nutné, aby ste pri snahe prekračovať ich vždy jasne zakročili.

Na motorickej úrovni váš miláčik usilovne praktizuje všetko, čo sa naučil v posledných týždňoch. Rozvíja si rovnováhu, stabilitu, koordináciu:

  • pri chôdzi, behu, kráčaní pospiatky,
  • pri stavaní kociek a rôznych stavebnicových prvkov,
  • pri ťahaní a tlačení hračiek.

Skúša to na menších plochách, ale aj na gauči, posteli alebo na vysokej stoličke.

Dieťa v 17. mesiaci vie uchopiť, premiestniť a použiť hračku bez toho, aby mu spadla. Trénuje preliezanie cez prekážky, či už ide o stoličku, babkinu nohu, alebo o väčšiu hračku. Z ničoho nič sa rozbehne a zastaví ho až zaujímavá mláka alebo váš príkaz. Stále dookola si opakuje známe aj nové pohybové vzorce, až kým ich bezpečne nezvládne. Tieto pokusy sa nie vždy zaobídu bez zranení. S menšími nehodami, s modrinami a odreninami skrátka treba rátať. Láskyplné ošetrenie malému výskumníkovi pomáha rýchlo zabudnúť na boľačku a sústrediť sa na ďalšie objavovanie sveta.

Výchova hrou

Človiečik chce všetko robiť sám. Podporujte jeho túžbu po samostatnosti a nezávislosti, samozrejme, v rámci možností:

  • Nechajte ho vyzliecť sa alebo obliecť si jednoduchšie časti oblečenia, napríklad čiapku, prípadne obuť čižmy.
  • Požiadajte ho, aby doniesol batôžtek s fľaškou pripravený na prechádzku či jednoduché predmety zo stola, napríklad nerozbitný pohár alebo tanierik.
  • Vyzvite ho, aby si umyl a utrel rúčky a tvár, vyčistil zúbky.
  • Poproste ho, aby hodil špinavé tričko či uteráčik do koša na bielizeň, prípadne stlačil tlačidlo štart na práčke.
  • Požiadajte ho, aby prelial vodu z fľaštičky do pohárika.

V závislosti od drobcovej šikovnosti môže nácvik takýchto činností trvať kratšie alebo dlhšie obdobie. Aj keď niečo môže spadnúť, prasknúť či pokaziť sa, snahu vždy oceňte a usilujte sa zostať trpezliví a pokojní. Vaša ratolesť sa vám odmení radostným smiechom a žiarivými očkami.

Skvelou hrou, ktorá pomáha zdokonaľovať koordináciu očí a rúk, je fúkanie mydlových bublín. Ukážte dieťaťu, ako narábať s bublifukom. Drobček doň bude nadšene fúkať, snažiac sa robiť podobné bubliny. Alebo ich bude s výskaním naháňať a pokúšať sa ich prasknúť.

Tip: Hra na schovávačku posilňuje koncentráciu, koordináciu a pomáha dieťaťu orientovať sa vo vnútorných priestoroch. Jeho úkryty sú spočiatku veľmi jednoduché. Väčšinou pobeží na to isté miesto – pod stôl, za dvere kúpeľne, za záclonu. Radosť, keď ho nájdete až na tretí či štvrtý pokus, však bude nesmierne úprimná. Dajte pozor, aby si dieťa nehľadalo skrýšu na nebezpečnom mieste či v malom priestore, v ktorom sa môže zaseknúť.

Obľúbenou hrou je i naháňačka alebo prekážková dráha. Pri týchto pohybových hrách – najmä ak sa odohrávajú v uzavretom priestore – musíte dieťa viac kontrolovať, aby si neublížilo. Môže sa stať, že vlezie pod stôl, postaví sa skôr, ako vylezie von, a udrie si hlavičku. V tomto veku ešte nedokáže odhadovať vzdialenosti, lebo koordinácia mozgu, očí, rúk a nôh sa len vyvíja.

