Vývojový kalendár

Dieťa v 1. mesiaci

Pôrod je za vami, bábätko čulé a má sa k svetu. Prežívate prvý ozajstný spoločný mesiac a vzniká medzi vami puto celkom iné než počas tehotenstva. Tento čas, to by mali byť akési medové týždne s novorodencom, však? No rátajte s tým, že v prvých dňoch a týždňoch vás stále budú prekvapovať nové, neznáme situácie. Skúsenou mamou sa nestanete hneď – rodičovstvo je síce do veľkej miery prirodzené a intuitívne, ale budete sa s ním zžívať postupne. Niektoré ženy zvládnu všetko rýchlo, iné potrebujú na adaptáciu viac času. Hlavne sa nesnažte byť dokonalou vo všetkých oblastiach – stanovte si priority, aby ste sa vyhli zbytočnej únave, podráždenosti a negatívnym pocitom.

Máte podporu rodiny alebo priateľov? Ak sa ponúka, vďačne ju prijmite a nechajte sa rozmaznávať. Pokojne poproste prvé blízke návštevy, aby vám namiesto dvadsiatej hrkálky a desiatej rozkošnej vestičky priniesli radšej hrniec voňavej domácej polievky. Vysvetlite im, že rozplývať sa celé dve hodiny nad spiacim bábätkom je síce fajn, ale pomohlo by vám, keby vám zašli nakúpiť, pomohli s návštevou lekárky alebo s vybavovačkami na úradoch. Veď presúvanie sa s kočíkom na týchto miestach je rovnako náročné ako niekde v blízkosti rýchlo a dobre zaparkovať auto.

Ako sa dieťa vyvíja?

Úplne všetko je preň nové. Váš malý zázrak už vníma zvuky priamo, nie filtrovane cez vaše bruško. Okolie je hlučné a príliš hlasné, svetlo ostré a teplota veľmi nízka. Oblečenie sa obtiera o jemnú pokožku a tá na to ešte nie je celkom zvyknutá…

Hoci sa to nezdá, novorodenec veľmi intenzívne prežíva svet „tu vonku“ so všetkým, čo k tomu patrí. Už samotný pôrod bol pre neho poriadne vyčerpávajúcim zážitkom. Teraz mu pravidelne škvŕka v brušku, pretože sa mu rozbieha trávenie. Hlasy mamy a otca sú mu síce povedomé, ale zároveň znejú inak – veď už ich netlmí plodová voda. Jasné svetlo dráždi očká a noštek musí spracovať veľa zvláštnych, nepoznaných pachov. Aj jemu sa zmenil celý život.

Pýtate sa, prečo dieťatko spočiatku tak veľa spí? Hlavným dôvodom je jeho ochrana – všetky nové dojmy sa spracúvajú počas spánku. Väčšina novorodencov skutočne prvé dva týždne života takmer úplne prespí. Ešte stále pretrváva prenatálny spánkový rytmus, ktorý pozostáva z krátkych intervalov bdenia a dvoj- až štvorhodinových spánkových fáz.
Bábätká spočiatku spia priemerne 14 až 18 hodín denne, ale individuálna potreba odpočinku je u každého novorodenca odlišná. Niektorí potrebujú na oddych menej času, iných treba takmer na každé dojčenie či kŕmenie budiť, lebo najradšej by spinkali nonstop.

Potvrdzuje to aj Andrea, mama dvojčiat, ktoré sa narodili mesiac pred termínom a nejaký čas pobudli v inkubátore: „Aďka bola hore často, intenzívne vnímala svet okolo a vyzeralo to, že spánok ju dosť otravuje. Maťka na rozdiel od nej spala takmer v kuse – aj som sa bála, či vôbec vníma. Neraz som ju musela budiť, aby sa vôbec najedla. Lekári ma po rôznych vyšetreniach ubezpečili, že to všetko je v poriadku, malá vraj takto len doháňa svoj neukončený vývoj.“

Budujte si vzťah s bábätkom

V prvých týždňoch po pôrode je veľmi dôležité vytvoriť si s dieťaťom pevné puto. Bonding v preklade znamená spojenie alebo pripútanie sa. Ide o proces budovania emocionálneho vzťahu medzi mamou a bábätkom, ktorý sa začína telesným kontaktom ihneď po príchode dieťatka na svet. Metóda skin to skin, priloženie nahého dieťatka na hruď rodiča, spôsobuje, že dieťa sa lepšie adaptuje na nové prostredie – menej plače, reguluje sa jeho telesná teplota a hladina cukru v krvi. Keď je na hrudi svojej mamy, podporuje sa aj laktácia, teda tvorba materského mlieka, a sťahovanie maternice, čo je veľmi dôležité pre skoré zotavenie po pôrode. Veď preto novorodeniatko tak nádherne vonia a vy sa nemôžete ubrániť pohladeniu jeho jemnej pokožky. S láskou si ho k sebe túlite a prihovárate sa mu. Nesmiernu rolu v tom hrá hormón lásky a maznania oxytocín – mimochodom, aj u otca.

