Dieťa v 5. mesiaci

Štyri mesiace s dieťatkom prešli tak rýchlo! Máte doma človiečika, ktorý čulo komunikuje a na podložke vystrája hotové akrobatické kúsky.

Ako sa dieťa vyvíja?

Dieťa pevne drží hlavičku, keď ho máte v náručí alebo v lone. So žiariacimi očkami sleduje vás aj okolie. Keď sa mu prihovoríte, radostne odpovedá úsmevom, gestami, výskaním. S nadšením dáva najavo, že sa mu páči váš záujem a blízkosť. Vie zopakovať slabiky ako ma, ga, bm a miluje, keď mu hovoríte „ako robí kravička, ovečka či koník“.

Telesné zmeny u dieťaťa

Vďaka neustálemu tréningu sa svaly drobčeka spevňujú. Zlepšuje sa koordinácia oči ústa ruky. Dieťa je aktívne a pohyblivé, už sa pretočí z chrbátika na bruško a späť. V ľahu na brušku spraví lietadielko – upaží rúčky, vystrie nôžky a zároveň vysoko zdvihne hlavičku, až sa mu prehne chrbátik. Keď sa v polohe na chrbte chytí prstov dospelého, pritiahne sa do sedu. Nenechávajte ho však v tejto pozícii dlho. A na druhej strane nemajte obavu, ak práve váš potomok tieto pohybové zručnosti ešte nemá. Detský vývin prebieha individuálne, v niektorých fázach dieťa napreduje rýchlejšie, v iných pomalšie. V žiadnom prípade ho však nespúšťajte z očí, najmä ak leží na prebaľovacom pulte. Keďže je čoraz pohyblivejšie, zvyšuje sa riziko úrazu. 

Míľniky

Hmotnosť Pôrodná hmotnosť sa takmer alebo úplne zdvojnásobila.
Rast Dieťa podrastie približne o 2,5 centimetra.
Mimika Je výrazná – široko otvorené oči a ústa pripravené na hlasný smiech.
Zvuky Smiech, aktívna komunikácia, napodobovanie hlások a zvieracích zvukov, samozrejme, v jazyku dieťaťa.
Motorika Vedomé uchopovanie predmetov (úchopový reflex sa už stratil).

Emocionálne a motorické zmeny

Dieťatko vás spozná prv, než zbadá vašu tvár – potrebuje len počuť váš hlasNa stretnutie s vami sa hlasno teší ešte skôr, ako sa objavíte v zornom poli. Tento úžasný skok v zmyslovom vývoji zvládne dieťa práve v 5. mesiaci.

Doteraz ste nosili dieťatko stále pri sebe v náručí či všatke po celom byte? Vyskúšajte, ako zareaguje, keď sa nebudete nachádzať v jeho bezprostrednej blízkosti. Opustite miestnosť, kde leží, ale naďalej rozprávajte. Pre niektoré deti je to trochu náročné, môžu byť nepokojné alebo začnú nariekať, kým sa nevrátite. Iné ani nezistia, že ste sa stratili z ich dohľadu. Ak zároveň nahlas z inej miestnosti komentujete, čo robíte a kde ste, dieťa sa upokojí. Popritom si spája zvuky s významami slov, čo podporuje vývoj reči aj neurónových dráh v mozgu. 

V 5. mesiaci dojča čoraz častejšie zdvíha v ľahu na brušku hornú časť telíčka, odtláča sa pritom rúčkami a balansuje nimi. Zároveň dvíha hlavičku a dokáže ju udržať vo vzpriamenej polohe. Darí sa mu prevaliť z bruška na chrbátik a naopak. Vo vašom lone dokáže chvíľu bez podpory sedieť. Hrá sa s rúčkami, chytá si pršteky, preplieta si ich, cmúľa. To isté robí s nôžkami chytá si ich rukami, a keď sa mu to podarí, strčí si palčeky do úst. Oboma rúčkami dokáže chytiť hračku, zdvíha si ju nad hrudník do výšky očí a hrá sa s ňou. 