Dieťa dokáže jedným slovom a vhodnou moduláciou hlasu vyjadriť celú vetu. Napríklad citoslovcia mňam alebo ham môžu znamenať, že chce papať, ale aj to, že chce jesť bábika či vy. Brm môže byť aj pomenovanie traktora, aj označenie činnosti, teda šoférovania. Vie však už spojiť aj dve-tri slová do jednej vety, napríklad „Tata, ham“ či „Auto brm-brm“. Seba vníma v tretej osobe, pojem ja ešte nevie pochopiť.

Výživa dieťaťa

Vypracovali ste si osvedčený stravovací plán na raňajky, obed a večeru, ale chýbajú vám nápady na desiatu a olovrant?

Ľahko pripravíte:

  • rýchle ovocné občerstvenie zo sezónnych bobúľ alebo z iného ovocia, najlepšie v biokvalite,
  • zeleninové tyčinky vyrobené z uhorky, papriky, kalerábu alebo mrkvy, najlepšie v biokvalite.

Výskumy ukazujú, že malé deti uprednostňujú pred vôňou a chuťou tvar a textúru jedla. Ovocie a zeleninu nakrájajte na menšie kocky, tyčinky alebo plátky, ktoré dieťa ľahko chytí do rúčky a vloží si do úst. Pekne ich uložte na tanier – a ideálne občerstvenie je hotové. Jednu-dve ďalšie porcie čerstvej zeleniny môžete uložiť do uzavretých škatuliek na potraviny a dať do chladničky.

Vhodnou alternatívou či doplnkom k čerstvému ovociu a zelenine je občerstvenie vhodné pre deti, ktoré spĺňa podmienky zdravej výživy.

Ponúknite drobčekovi chrumkavé prosové, sezamové a špaldové tyčinky či nesolené praclíky, ktoré si môže namočiť do zeleninovej nátierky alebo smotanového syra. Snažte sa čo najmenej kupovať rôzne krekry a tyčinky z bežného obchodu. Ide o priemyselne spracované potraviny, ktoré obsahujú veľa cukru či nezdravých tukov.

Je váš drobček skôr na sladké? Neponúkajte mu bežné sladkosti, radšej mu pripravte palacinku bez cukru potretú domácim lekvárom a zrolovanú do trubičky. Nedochucujte ju šľahačkou. Chutnou sladkou alternatívou sú aj lievance, pri ktorých príprave použijete jogurt.

Tip: Zdravé raňajky s müsli a trochou jogurtu sú vhodné aj ako desiata či olovrant.

Dojčenie a náhradná mliečna výživa

Stále dojčíte? Dieťa v 17. mesiaci sa môže dožadovať prsníka častejšie ako predtým. Dôvodom je aj rastúca snaha malého zvedavca odpútavať sa od vás a spoznávať svet okolo, čo však podporuje aj jeho túžbu po väčšej blízkosti a bezpečí. Znie to ako paradox, však? Batoľa miluje najmä priamy kontakt kože na kožu, a to či už pri dojčení, alebo maznaní.

Pracujete na tom, aby drobček už zaspával bez vášho mlieka? Pri odúčaní od prsníka sa snažte zmeniť doterajšie večerné návyky a vybudovať nové rituály:

  • Namiesto toho, aby ste si pri zaspávaní ľahli do postele s dieťaťom, zostaňte pri ňom sedieť.
  • Pred spánkom mu ponúknite kúpeľ, tichú hru s prstami, zaspievajte mu uspávanku, prečítajte rozprávku, pustite upokojujúcu hudbu. Keď sa aj napriek tomu dožaduje mliečka, ponúknite mu pohár vody.

Ak nedojčíte a dožaduje sa dojčenského mlieka, nezabudnite mu ho podať z pohára.