Dnes sa vo väčšine pôrodníc kladie dôraz na budovanie väzby medzi rodičkou a novorodencom. Priložili vám nahé bábätko na hruď krátko po tom, čo prišlo na svet? Nebolo úchvatné zrazu vidieť naživo ten uzlíček, ktorý ste doteraz nosili pod srdcom? Ani žena, u ktorej je nevyhnutný cisársky rez, už nemusí prísť o tento dôležitý prvý kontakt kože na kožu. A ak sa nepodarí hneď po operácii položiť bábätko na kožu mamy, personál ho odovzdá šťastnému oteckovi a aj on môže zažiť rovnako intenzívnu radosť z prvých blízkych dotykov. Nedokáže síce svojho potomka dojčiť, ale môže ho kolísať, túliť k sebe, maznať sa s ním a tým si s ním vytvárať vzťah.

Veronika nemá na svoj prvý pôrod dobré spomienky. „Bol ťažký a napokon ma museli uspať a synčeka som videla až na druhý deň. Pozerala som na to čudné stvorenie zabalené v perinke, ktoré bolo pre mňa veľkou neznámou. Materinský inštinkt vôbec nefungoval. Vtedy sa ešte rooming pri cisárskych rezoch nerobil, bábätko som videla, len keď mi ho priniesli na dojčenie. Trvalo pomerne dlho, možno mesiac, kým som si k nemu vybudovala nejaké puto.“ Druhého syna porodila až po 12 rokoch a vtedy už bol rooming a bonding v našich pôrodniciach bežnou praxou. „Bolo to úplne iné. Hneď mi ho priložili na hruď a spojenie sme nadviazali okamžite,“ spomína.

Ak je pôrod ťažký alebo si dieťa vyžaduje lekársky dohľad, môže byť skorá fáza väzby narušená. Našťastie bondingový zážitok z prvých hodín po pôrode sa dá nahradiť aj neskôr – nejde totiž len o prvých pár momentov, je to proces, ktorý trvá a vyvíja sa.

Niektoré mamičky sa zdráhajú zveriť svoje novorodeniatko niekomu inému, nechcú ho dať ani lekárom na vyšetrenie, dokonca ani členom rodiny. Aj príbuzní – najmä otec – by však mali mať šancu už v počiatočnom období dieťatko intenzívne spoznávať a vytvárať si k nemu vzťah.

Čo všetko podporuje budovanie vzájomného puta:

  • Kontakt s pokožkou: Prikladajte si bábätko na odhalenú hruď alebo brucho. Túľte ho k sebe, kolíšte v náručí, hladkajte. Takto vníma nielen hmatové podnety, ale aj vône rodičov a iných ľudí.
  • Očný kontakt: Udržiavajte ho najmä pri kŕmení, prebaľovaní, kúpaní a uspávaní dieťatka.
  • Sluchový kontakt: Prihovárajte sa bábätku, spievajte mu uspávanky, hovorte riekanky. Slovám síce ešte nerozumie, ale váš hlas ho upokojuje a posilňuje v ňom pocit bezpečia a dôvernosti.
  • Dojčite alebo kŕmte novorodenca z fľaše spôsobom, ktorý podporuje väzby medzi rodičom a ním. Ideálne v náručí alebo tesnom dotyku.
  • Vhodne a včas reagujte na potreby ako hlad, smäd, bolesť bruška, únava, mokrá plienka, chlad či teplo. Spočiatku nebudete vedieť vždy presne rozlíšiť skutočnú príčinu nepokoja či plaču, neskôr sa naučíte pomerne isto rozoznávať potreby bábätka a vaša vzájomná komunikácia sa zlepší.
  • Spoločné (bezpečné) spanie.