V skratke: Krátke sedenie v lone dospelého je v poriadku. Nenúťte však dieťa sedieť bez dostatočnej podpory chrbtice a najmä nie dlhší čas! Možno vás to láka, ale radšej počkajte, kým sa drobček nenaučí otáčať v ľahu z bruška na chrbátik a späť. Nesnažte sa urýchliť jednu fázu vývoja na úkor druhej, všetko má svoj čas 

Výchova hrou

Rytmické riekanky, rýmovačky a spievanky sú presne to, čo potrebuje päťmesačné dieťatko. Spojte ich s prstovými hrami a dotykmi. Podporujú nielen rozvoj reči, ale aj sociálne vzťahy a emócie. Opýtajte sa mamy alebo babky na riekanky, ktoré kedysi hovorili a spievali vám. Pohľadajte niekde v knižnici klasické slovenské/české spievanky a veršíky pre najmenších s originálnymi ilustráciami, prípadne ich reedície, alebo si kúpte nové od súčasných autorov. Mnohé majú k dispozícii už aj zvukovú a dotykovú zložku. Dieťatko miluje rytmus, intonáciu a melódiu vašej reči, hoci slovám ešte nerozumie. Rozprávajte sa s ním a spievajte mu, zároveň ho v rytme pohojdávajte, kolíšte, hýbte jeho rúčkami a nôžkami, hladkajte ho, šteklite, poklopkávajte mu po telíčku. Odmení sa vám výskaním, vrčaním, kvákaním, džavotom, ale aj zvukmi, ktoré sa už podobajú na hlásky materinského jazyka. 

V 5. mesiaci sa vaša ratolesť zaujíma o všetko, čo sa dá uchopiť. Vkladajte jej do rúk predmety rôznych farieb, tvarov a veľkostí, ktoré podporia úchopovú schopnosť, ako aj možnosť spoznávať rozličné materiály a farby: 

 • drevené alebo textilné hračky, 
 • pevné kartónové kotúče, napríklad kartónové rolky, napríklad z toaletného papiera alebo z kuchynských papierových utierok, 
 • pokrčené papierové gule, 
 • penové valčeky, 
 • pevné jemné tkaniny, napríklad plienky, bavlnené vreckovky, 
 • drevené či plastové lyžice, varešky. 

Poznámka:Pozor, dieťatko si bude všetko vkladať do úst! Najprv skontrolujte, či je predmet čistý a bezpečný, teda či nie je z nevhodného materiálu, neobsahuje súčasti, ktoré by mohlo prehltnúť či vdýchnuť. Papier a kartón, ktoré vplyvom slín rýchlo zmäknú, hneď odstráňte z dosahu. Odstráňte aj príliš malé predmety – ich prechod do dýchacích ciest či tráviaceho traktu môže byť veľmi nebezpečný. 

Dieťa je čoraz dlhšie hore a je vďačné za pozornosť, ktorú mu venujete, a za hry, ktoré preň vymýšľate. Nemusíte ho však zabávať po celý čas jeho bdenia. Dbajte, aby ste ho prílišnou aktivitou nepresýtili, a myslite aj na svoj relax. Neraz stačí, keď si k nemu len tíško ľahnete na posteľ či podlahu a necháte ho, aby vás sledovalo a dotýkalo sa vás. Najdôležitejšie v tomto veku preň je, keď cíti blízkosť mamy, otca či súrodenca. 

Výživa dieťaťa

Kedy začať s prikrmovaním? Pre každú čerstvú mamičku je táto otázka veľmi stresujúca. Odporúčania sa totiž z času na čas menia a možno sa vám naraz dostanú do rúk tri rôzne tabuľky plus akobonus úplne odlišné rady od mamičky, ktorú poznáte z prechádzok. Postupujte podľa odporúčaní pediatra, ktorý pozná zdravotný stav vášho potomka a sleduje aktuálne odporúčania. V súčasnosti sa pevná strava zavádza v období od ukončeného 4. mesiaca do ukončeného 6. mesiaca života. Týka sa to plne dojčeného dieťaťa, ale aj dieťaťa, ktoré kŕmite umelým mliekom z fľaše. Plne dojčené dieťa však môže byť i naďalej výlučne dojčené celých prvých šesť mesiacov života. Kedy je dieťa pripravené na prikrmovanie? 

Toto sú kritériá, ktoré vám pomôžu eliminovať stres pri zavádzaní pevnej stravy:

 • Dieťa sedí vzpriamene s podporou. 
 • Dieťa samostatne udrží hlavičku. 
 • Dieťa sa intenzívne zaujíma o jedlo, siaha po tanieri, lyžičke. 
 • Nevytláča jazýčkom hustejší hlt von z úst, naopak, vie ho prijať, posunúť si ho ďalej a prehltnúť. 

Učí sa podľa vzorov 

Dojčatá a batoľatá preberajú stravovacie návyky pozorovaním a napodobňovaním rodičov a starších rodencov. Nový pokrm prijmú ľahšie, keď vidia, že ľudia okolo nich jedia to isté. Preto by najmenší člen rodiny mal mať miesto pri rodinnom stole od prvej chvíle, keď sa snažíte zavádzať do jeho výživy pevnú stravu. 

V skratke: V tomto období začína drobček nové potraviny len ochutnávať. Zatiaľ nie sú plnohodnotnou náhradou materského ani umelého mlieka, takže sa s nimi nemusíte ponáhľať. Až približne od 7. mesiaca sa môže podiel dôležitých živín v materskom mlieku, najmä železa, znižovať, preto sa k strave pridáva doplnková výživa. Príkrmy slúžia na to, aby si dojča krok za krokom, lyžičku po lyžičke zvykalo na pevné jedlá a stravovanie pri spoločnom stole. Využite dostupné medzi 17. až 26. týždňom, keď je detský organizmus pripravený tolerovať alergény v potravinách a buduje sa jeho imunita. Prechodom na pevnú stravu si aj trénuje svalstvo úst. 

Skúsenosť rodičov, ktorí vychovávajú okrem dojčaťa aj staršie dieťa: Dieťa je pripravené na zavádzanie pevnej stravy, keď so záujmom siaha po tanieri rodičov či súrodencov. 

Dojčenie

Dojčíte už 5. mesiac. Ste skúsená matka, ktorá dokonale ovláda manieretak rýchlo rastúceho hladoša. Jeho pozornosť však neraz namiesto prsníka upúta okolie, ktoré vníma čoraz intenzívnejšie a považuje ho za veľmi vzrušujúce. Ak niečo podobné registrujete, snažte sa pri dojčení vytvoriť pokojnú atmosféru.

Vyskúšajte nasledujúce tipy: 

 • Dojčite v mierne zatemnenej miestnosti. 
 • Dojčite v tichej izbe bez televízora či rádia a podľa možností aj bez prítomnosti staršieho dieťaťa. 
 • Dojčite v ľahu, nie v sede. 
 • Ak nemáte inú možnosť, odvráťte sa pri dojčení od ľudí, hlasov či predmetov, ktoré by mohli odvádzať pozornosť dieťatka od kŕmenia. 

Viete, že cluster feeding, teda kŕmenie podľa potreby, je obdobie, keď dieťatko kŕmite často a veľa vlastne vždy, keď o materské mlieko požiada? Máte pocit, že malý nenásytník je neprestajne hladný aspokojný je len na vašom prsníku, a bojíte sa, či dostáva všetkého dostatok? Ak prosperuje, nemáte dôvod na obavy a ďalej ho dojčite. 

Najlepší tip na tieto situácie: Vytvorte si útulné hniezdočko na pohovke alebo posteli. Urobte si pohodlie, vyložte nohy, zoberte si niečo na čítanie, pitie alebo zobkanie. Takto budete lepšie zvládať vyčerpávajúce časté a neraz aj dlhé dojčenie. Po kŕmení sa s dieťatkom poláskajte, zoberte ho do náručia, pokolíšte. Odvďačí sa vám úsmevom a spokojnou náladou. 

Kombinovaná mliečna výživa

mite dieťa naďalej kombinovane, teda materským a zároveň umelým mliekom? Asi začínate riešiť hlavolam, ako prispôsobiť túto výživu blížiacej sa výzve zavádzaniu pevných príkrmov. 

Alebo sa vám už podarilo zaviesť do jedálnička jedno či dve pevné jedlá? Dieťatko bude zrejme potrebovať menej materského či umelého mlieka. V tomto bode sa môžete rozhodnúť:

 1. Naďalej dojčiť (priamo z prsníka alebo z fľašky s odsatým či odstriekaným materským mliekom) a znížiť dávky umelého mlieka.  
 2. Pomaly dieťa odstavovať a pokračovať v kŕmení umelým mliekom z fľaše.