Čas pre mamu a otca

Vaše prvé náročné obdobie s dieťaťom sa pomaly končí. Či už ste sa stali matkou dcérky, alebo synčeka, určite viete, že doma máte malú a relatívne samostatnú bytosť. Už je ochotnejšia pustiť do svojho života aj niekoho iného okrem vás. V tomto veku už môže ostať niekoľko hodín so starými rodičmi či s iným blízkym dospelým. Ako rodičia využite možnosť konečne stráviť nejaký čas bez potomka a mimo domova. Vychutnajte si „prvé rande“ po dlhšom čase, romantickú večeru v reštaurácii, návštevu u priateľov či večer v divadle.

Samozrejme, nejde len o večerné stráženie. Ak ste na rodičovskej dovolenke a drobček nenavštevuje jasle, istotne občas potrebujete obehať úrady alebo vybaviť iné povinnosti a dieťa by ste radšej nebrali so sebou. Ak nemôžete rátať s pomocou rodinných príslušníkov, kamarátky či susedkinej dcéry, dobrou alternatívou je opatrovateľská služba. Prichádza čas, keď môžete začať využívať aj tieto nápomocné služby.

Kde však nájsť dôveryhodnú opatrovateľku, ktorá by vám raz za čas alebo pravidelne postrážila malého nezbedníka na pár hodín – či už v byte, alebo vonku? Najspoľahlivejšie sú odporúčania iných mamičiek, ktoré už majú s konkrétnou slečnou alebo paňou vlastnú pozitívnu skúsenosť. Ďalšou možnosťou je hľadať:

  • v rodinných vzdelávacích centrách a charitatívnych inštitúciách alebo prostredníctvom miestnej cirkevnej siete,
  • prostredníctvom inzerátov študentov vysokých škôl, najmä tých, ktorí študujú pedagogiku, psychológiu alebo príbuzné humanitné smery,
  • prostredníctvom serióznych sprostredkovateľských portálov a opatrovateľských agentúr.

Dobrá opatrovateľka by mala byť čo najlepšie pripravená a spoľahlivá. Ideálne je, ak už má skúsenosti so starostlivosťou o deti a kladné odporúčania. Pri pohovore si vzájomne ujasnite dôležité veci:

  1. Vysvetlite opatrovateľke, čo od nej očakávate a ako by mala vyzerať jej pracovná náplň.
  2. Podrobne jej objasnite, čo smie dieťa v prípade vašej neprítomnosti jesť a piť. Upozornite ju na prípadnú alergiu alebo intoleranciu, ako aj na iné zdravotné hendikepy, o ktorých by mala bezpodmienečne vedieť.
  3. Zoznámte ju s denným/nočným režimom dieťaťa a rozprávajte sa spolu o konkrétnych požiadavkách: Ako má stráviť s dieťaťom čas, čím ho má zamestnať? Aké hry sa dieťa môže hrať v byte? Môže pozerať detské programy v televízii či cez internet? Čo má zakázané? Ak opatrovateľka stráži dieťa cez deň, môže s ním ísť na ihrisko či pieskovisko? Čo mu má obliecť? Ak ho stráži večer, aké sú jeho predspánkové rituály? Ako sa dá dieťa najlepšie upokojiť (počas dňa/v noci)?
  4. Dajte opatrovateľke nielen kontakt na seba, ale aj číslo na otca dieťaťa a vášho manžela či partnera, resp. inú dôležitú blízku osobu, na ktorú by sa mala v prípade potreby obrátiť.

To najdôležitejšie: Opatrovateľka by mala spoznať vaše dieťa skôr ako v prvý deň opatrovania. Váš drobček bude potrebovať nejaký čas na to, aby si k nej vytvoril vzťah, a aj ona by mala poznať jeho povahu, temperament a zvyklosti.

Navštívte pediatra

V časovom okne medzi 15. až 18. mesiacom by malo batoľa podstúpiť 10. preventívnu prehliadku a povinné očkovanie podľa aktuálne platného očkovacieho kalendára. Ide o základnú dávku trojzložkovej vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Preočkovanie sa robí až v 11. roku života.

Samozrejme, ak má dieťa akútnu infekciu alebo iný problém, prípadne máte akékoľvek otázky či obavy týkajúce sa jeho vývoja, navštívte pediatrickú ambulanciu čo najskôr.

