Cvičenie a priberanie v tehotenstve

Zatiaľ čo u jednej budúcej mamičky skoro nespoznáte, že je tehotná až do pokročilej fázy tehotenstva, druhá mamička sa začne skoro výrazne zaobľovať. Aké priberanie na váhe je stále v rámci normy a aké už je varovným signálom? A ako si udržovať kondíciu v tehotenstve, aby ste neohrozila seba a bábätko?

Správna váha v tehotenstve

Na sledovanie priberania na váhe v tehotenstve odporúčame využiť HiPP kalkulačku hmotnosti. Ukáže vám, či sa váš váhový prírastok pohybuje v odporúčanom rozsahu a koľko by ste do termínu pôrodu mali ideálne pribrať..

Kedže odporúčaný váhový prírastok závisí na vašom BMI indexu pred tehotenstvom, na výpočet potrebujete zadať svoju hmotnosť pred otehotnením a telesnú výšku.

Neohrozí moje bábätko cvičenie v tehotenstve?

Je pravdou, že niektoré vysoko intenzívne alebo adrenalinové športové aktivity vám v tehotenstve neodporúčame - napríklad jazda na koni, bicyklovanie, surfovanie alebo zjazdové lyžovanie, pretože riziko pádu je príliš vysoké. A čo squash, tenis alebo golf?  Tieto športy rovnako nie sú vhodné, pretože si vyžadujú trhavé pohyby.

Naopak odporúčame gymnastiku, jógu, ľahký aerobik a strečink a chôdzu. Behanie v tehotenstve nie je zakázané, ale zvoľte radšej rekreačné tempo. Športy, ktoré obnášajú veľa tvrdých pádov, nárazov a skokov radšej konzultujte so svojim lekárom.

Chudnutie v tehotenstve

Určite nedržte počas tehotenstva žiadne diéty a nesnažte sa za každú cenu nepribrať. Ak máte pocit, že je vaša váha oveľa vyššia, než je priemer pre vaše BMI pred tehotenstvom, poraďte sa so svojim lekárom. Lepšie než diéty je vyvážený a zdravý jedálniček, ktorý prospeje vám i vášmu nenarodenému bábätku.

Celkovo avšak môžeme šport a cvičenie v tehotenstve len odporúčiť, pretože pôrod sám o sebe je úctyhodným fyzickým výkonom. Zamerajte sa hlavne na precvičovanie svalov panvového dna a hlbokých svalov, vďaka ktorým budete vedieť pri pôrodu silno zatlačiť takmer na povel. Prospešnosť fyzickej aktivity v tehotenstve potvrdili aj najnovšie výzkumy - ženy, ktoré mierne, ale pravidelne športujú, rodia obvykle silnejšie a zdravšie deti než neaktívne matky.

3 tipy na cviky v tehotenstve s nafukovacou loptou

  • Pri cvičení sa vám bude hodiť veľká nafukovacia lopta alebo malá rehabilitačná lopta (overball).
  • Už len obyčajným sedením na lopte a udržovaním rovnováhy sa aktivujú hlboké chrbtové svaly, ktoré budú v tehotenstve zvlášť zaťažované a potrebujú posilniť.
  • S overballom vyskúšajte týchto zopár základných cvikov pre tehotné, ktoré precvičia dôležité sústavy svalov: