Tipy ako správne kojiť: Ako sa stať majsterkou v dojčení

Dojčenie je najprirodzenejšia výživa pre Vaše dieťa. Ale rovnako, ako správnu techniku dýchania pri pôrode, aj dojčenie sa treba naučiť. Ak si pri dojčení nie ste isté, najlepšie je, ak Vás doma navštívi laktačná poradkyňa, alebo pôrodná asistentka. Laktačné poradkyne sú špeciálne školené na pomáhanie pri problémoch s dojčením. Počas prvých 10 dní po pôrode môžete využívať túto pomoc denne na náklady zdravotného systému. Adresy certifikovaných nezávislých laktačných poradkýň môžete nájsť v Zlatých stránkach alebo sa opýtajte priateliek, ktoré majú deti, alebo lekára.

  • Dojčite svoje bábätko vždy, keď je hladné. To dá signál Vašim mliečnym žľazám, aby produkovali viac mlieka. Takto sa množstvo mlieka prispôsobí potrebám Vášho bábätka.
  • Nájdite si pohodlné a tiché miesto, kde môžete dojčiť bez toho, aby Vás niekto rušil.
  • Hlavička bábätka má ležať v lakťovom ohybe a jeho telíčko na predlaktí. Rukou by ste mali držať zadoček bábätka. Pomocou voľnej ruky držte prsník tak, aby bol palec nad dvorcom (areolou) a ostatné prsty pod ním. Priložte dieťa k prsníku, pričom dbajte na to, aby noštek zostal voľný.
  • Správne prisatie bábätka je veľmi dôležité: bradavkou sa jemne dotýkajte pier bábätka, až kým neotvorí ústočká. Uistite sa, či bábätko len necmúľa bradavku – mohla by sa rýchlo odrať. Väčšina dvorca má byť v ústočkách bábätka. Toto je jediný spôsob, ako môže bábätko správne piť a zároveň sa Vám neoderú bradavky.
  • Nechajte dieťa vyprázdniť najprv jeden prsník: je to veľmi dôležité, pretože keď je takmer prázdny, obsah tuku v mlieku sa zvyšuje. Toto mlieko bohaté na kalórie dodáva dôležité mastné kyseliny a zároveň nasýti Vaše dieťa. Po vyprázdnení jedného prsníka ponúknite aj druhý prsník a nechajte bábätko piť dovtedy, kým samo neprestane. Ďalšie dojčenie začnite na prsníku, ktorý ste ponúkali naposledy. Je to dobré na tvorbu mlieka.
  • Keď chcete odtiahnuť bábätko od prsníka, najlepšie je jemne vsunúť malíček do kútika úst bábätka, aby sa porušilo vákuum. Potom môžete ľahko vytiahnuť prsník z úst bábätka.
  • Nedajte sa odradiť, pokiaľ Vám spočiatku dojčenie nefunguje.Vy a Vaše dieťatko ste jedinečný a výnimočný tím. A rovnako ako každý tím budete možno aj vy potrebovať tréning, kým sa dokonale zladíte. Doprajte sebe a svojmu telu čas a zostaňte pokojná. Vaša laktačná poradkyňa vám s radosťou poskytne pomoc a podporu. Viac tipov nájdete v našom videu o dojčení.