Detské priateľstvá

V 2. roku života začínajú drobčeka priam magneticky priťahovať iné deti. Na ihrisku, v materskom či rodinnom centre alebo len tak na ulici sa deti automaticky vzájomne podvedome vyhľadávajú – hovorí sa, že sú ako ortuť, ktorá sa zlieva dokopy. Ak je váš miláčik skôr plachý a rezervovaný, bude ostatné deti, ktoré sa hrajú v jeho blízkosti, najskôr len opatrne pozorovať. Nenúťte ho nasilu nadväzovať s nimi kontakt, doprajte mu čas, aby sa dokázal prispôsobiť.

Pevnejšie vzťahy sa často rozvíjajú už vo veku 3 rokov, zvyčajne pri nástupe do materskej školy. Aj vy máte kamarátku, ktorú poznáte „od škôlky“? Možno aj váš drobec bude rád tráviť čas so synčekom známej z pôrodnice či s dcérkou susedky – samozrejme, ak im to umožníte. Deti v tomto veku sa rady hrajú spolu, hoci z pohľadu dospelých to vyzerá, akoby sa hrali skôr len vedľa seba. Podporujte tieto kamarátstva. Pomôžete dieťaťu budovať si sociálne vzťahy a empatiu. V ďalšom živote ich bude potrebovať ako soľ:

  • Ponúkajte mu čo najviac príležitostí na spoznávanie sa s inými deťmi, a to či už vonku na prechádzkach, v rodičovskom centre, alebo pri návšteve rodiny s podobne starými deťmi. 
  • Nechajte ho slobodne sa hrať s inými deťmi bez toho, aby ste do hry zasahovali.
  • Nenúťte ho rýchlo nadväzovať kontakty. Nielen dospelí a tínedžeri, ale aj batoľatá a staršie deti potrebujú dostatok času na vzájomné zblíženie.

Sociálne väzby v tomto veku bývajú voľnejšie, malé konflikty a krátke výbuchy emócií nie sú nič nezvyčajné. Na hádku o hračku batoľa rýchlo zabudne a s radosťou sa začne hrať s kamarátom, pre ktorého sa včera rozplakalo.

Potrebu mať kamaráta v tomto veku rodičia neraz podceňujú, ale budovanie skorých sociálnych väzieb má výrazne pozitívny vplyv. Batoľa si rozvíja schopnosť komunikovať s rovesníkmi, ktorá sa úplne odlišuje od komunikácie s dospelými. Zvyčajne sa správa slobodnejšie a neviazanejšie, čo podporuje jeho schopnosť improvizácie, predstavivosti a rozvíja v ňom ďalšie sociálne správanie.

Tip: Najčastejším zdrojom sváru medzi deťmi je boj o hračky. Nenúťte svojho potomka, aby sa ich vzdalo, ak v danom momente nechce. Nenásilne ho veďte k presvedčeniu, že o autíčko, bábiku či formičky sa môže s kamarátom alebo kamarátkou podeliť. Môžu si ich požičiavať. Raz sa s hračkou zahrá on, inokedy ten druhý. Už dvojročné deti vedia tvorivo využívať kompromisné riešenia, keď dostanú príležitosť a slobodu.

Ako sa darí mame a otcovi

Na rodičovskej dovolenke najčastejšie ostávajú matky. Hoci toto obdobie nonstop starostlivosti o deti a domácnosť sa oficiálne volá dovolenka, má od nej ďaleko. Mama je kuchárkou, upratovačkou, manažérkou, vychovávateľkou, psychologičkou a partnerkou v jednom. K týmto aktivitám sa neraz pridávajú už aj profesionálne povinnosti, ak pracuje z domu alebo na čiastočný úväzok. Plní nesmierne veľa životných rolí a je prirodzené, že nie každú zvláda perfektne.

