Moje dieťa je veľmi prieberčivé

Moje dieťa je veľmi prieberčivé a odmieta veľa jedál – čo mám robiť?

Často sa stáva, že z detí sa náhle stanú „prieberčiví jedáci“. Náhle odmietajú nové potraviny, ale aj pokrmy, ktoré mali predtým radi. Čiastočne to súvisí s tým, že objavujú svoju vlastnú vôľu a potrebujú mať nad svojim jedlom  kontrolu  Odmietanie nových vecí môže byť spojené so strachom, ktorý je typický pre batoľatá, tzv. neofóbiou.

Predpokladá sa, že príčina tohto javu má biologické pozadie, pretože každé nové jedlo prináša riziko, že môže byť otrávené. Opatrnosť detí ich chráni  vo veku, kedy sa učia chodiť a mohli by sa rodičom vzdialiť. Pre rodičov je dôležité vedieť, že fáza „Toto nemám rád/rada“ je zvyčajne prechodná a že sa to dá zmeniť opakovaným skúšaním pokrmu. Odmietanie rozličných jedál je preto u batoliat normálne a najlepšie je nekritizovať ho. Skôr ako si obľúbia  určité jedlo, často potrebujú niekoľko pokusov.

Tipy: Ponúkajte svojmu dieťaťu široký výber jedál v príjemnej atmosfére – aj tie potraviny, ktoré predtým odmietlo. Zlá nálada ničí chuť do jedla – čím viac rodičia trvajú na dôslednosti v jedení, tým menej chcú deti jesť. Zdravý výber jedál na stole umožňuje dieťaťu dobrovoľne si vyskúšať rozličné jedlá a obľúbiť si ich. Buďte dobrým vzorom a jedzte pestrú a zdravú stravu.

Niekedy môže pomôcť zmiešať odmietané jedlo s jedlom, ktoré je obľúbené, aby si dieťa pomaly privyklo na jeho chuť (napríklad zmiešať nový druh zeleniny s obľúbenou zeleninou, ako je napr. mrkva). Aj keď to trvá niekoľko mesiacov a Vám dochádza trpezlivosť – skôr či neskôr bude Vaše dieťa jesť mnoho jedál, tak sa uvoľnite a „skúšajte ďalej“.