Cítite sa ako čerstvý otec trochu nadbytočný? Nemusíte! S výnimkou dojčenia môžete mamičku zastúpiť pri každej z činností okolo bábätka. Ukladanie novorodeniatka do postieľky, kolísanie, maznanie, prebaľovanie, umývanie, kúpanie a ďalšiu starostlivosť hravo zvládnete aj vy. Možno si to od vás bude spočiatku vyžadovať trocha viac trpezlivosti a jemnocitu, ale odmena bude sladká. Bábätko si k sebe pripútate rovnako intenzívne, ako to dokáže vaša partnerka dojčením. Nie je teda dôvod žiarliť.

Telesné zmeny u dieťaťa

V priemere by mala vaša ratolesť pribrať počas prvých dvoch mesiacov 170 až 330 gramov týždenne. Prírastok hmotnosti závisí od faktorov ako pôrodná hmotnosť, podávaná potrava, dedičná dispozícia, rytmus kŕmenia atď.

Ak máte obavy, že drobček nepriberá podľa tabuliek, poraďte sa s detským lekárom, prípadne s pôrodnou asistentkou či laktačnou poradkyňou.

Míľniky

Dni/týždne Hmotnosť a telesné zmeny
1. – 3. deň po pôrode Hmotnosť hneď po pôrode klesá až o 10 percent pôrodnej váhy. Vylučuje sa mekónium (prvá stolica, smolka).
3. – 10. deň po pôrode Zvyšok pupočníka by mal odpadnúť, pupok je zahojený.
10. – 14. deň po pôrode Hmotnosť by sa mala postupne dostať na pôvodnú, pôrodnú váhu.
3. týždeň života Pôrodná hmotnosť by mala dosiahnuť pôvodnú hodnotu najneskôr v tomto týždni.
1. mesiac Prírastok z hľadiska dĺžky by mal byť asi 3,5 centimetra. Obvod hlavičky by sa mal zväčšiť približne o 1 centimeter. Hmotnosť by sa mala zvýšiť o 80 až 300 gramov za týždeň.

Dôležité: Každé dieťa má individuálne a odlišné tempo vývoja. Všetky tabuľkové údaje sú vyrátané na základe priemerných hodnôt.

Poznámka: Bábätko spočiatku vidí ostro len na 20 až 25 centimetrov. To je presne vzdialenosť od vašej tváre, keď sa obrátite na svojho drobčeka, aby ste s ním nadviazali očný kontakt. Vzdialenejšie predmety alebo osoby vidí nejasne. Vôňa vašej pokožky, tón a melódia vášho hlasu sú preňho spočiatku oveľa dôležitejšie ako možnosť vidieť ľudí či predmety, a to bez ohľadu na to, že slová preňho nemajú veľký význam.

Emocionálne a motorické zmeny u dieťaťa

Blízkosť a pocit bezpečia sú dve konštanty, ktoré novorodeniatko najviac potrebuje pre dobrý vývoj v 1. mesiaci života. Veľmi dôležité sú vonkajšie podnety. Spočiatku sa orientuje predovšetkým na vyššie posadené a známe hlasy. Jeho pozornosť však upúta čokoľvek, čo mu pripomína tvár a páči sa mu to.

  • Novorodenec vás neraz poteší „anjelským úsmevom“. Ide o mimovoľnú grimasu, ktorá sa zvyčajne objaví, keď spí, zriedkavejšie, keď je bdelý.
  • Vonkajšie podnety – hlasy, hudba, tváre – musia byť trvalé, aby dieťa mohlo podnety spracovať a reagovať na ne.
  • Vonkajšie podnety môžu byť vedome blokované, a to najmä počas spánku.
  • U novorodenca sa prejavujú vrodené reflexy. Sú nepodmienené. Ak by ich bábätko nemalo, znamenalo by to, že sa vyvíja nesprávne. Tieto sú najznámejšie:
    • Hľadací reflex: Keď sa dotknete líčka alebo okolia úst novorodenca, otočí hlavičku smerom k vašej ruke a otvorí ústa. Hľadá prsník.
    • Sací reflex: Vďaka nemu bábätko saje akýkoľvek predmet, ktorý sa mu dostane do ústočiek. Tento reflex je dôležitý pre prisatie dieťaťa na prsník, prípadne na cumlík fľaše.
    • Prehĺtací reflex: Stimulovanie zadnej časti jazyka a hltana spúšťa zložitý proces prehĺtania. Spolu s hľadacím a sacím reflexom v koordinácii s dýchaním je tento reflex dôležitý pri prijímaní potravy.
    • Morov reflex: Priľnavý reflex je pozostatkom našej evolúcie. Pôvodne slúžil pravdepodobne na to, aby sa dieťa vedelo – podobne ako zvieracie mláďa – v nebezpečných situáciách bezpečne držať matkinho tela.
    • Úchopový reflex: Keď sa dotknete dlane novorodenca prstom, dieťatko ho pevne uchopí a zovrie rúčku. Úchop môže byť taký silný, že dieťa dokážete nadvihnúť z podložky.
    • Babinského reflex: Po podráždení chodidla prstom alebo tupým predmetom smerom od päty k malíčku bábätko vejárovite roztiahne pršteky na nohe.