Cítite, že nemáte všetko pod kontrolou? Je to v poriadku. Okrem svojich termínov u lekára, rôznych nákupných zoznamov a pracovných povinností, vybavovania inštalatéra či odpočtu plynu máte na starosti aj organizáciu dňa svojho dieťaťa/detí, jeho/ich výlety, stretnutia, oslavy, kúpu nových topánok a výmenu starého oblečenia, ale aj narodeniny partnera, svokry, kamarátky atď. Diár s termínmi sa napĺňa neuveriteľne rýchlo a vy sa každý večer cítite ako vyžmýkaný citrón.

Drví vás pocit, že nestíhate a vo všetkom zlyhávate? Stop! Vyrovnajte sa s tým, že všetko nezvládnete na 100 percent. Psychológovia by vám vysvetlili, že 80 percent sa pri toľkých povinnostiach v skutočnosti rovná 100 percentám, akurát nebudete sama na seba až taká prísna.

Zoznam „čo treba spraviť“ je od narodenia prvého potomka nekonečný a nikdy ho neporazíte. Sotva si odfajknete vybavenú položku, objavia sa ďalšie. Snažte sa tejto mentálnej záťaži vzdorovať. Významnú úlohu pri tom plní dobrá komunikácia s partnerom, prípadne s inými členmi rodiny – zdieľaný kalendár v mobilnom telefóne, nástenná tabuľa s povinnosťami na chodbe, spoločná nákupná aplikácia, ale najmä rozhovor o tom, kto má kedy a čo spraviť.

Rovnako dôležitá je psychohygiena. Snažte sa vyvažovať zodpovednosť za dieťa a domácnosť, dlhodobý nedostatok spánku a stres z multitaskingových úloh príjemnými vecami – pravidelnými návštevami u kozmetičky, cvičením vo fitku alebo kávičkovaním s kamarátkou. Dôležité je, aby sa zvolená aktivita konala mimo domova a vyvolávala vo vás pocit uvoľnenia a pohody. Samozrejme, bez ochoty a spolupráce partnera či iných blízkych osôb to nepôjde.

Najlepšie tipy pre 17. mesiac dieťaťa

Jedenie má byť zábavné! Namiesto lyžíc či kalórií rátajte, koľkokrát ste sa vy a váš poklad pri spoločnom jedle zasmiali. Máme aj ďalšie tipy, ako dieťaťu spestriť 17. mesiac života:

  • Aktualizujte denník dieťaťa. Naplňte ho novými fotkami a obrázkami i krátkymi veselými príbehmi z jeho života.
  • Vyskúšajte rôzne nápady na desiatu a olovrant.
  • Vytvorte nové detské odtlačky rúk a nôh pomocou farieb na prsty.
  • Žite spoločensky. Navštevujte s drobčekom rôzne akcie, ktoré organizuje vaša obec, komunita, priatelia.
  • Trávte veľa času vonku.

Dôležité otázky o 17. mesiaci dieťaťa

Ako zamestnám dieťa v 17. mesiaci?

Pobyt na čerstvom vzduchu prináša veľa skvelých tipov na hry:

  • Počas jarnej a letnej prechádzky v lese alebo na lúke zbierajte zaujímavé kvety a listy. Na jeseň hľadajte gaštany a žalude. V zime sa drobček pohrá so šiškami a s konárikmi, ktoré nájde spadnuté na poľnej či lesnej ceste. 
  • Hra na skrývačku je v lesoparku plná adrenalínu. Dieťa nesmierne vzrušuje, keď sa môže skryť za krík alebo strom.
  • V lete sa vaša ratolesť rada zahrá s kamarátmi na pieskovisku alebo ihrisku. Našťastie, dnes už väčšinu z nich tienia špeciálne plachty, ktoré zabraňujú prieniku agresívnych slnečných lúčov.
  • Vyskúšajte s malým objaviteľom akčný akvapark. Zoznámi sa s vodou a zažije rôzne dobrodružstvá.
  • Pobyt na piesočnej pláži pri mori je pre dieťa čistým rajom.