 

Najlepšie je pokračovať v kŕmení materským mliekom podľa potreby a dojča odstavovať postupne. Ľahko stráviteľné materské mlieko pomáha detskému organizmu lepšie zhodnotiť živiny z nových potravín a pokrmov. Okrem toho reguluje stolicu a dieťa chráni pred zápchou a problémami s trávením. Samozrejme, to sa dá len v prípade, keď sa vám darí naďalej dojčiť alebo si mlieko môžete odsať či odstriekať do fľašky. 

V skratke: Tvorba mlieka v prsníkoch sa prispôsobuje množstvu, ktoré si vyžaduje dieťa. Postupnéodstavovanie je preto šetrnejšie pre oboch – pre dieťa aj samotnú mamu. Ak teda potrebujete dieťa po prvom polroku odstaviť a dovoľujú vám to všetky okolnosti, choďte na to pomaly. 

Náhradná mliečna výživa

Kŕmite dieťa náhradnou mliečnou výživou? Aj tu platí: Pokračujte v kŕmení podľa potreby a prispôsobte množstvo umelého mlieka individuálnym požiadavkám dieťatka. 

Začali ste už s prvými pokusmi o príkrmy? Majte na pamäti, že prvá lyžička kašezeleninového pyré či prvé cmúľanie rožka alebo piškóty ešte dieťa nezasýtia. Slúžia mu skôr na skúmanie rozmanitých nových chutí, vôní či konzistencie jedla. 

Príkrmy 

Spoločné jedenie je dobrý spôsob, ako začať so zavádzaním tuhej stravy. Možno to spočiatku bude problém, veď v prvých týždňoch života bábätka ste si zvykli najesť sa, kým spalo mali ste voľné ruky a viac pohodlia pre seba. 

Teraz je už vhodné zvykať si na pravidelné stolovanie. Najlepšie je, keď si nového stravníka posadíte do lona asvojím hrudníkom mu zabezpečíte stabilnú polohu chrbátika a hlavičky. Neskôr, keď sa dokáže sám udržať vo vzpriamenej polohe, sa vám už bude hodiť vysoká detská stolička. Používajte plastovú lyžičku s oblými okrajmi a k nej misku (oboje vo vysokej kvalite s certifikáciou plastového materiálu), nakúpte si dostatok podbradníkov a vyzbrojte sa trpezlivosťou. Na začiatok stačí, keď váš malý poklad prehltne jednu či dve čajové lyžičky. 

TIP: Možno aj váš malý gurmán bude prvé hlty tvrdohlavo vypľúvať a rúčkami „upratovať“ všetko, na čo pri stole dosiahne. Odložte z „akčného rádia“ jeho ručičiek všetko, čo nepotrebuje na papanietatinov sklený pohár, vašu ostrú vidličku, o váze skvetmi asi ani netreba hovoriť

Nadišiel čas na prvé príkrmy? Máte na výber:

1. Detská výživa v sklenom pohári

Pri prvých pokusoch sa zvyčajne neoplatí spracovávať väčšie množstvo čerstvej zeleniny. Jednoduchšie a rýchlejšie je kúpiť hotové pyré v sklených pohároch. Tieto výrobky oceníte, aj keď pôjdete s dieťatkom na dlhší výlet či dovolenku. Jednoznačnou výhodou hotovej detskej výživy je okrem praktickosti fakt, že ide o najprísnejšie kontrolovanú skupinu potravín, a teda o najbezpečnejšie jedlo pre malé dieťa. 

Keďže organizmus dojčiat je stále nezrelý a citlivý, na detskú výživu sa vzťahujú obzvlášť prísne právne požiadavky. Týka sa to najmä obsahu znečisťujúcich látok, ako sú pesticídy a dusičnany. 

Žiaľ, suroviny, ktoré spracovávate vo vlastnej kuchyni, nie sú vždy také kvalitné, ako by mali byť. Platí to pre živiny aj pre nežiaduce látky. Nie sú testované a sledované v rovnakom rozsahu ako biopotraviny HiPP, ktoré sa používajú pri príprave detskej výživy. 

2. Doma pripravená detská výživa 

Ak máte šťastie na úrodu z domácej záhrady či z lokálnych zdrojov a rovnako aj na čas, pripravte dieťaťu čerstvé domáce zeleninové pyré či hustú polievku. Mnohé mamy varia svojim deťom stále – nie preto, že by v obchodoch nebolo možné nájsť kvalitné príkrmy, ale preto, lebo to skrátka robia rady. 

