Výživa dojčaťa od 10. ukončeného mesiaca veku

V 10. mesiaci potrebuje dieťatko medzi 500-600 ml mlieka denne a jeho pitný režim stále viac zaplňuje voda, čaje a ovocné šťavy. Pitie z hrnčeka už celkom ovláda a s lyžičkou už to vie o trochu lepšie. Je fajn, keď pri kŕmení máte jednu lyžičku pre sebe a jednu pre dieťa. Učíte sa tak zaobchádzať s lyžičkou spoločne a dieťa vás môže napodobňovať.

Jednohubky a oplátky pre šikovné prsty

Dieťatku sa zlepšuje schopnosť koordinácie ukazováka a palca, vďaka čomu je papanie jednohubiek, detských keksov a oplátok pre neho ešte jednoduchšie. Skúste mu pripraviť do misky guľôčky hrášku alebo hrozienka a sledujte, ako sa zdokonaľuje.

Trávenie pripravené na tuhú stravu a nové chute

Tráviaci systém 10 mesačného dojčaťa je už vyvinutý natoľko, aby ste ho mohli zoznamovať s prvou tuhou stravou a neobvyklými chuťami. Môžte dať dieťaťu na skúšku ochutnať kúsok toho, čo jete vy, ale každopádne dbajte na to, aby nešlo o príliš korenené alebo solené jedlo. Naopak vyberajte ľahko stráviteľné a šetrne upravené kúsky - najlepšie na pare. Chybu neurobíte so sparenou zeleninou alebo ovocím.

Aktívnejšie dieťa potrebuje viac energie

Touto dobou sa skracujú denné podriemkávanie aj dĺžka spánku počas noci a dieťa potrebuje stále viac energie. Drobec je čím ďalej aktívnejší - lezenie po štyroch už má natrénované a objavujú sa prvé pokusy o vstávanie a pridržovanie sa mamičky alebo nábytku. Niet tedy divu, že má väčší apetít. odmenou pre vás môžu byť i prvé slovíčka.

Jedálny lístok dojčaťa od uk. 10. mesiaca

Jedálniček sa oproti 9. mesiaci nemení, ale ako sme si povedali, môžete častejšie zaradiť a testovať tuhú stravu, ale je napríklad chlebík s maslom, rohlík s varenou zeleninou a podobne. Materské mlieko alebo náhradnú mliečnu výživu do jedálnička zahrňte podľa potreby dieťatka. 

  • Ráno pripravte na raňajky müsli alebo mliečnu kašu.Ak zje dieťa celú porciu alebo pohárik, nemusíte ho dokrmovať mliekom.
  • Na dopoludňajšiu desiatu zvoľte ovocný príkrm, alebo obilnú kašu.
  • Na obed podávajte 3-zložkové menu pre deti staršie ako 7 mesiacov a pol pohárika polievky. Ako dezert ponúknite drobcovi ovocie - vyskúšajte, či už zvládne čerstvé alebo podusené ovocie na väčšie kúsky.
  • Na popoludňajší olovrant sa hodí ovocná kapsička, obilná kaša alebo práve kúsok celozrnného chleba s maslom či zeleninovou alebo mäsovou nátierkou. Tu vyrobíte jednoducho z BIO mäsa HiPP.
  • Večer pripravte kašu na dobrú noc a podľa potreby pred spaním ešte dokŕmte materským mliekom, alebo mliečnou výživou.

Pitný režim pro stále aktivnější dítě doplňujte BIO čaji a šťávami HiPP.