Po náročnom dni plnom návštev alebo po kontrole u pediatra môže vaše dieťatko naozaj veľmi intenzívne plakať, až nariekať. V tomto prípade je krik a plač prirodzenou formou spracovania podnetov. Postupne si vaše dieťa vyvinie schopnosť spracovávať vonkajšie dráždivé podnety iným spôsobom. Reagujte na tieto prejavy láskavou starostlivosťou. Postarajte sa, aby bábätko bolo čo najskôr v tichom prostredí, držte ho vo svojej blízkosti a upokojujte ho jemnými, láskyplnými slovami.

Výchova hrou

V 1. mesiaci si na úplne nové životné situácie musí zvykať nielen čerstvý novorodenec, ale aj vy. Čo najviac podporujte zmysel dieťatka pre rovnováhu a motorický vývoj a učte ho vnímať množstvo zmyslových podnetov. Najlepším spôsobom, ako mu sprostredkovať vonkajší svet, je nosiť ho na svojom tele.

V šatke alebo nosiči máte voľné obe ruky súčasne a pritom máte s drobčekom tesný fyzický kontakt. Nie vždy však musíte mať náladu alebo možnosť nosiť dieťa v šatke či nosiči.

Ak máte dieťatko priamo na rukách, bude vás vidieť, počuť, cítiť vaše dotyky a vôňu. Dôležité je správne ho držať – buď vo forme klbka v náručí, alebo vzpriamene chrbátikom smerom k hrudi. Samozrejme, inak budete držať bábätko pri zdvíhaní, inak pri kúpaní, prebaľovaní či dojčení a odgrgávaní. Vo všetkých prípadoch treba správne fixovať hlavičku, chrbátik aj zadoček.

Výživa dieťaťa

Téma výživy je pre rodičov obzvlášť dôležitá. Určite chcete svojej ratolesti ponúknuť to najlepšie, ale zároveň sa bojíte, či jej neuškodíte. Pritom možnosti výberu sú dnes takmer neobmedzené. Základom je dojčenie, hoci nie vždy sa podarí. Oporu vám môže poskytnúť štruktúrovaný výživový plán.

Nasledujúce body sú dôležité bez ohľadu na to, či dieťa dojčíte alebo kŕmite z fľaše:

  1. Ak je to možné, vždy kŕmte bábätko v tesnom fyzickom kontakte.
  2. Pri kŕmení udržiavajte s dieťatkom očný kontakt, najmä v prvých mesiacoch života.
  3. Nájdite si pre seba vhodnú ergonomickú polohu, v ktorej sa môžete pohodlne oprieť, natiahnuť si nohy a dobre podoprieť ruky.
  4. Pri dojčení alebo kŕmení z fľaše postupujte uvoľnene a pomaly. Vaša ratolesť spočiatku potrebuje trochu viac času, kým nájde prsník či cumeľ a prisaje sa. To sa časom zmení. Najmä v prvých týždňoch je veľmi dôležité, aby ste dokázali uspokojiť nielen hlad bábätka, ale aj jeho potrebu blízkosti a bezpečia.

Ako často dojčiť?

Vo všeobecnosti platí, že prospievajúce bábätko vypije toľko, koľko skutočne potrebuje. Samozrejme, obdobia, keď pije viac, sa striedajú s obdobiami, keď pije menej. Súvisí to nielen s nárastom hmotnosti a dĺžky, ale aj s mnohými inými faktormi, napríklad s ochorením či so zmenou prostredia. V 1. mesiaci života budete dojčiť pomerne často. Čím častejšie si ho budete prikladať k prsníkom, tým viac mlieka sa vám v nich bude tvoriť – vaše telo sa prispôsobí dopytu a potrebám dieťatka. Aj niekoľko mokrých plienok denne vám naznačí, že vaše dieťa má dostatok materskej výživy.