Toto všetko môžete robiť s malým výmyselníkom v byte:

  • Nechajte dieťa naplniť a vyprázdniť škatule rôznych veľkostí. Vyrežte na nich otvory na okná a dvere a hrajte sa na domček alebo na schovávačku.
  • Vybudujte hrad z vankúšov, zo stoličiek a z prikrývok, prípadne postavte v izbe skutočný detský stan. Môže to byť ten, ktorý v lete stojí na terase alebo v záhrade, ale aj špeciálne navrhnutý do interiéru.
  • Čítajte si s dieťaťom leporelá, obrázkové a interaktívne knihy, učte ho počúvať audioknihy.
  • Nechajte ho čmárať a kresliť na papier pastelkami alebo prstovými farbami.
  • Pečte spolu keksíky a koláčiky. Deti milujú prácu s cestom oveľa viac ako s plastelínou.
  • Stavajte spolu veže z kociek.
  • Muzicírujte. Hrajte spolu na bubne, xylofóne či na každodenných predmetoch.

Doprajte malému výmyselníkovi čas na vlastné nápady a voľnú hru. Umožnite mu intenzívnu zábavu so súrodencami, so starými rodičmi alebo s inými blízkymi osobami.

Má už dieťa v 17. mesiaci hovoriť?

Vývoj reči v 2. roku života sa veľmi líši od dieťaťa k dieťaťu. Mnohé batoľatá už vedia aktívne povedať dosť slov a rozširujú si aj pasívnu slovnú zásobu. Iné sa ešte nerozhovorili, skôr počúvajú alebo sa orientujú na pohybové zručnosti. Niektoré deti vytvárajú jednoslovné vety, v ktorých sa spája opis, žiadosť aj prosba, ďalšie už tvoria prvé dvojslovné vety.

Nie ste si istí, či rečový vývoj vášho dieťaťa zodpovedá norme? Je to veľmi individuálny míľnik, ktorý závisí od mnohých okolností. Napríklad: Štvorročné dievčatko, pohybovo aj rečovo veľmi zdatné, má dvojročného bračeka. Aj on je veľmi pohyblivý a vnímavý, ale doteraz vyslovil sotva pár slovíčok. Rodičia vidia, že má od sestry dostatok rôznorodých podnetov, no vnímajú, že viac sa zameriava na jej pohybové schopnosti ako na rozprávanie. Príbuzní sa však stále pýtajú, prečo ešte nehovorí. Pre istotu sa poradili s detskou lekárkou a tá im potvrdila, že zatiaľ nemajú dôvod na obavy. Aj vy buďte trpezliví, dávajte dieťatku podnety, ale netlačte naň.

Ktoré potraviny sú vhodné na desiatu a olovrant?

Vaša 17-mesačná ratolesť už môže zjesť takmer čokoľvek. Pokrmy vhodné na občerstvenie aj ako hlavné chody by mali stále obsahovať čo najmenej cukru a nie je správne soliť ich. Vhodné sú:

  • tenké plátky ovocia,
  • zeleninové tyčinky,
  • taniere v dúhových farbách s rôznym sezónnym alebo lokálnym ovocím a zeleninou,
  • celozrnný chlieb, špaldové a sezamové tyčinky, praclíky bez soli.

Jedna porcia zodpovedá približne veľkosti detskej pästičky. Toto množstvo je z pohľadu dospelého človeka malé, dieťaťu však stačí. Pomáha mu preklenúť čas medzi hlavnými jedlami.

Dbajte na to, aby dieťa medzi jedlami pravidelne pilo – najmä vodu alebo nesladený čaj.

Koľko meria a váži dieťa v 17. mesiaci?

Batoľa v tomto veku váži v priemere 10 až 10,7 kilogramu, meria 75 až 87 centimetrov a obvod hlavy má 44,2 až 50,3 centimetra.

Pravdepodobne mu kupujete veľkosť oblečenia 80 až 86, niekedy mu padne už aj číslo 86 alebo 86 až 92. Vývoj každého dieťaťa je veľmi individuálny, preto je najlepšie venovať pozornosť jeho osobným rastovým charakteristikám.