V skratke: So všetkými otázkami o dojčení vám pomôže detský lekár, pôrodná asistentka alebo vyškolená laktačná poradkyňa. Získate kompetentnú podporu odborníkov, čo je veľmi dôležité najmä na začiatku. Dobré zorganizovanie dojčenia vám dodá istotu a dôveru vo vlastné telo.

Spočiatku budete najčastejšie dojčiť pravdepodobne v polohe kolísky alebo madony. Pri tejto pozícii sedíte s podopretým chrbtom, bábätko leží mierne vyvýšené v ohybe vašej paže. Predlaktím mu podopierate hlavičku a chrbátik, prstami ruky fixujete zadoček. Pri nočnom dojčení ženy rady používajú polohu v ľahu na boku. Existuje niekoľko polôh pri dojčení, závisí od vás, ktorú si vyberiete. Možno ich postupne vyskúšate niekoľko. Iné spôsoby dojčenia uprednostníte, keď ste po cisárskom reze alebo máte dvojčatá.

Dočasná kombinovaná výživa

Niekedy je nevyhnutné popri dojčení nejaký čas dokrmovať bábätko náhradnou výživou z fľaše. Najčastejšie ide o zdravotné dôvody, napríklad matka má zápal prsníka, alebo keď sa bábätko nevie dobre prisať. Jednotlivé dávky mlieka však môžu byť veľmi odlišné. Mnoho dojčiacich matiek sa obáva, že dojčenie v kombinácii s kŕmením z fľašky bude mať za následok stratu laktácie a skoré odstavenie bábätka. Nemusí to tak byť. Porozprávajte sa o tom s pediatrom, pôrodnou asistentkou alebo laktačnou poradkyňou. Ponúknu vám tipy, ako úspešne zladiť dočasné kombinované kŕmenie dvoma druhmi mlieka – materským i náhradnou mliečnou výživou.

Náhradná mliečna výživa

Niet pochýb, že materské mlieko je to najlepšie, čo môžete novorodeniatku a dojčaťu ponúknuť. Je dobré, keď dojčíte minimálne šesť mesiacov, ešte lepšie, ak aj viac mesiacov, a ideálne, ak vydržíte až do dvoch rokov. Ak však nemôžete alebo z rôznych príčin nechcete dojčiť, bábätko bude dostávať náhradnú mliečnu výživu. Ak existuje predpoklad, že môže zdediť po vás či iných blízkych príbuzných alergiu, respektíve vo vašej rodine sa alergia vyskytuje, konzultujte spôsob výživy s pediatrom. Výrobcovia dojčenskej výživy ponúkajú široký sortiment dojčenskej výživy, ktorá je určená pre deti s citlivým imunitným systémom, dojčenské mlieka s rôznym stupňom hydrolyzovanej (na malé kúsky štiepenej) bielkoviny, ktorá je šetrná k organizmu vášho dieťaťa. I tu platí to isté čo pri dojčení – drobčeka kŕmte podľa jeho potrieb.

Tip: Aby si bábätko dokázalo odgrgnúť, bude potrebné nájsť ideálnu polohu, prípadne osvojiť si jednoduchú techniku. Po dojčení dajte bábätko do zvislej polohy, ktorá umožní lepšie uvoľnenie nahromadeného vzduchu. Jednou rukou podložte zadoček a druhou pridržiavajte chrbátik bábätka. V tomto úchope si ho položte na rameno tak, že jeho bruško sa dotýka vašej hrude. Niektorým drobcom sa podarí uľaviť okamžite, iným bude potrebné pomôcť krúživými pohybmi nad zadočkom, prípadne jemným poklepávaním. Pri odgrgnutí môže dôjsť k úniku malého množstva mlieka, preto si cez plece prehoďte látkovú plienku, ktorá ochráni vaše oblečenie.

Tieto príznaky môžu signalizovať, že bábätko je hladné:

  • Otáča hlavičku do strán.
  • Mračí sa.
  • Očká robia rýchle pohyby, najmä v polospánku.
  • Olizuje si pery.
  • Vyplazuje jazyk. 
  • Robí pohyby a vydáva zvuky súvisiace so sacím reflexom.
  • Kladie si rúčku na ústa a saje si ju.
  • Napokon spustí aj hlasný plač.

Dávky mliečnej výživy závisia od veku dojčaťa a jeho hmotnosti. Ponúkame vám užitočné tipy a informácie o príprave a kŕmení náhradnou mliečnou výživou.

Návšteva pediatra

Bábätko absolvuje 48 až 72 hodín po narodení novorodenecký skríning. Ide o súbor vyšetrení, ktoré majú čo najskôr odhaliť prípadné vrodené a metabolické ochorenia. Testy prebiehajú v nemocnici, kde sa narodilo. Bábätko, ktoré je do 28. dňa života novorodencom a potom sa stáva dojčaťom, prechádza po odchode z pôrodnice do starostlivosti všeobecného lekára pre deti a dorast – pediatra. Ide o lekára prvého kontaktu, ktorý zabezpečuje prevenciu, diagnostiku a liečbu chorôb až do 18. roku života, niekedy aj dlhšie. Laicky hovoríme o detskom lekárovi.

Dieťa absolvuje deväť bezplatných, ale povinných preventívnych prehliadok do 1. roka života, z toho najmenej tri prehliadky v prvých troch mesiacoch, jednu prehliadku vo veku 18 mesiacov a jednu prehliadku raz za 2 roky medzi 3. a 18. rokom veku.

O čom je skríning novorodenca:

Skríningové testy vedia odhaliť možný výskyt niektorých vrodených a metabolických ochorení. Na väčšinu z nich stačí kvapka krvi z päty bábätka. Ku skríningu patrí aj ultrazvukové vyšetrenie obličiek, vyšetrenie srdca pulzným oxymetrom, vyšetrenie sluchu, pri ktorom sa počas spánku zavedie do vonkajšieho zvukovodu sonda, a vyšetrenie zraku, ktoré slúži na zistenie prítomnosti vrodeného sivého zákalu.

Čo zahŕňa prvá preventívna prehliadka:

Detského lekára si rodičia vyberajú už počas tehotenstva. Prvú preventívnu prehliadku vykonáva detský lekár spravidla do dvoch dní po prepustení novorodenca z pôrodnice. Ak prehliadka vychádza na víkend alebo dovolenku, obráťte sa na pôrodnicu, kde ste rodili. Ide o základné vyšetrenie pozostávajúce z komplexného pediatrického vyšetrenia vrátane kompletnej anamnézy, zhodnotenia správy od neonatológa a založenia zdravotnej dokumentácie. Lekári chodili pôvodne domov za novorodeniatkami, avšak to už nebýva pravidlom.

Pri vyšetrení pediater posúdi celkový stav dieťaťa, kožu a svalový tonus. Zhodnotí tvar a veľkosť veľkej fontanely, švy, obvod hlavy a hrudníka, oči, nos, ústnu dutinu a tvar podnebia, auskultačný nález na srdci, stav pupka, slabiny, pulzácie tepien, symetriu dolných končatín a pohyblivosť bedrových kĺbikov, u chlapcov stav semenníkov. Vyšetrí novorodenecké reflexy. Poskytne poradenstvo rodičom a podporí laktačný program.

Sonografické vyšetrenie bedrových kĺbikov sa u dojčiat vykonáva v 8. až 10. týždni života.

Ako prebieha druhá a tretia preventívna prehliadka:

Ďalšie preventívne vyšetrenia sa zameriavajú na psychomotorický vývin dieťaťa, vyšetrenie orgánov, zmyslov, reflexov, meranie a váženie, výživu (vitamín D; obvykle sa dáva jedna kvapka denne priamo do úst dieťaťa počas celého dojčenského obdobia) a na povinné očkovania podľa očkovacej schémy. Aktuálny očkovací kalendár každoročne vydáva Úrad verejného zdravotníctva SR. K povinným očkovaniam v 1. roku života patrí vakcinácia proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, hemofilnej infekcii, detskej obrne a žltačke typu B, ďalej proti pneumokokovým infekciám, osýpkam, mumpsu a rubeole. Nepovinné očkovanie je len odporúčané a týka sa rotavírusových infekcií, meningokoka, pneumokoka, ovčích kiahní a neskôr aj iných nákazlivých ochorení.

Tip: Ak je to možné, termíny vyšetrení si dohodnite s pediatrom vopred.

Prvé očkovanie proti rotavírusom je nepovinné a prvá dávka sa podáva od 6. týždňa života, teda v 2. mesiaci života bábätka. Druhá dávka potom minimálne 4 týždne od prvej dávky a najneskôr do 24. týždňa veku.

V skratke: Pediater vám podrobne vysvetlí, ako prebiehajú všetky vyšetrenia a očkovania v 1. roku života bábätka.

Ako sa darí mame a otcovi?

Niektoré čerstvé mamičky a oteckovia po narodení svojho potomka držia malé dieťa v náručí úplne prvýkrát v živote. Patríte k nim? Pred krehkosťou, jemnosťou a zraniteľnosťou tejto drobnej bytosti máte iste obrovský rešpekt. Spočiatku s človiečikom budete manipulovať veľmi opatrne, v priebehu pár dní a týždňov však získate čoraz väčšiu istotu a rutinu.

„Cvičenie robí majstra“ – to je dobré motto. Každé bábätko si so sebou od narodenia prináša vlastnú individualitu. Aj keď ste už skúsení viacnásobní rodičia, novorodenec vás pravdepodobne znovu prekvapí, pretože reaguje úplne odlišne ako ostatné deti pred ním. Skrátka, každé dieťa je iné.

Vyrovnajte sa so zážitkom z pôrodu

Každá žena si predstavuje dobrý pôrod odlišne. Možno ste si priali prirodzený pôrod bez invazívneho zásahu, ale dopadlo to úplne inak. Možno ste rátali s plánovaným cisárskym rezom, ktorý zvyčajne prebieha v čiastočnej anestézii, takže by ste si mohli svoje bábätko okamžite pritúliť v náručí, no vaše želanie sa, žiaľ, nenaplnilo a bola nutná celková anestézia.

Pôrod zvyčajne nie je prechádzka ružovou záhradou, preto potrebujete čas, aby ste sa s ním vyrovnali. Neponáhľajte sa, hoci máte pocit, že musíte fungovať naplno čo najskôr, najmä ak vás doma čakajú ďalšie deti. Príroda zariadila, že žena skôr či neskôr na negatívne zážitky spojené s pôrodom zabudne a bude spomínať len na pekné chvíle.

V skratke: Pôrodná asistentka, dula, kamarátka s podobnými skúsenosťami či vaša mama sú dobrými partnerkami na intímne rozhovory o pôrode. Najlepšie je vopred si ujasniť, čo od nich očakávate – láskavú účasť a ochotu počúvať alebo konštruktívnu pomoc pri zvládaní problémových situácií?

Cítite sa po pôrode aj napriek úžasnému človiečikovi, ktorý z neho vzišiel, skôr skľúčene ako šťastne? Je to normálne – najmä v prvých dňoch, keď sa prudko mení hladina hormónov vo vašom tele. Viac ako polovica matiek zažíva popôrodné „baby blues“, ktoré sa prejavuje zmenami nálady, úzkosťou, emocionálnou nestabilitou a zvýšenou zraniteľnosťou, problémami so spánkom či nechutenstvom. Po niekoľkých dňoch sa stav väčšinou spontánne upraví, no niekedy sa môže rozvinúť do vážnej duševnej choroby, akou je popôrodná depresia. V takom prípade by ste mali čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc.

Šestonedelie

Obdobie bezprostredne po pôrode, ktoré trvá 6 až 8 týždňov, sa nazýva šestonedelie. Počas neho sa môžete zotaviť z pôrodu a prispôsobiť sa novej situácii. Vaše telo sa vracia do stavu, v akom bolo pred tehotenstvom. Prvých desať dní sa hoja rany spôsobené pôrodom či cisárskym rezom, neskôr ustupujú všetky anatomické a fyziologické zmeny spojené s tehotenstvom. Pre niektoré aktívne a sebavedomé ženy môže byť toto obdobie výzvou. Je však dôležité, aby ste významnú fázu návratu do „normálu“ nechali plynúť v pohode, bez stresu a násilnej snahy byť hneď taká ako predtým. Upokojte sa a doprajte si čas, aby ste sa mohli adaptovať na zmeny.

Zmeny vo vašom tele prebiehajú postupne:

  • Hormonálne zmeny spôsobujú, že sa výrazne zmenšuje maternica.
  • Šľachy a väzy sú ešte stále slabšie ako pred tehotenstvom a nadmerné zaťaženie ich môže poškodiť.
  • Panvové dno je stále veľmi namáhané a jeho poloha sa mení postupne.
  • Brušná stena postupne získava elasticitu a svalový tonus, hoci už nikdy nebude taká pevná ako pred tehotenstvom.
  • Tvorba mlieka v prsníkoch, 24-hodinová starostlivosť o novorodenca, zmeny vášho spánkového rytmu a životného štýlu môžu spôsobovať, že budete viac unavená a vyčerpaná. So všetkými týmito zmenami sa budete vyrovnávať postupne, nič netreba urýchliť.

Šestonedelie vám zároveň pomôže zvyknúť si na novú, rodičovskú rolu. Kŕmenie, prebaľovanie, uspávanie a spoločné maznanie posilňujú magické puto medzi bábätkom a rodičmi, ale aj medzi partnermi.

Tip: Samozrejme, šestonedelie neznamená, že máte ostať celý čas v posteli a starať sa len o potreby dieťaťa. Venujte sa aj sebe a nezabúdajte na partnera. Nechajte novopečeného otecka, aby sa postaral o vaše pohodlie a pohodu. Mäkké vankúše, niečo na pitie a zahryznutie a dobrá knižka alebo relaxačná hudba sú tým najlepším základom.

Najlepšie tipy pre 1. mesiac

Prvý mesiac s novorodencom je vzrušujúci. Novopečená mama a otec majú neraz pocit, že ich život sa obrátil naruby. Nič nie je ako predtým, a predsa si želajú, aby sa toto obdobie nikdy neskončilo. Aby ste sa mohli čo najviac sústrediť na svoje bábätko, máme pre vás tieto tipy:

  • Vychutnajte si šestonedelie so všetkým, čo k tomu patrí.
  • Upravte si „návštevné hodiny“ tak, aby vyhovovali vám a vašej rodine.
  • Presuňte varenie na partnera, mamu, svokru či dobrú kamarátku alebo využite donáškové služby.
  • Spite vždy, keď môžete.
  • Zaznamenávajte si prvé míľniky vývoja dieťaťa a založte mu prvý bábätkovský fotoalbum.

Dôležité otázky v 1. mesiaci

Čo dokáže dieťa v 1. mesiaci?

Čerstvo narodený človiečik si ešte len hľadá cestu vo svete. Okrem inštinktívnej reakcie na vonkajšie podnety, ako sú jas, tma, hluk či telesný kontakt, dokáže robiť len reflexívne pohyby. Svoju potrebu blízkosti, jedla či tepla dáva najavo mimovoľnými pohybmi, zvukmi a plačom. Potreba spánku zvyčajne zvíťazí nad jeho záujmom o objavovanie sveta. Ku koncu 1. mesiaca však už zvedavý drobček dokáže v ľahu na brušku na niekoľko sekúnd zdvihnúť bradu z podložky, ak ho v jeho zornom poli zaujme niečo vzrušujúce.

Koľko spí mesačné dieťa?

Cyklus spánku a bdenia novorodenca ešte nejaký čas korešponduje s jeho spánkovým cyklom v maternici. Medzi krátkymi obdobiami bdelosti spí 2 až 4 hodiny. Za deň to teda môže byť 12 až 18 hodín spánku. S pribúdajúcimi týždňami a mesiacmi potreba spánku citeľne klesá.

Skutočný spánkový rytmus je veľmi individuálny. Niektoré deti spia podstatne menej ako iné. To, aká odlišná je potreba spánku, zistíte, keď si budete vymieňať skúsenosti s inými rodičmi.

Koľko mlieka má vypiť novorodenec?

V prvých dňoch života má žalúdok novorodenca sotva veľkosť čerešne, ale do týždňa narastie približne do veľkosti slepačieho vajca. Množstvo mlieka, ktoré potrebuje vypiť v prvých dňoch života, je primerane nízke a pomaly sa zvyšuje.

Na výpočet mliečnej dávky pre plne dojčené dieťa môžete použiť vzorec: hmotnosť dieťaťa v kg × 150 ml.

V prípade predčasne narodených detí, dvojčiat alebo pri špecifických zdravotných indikáciách sa skonzumované množstvo mlieka môže líšiť. Podrobnosti prediskutujte s pôrodnou asistentkou, laktačnou poradkyňou alebo – a to je ideálne – priamo s pediatrom.

Rozpoznáva novorodenec moju tvár?

V 1. mesiaci života vidia bábätká ostro len do vzdialenosti 20 až 25 centimetrov. Reagujú predovšetkým na tvary, ktoré pripomínajú ľudskú tvár. Novorodenec rozpoznáva svojich rodičov najmä podľa hlasu a mamu aj podľa vône.

Hlasy sú mu dôverne známe už z jeho pobytu v maminom brušku. Okrem toho malé žliazky okolo matkiných bradaviek vylučujú sekrét, ktorý bábätku pripomína plodovú vodu. Na tele svojej matky sa preto cíti bezpečne a isto aj bez toho, aby jasne v každom detaile videlo jej tvár.