Ak sa rozhodnete skúsiť vlastnú kuchyňu, zapamätajte si: Jedla môžete spraviť viac a rozdeliť ho na menšie porcie. Odborníci odporúčajú zavádzať najskôr mrkvu, potom zemiak, neskôr cuketu či ich kombinácie. S odstupom dvoch troch dní môžete jednorazovo skúšať nové druhy zeleniny. V prípade, že sa dieťa z konkrétneho druhu zeleniny vyhádže, znamená to, že ju jeho organizmus ešte netoleruje je to signál alergickej reakcie. V takom prípade mu zeleninu, ktorá môže byť potenciálnym alergénom, prestaňte na nejaký čas ponúkať. 

Keď si drobček na zeleninu zvykne, môžete mu k zeleninovému pyré či polievke pridať aj kúsok uvareného kuracieho, morčacieho, teľacieho či králičieho mäsa, prípadne žĺtok z vajíčka uvareného natvrdo. 

Po zelenine postupne vyskúšajte ovocné príkrmy (určite ich nezavádzajte ako prvú zložku stravy, aby si dieťa nezvyklo na sladkú chuť). Deti majú viac chuťových pohárikov než dospelí, preto je pestrosť chutí v tomto období kľúčová. Potraviny, ktoré dieťaťu zavediete do jedálnička v tomto období až do 3 rokov, bude milovať i v dospelom veku. Od 3 rokov je potom ťažké zavádzať nové druhy potravín, deti totiž prechádzajú tzv. obdobím negácie a nové druhy potravín odmietajú. Skúste im ich podať uvarené a popučené vidličkou či vo forme kaše, resp. pyré. Uprednostňujte lokálne druhy ovocia, napríklad jablko, hrušku, marhuľu, broskyňu. Hoci banán patrí k exotickému ovociu, deti ho milujú. Ostatným exotickým plodom, najmä citrusovým, ale aj bobuľovému ovociu sa zatiaľ vyhýbajte. 

Potrebujete sa oprieť o konkrétny plán výživy? Možno vás zaujme náš výživový sprievodcana obdobie medzi ukončeným 4. až 6. mesiacom. 

Na začiatku zavádzania pevnej stravy do jedálnička by dieťa malo dostávať ďalšie nápoje požiadavky na tekutiny sa zvyšujú, pretože strava začína mať tuhšiu konzistenciu. Podávajte vodu alebo nesladený čaj (ideálne je, aby mal teplotu ako materské mlieko) po lyžičkách. V prípade hnačiek ihneď vyhľadajte pediatra, v týchto prípadoch je kľúčové dieťa zavodniť. Na trhu existujú prípravky ORS (oral rehydratation solution), kto určené špeciálne na tieto prípady. 

Návšteva u pediatra

Čaká vás piata preventívna prehliadka. Pediater zhodnotí zdravotný stav dieťaťa od poslednej prehliadky, spraví antropometrické merania a komplexné pediatrické vyšetrenie, skontroluje vývoj hrubej a jemnej motoriky a reči. Poradí vám so zavádzaním príkrmov do ešte stále prevládajúcej mliečnej stravy. Ak je dieťa zdravé, nasleduje druhé očkovanie hexavakcínou a vakcínou proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. 

Detský spánok

V 5. mesiaci detispia v priemere: 

 • 2- až 3-krát polhodinu až hodinu počas dňa, 
 • 9 až 14 hodín v noci, pričom spánok je prerušovaný menšími fázami budenia sa. 

Väčšina detí ešte nie je naučená na klasický nočný spánok, ktorý trvá neprerušovane viac ako 6 hodín teda bez toho, aby ich bolo treba upokojovať, kŕmiť, podávať im cumlík či naprávať spací vak. 

Pri prerušovanom spánku pomáha, ak mama, otec a dieťa tvoria dobre zohratý tím. V prípade, že spíte spolu v jednej posteli alebo aspoň v jednej miestnosti, dokážete malého spáča skôr pohladiť a učičíkať, keď má nepokojnú chvíľku alebo keď sa zobudí. Pohodlnejšie je aj nočné kŕmenie. Rýchlo ho nadojčíte v ľahu v polospánku alebo si pripravte k posteli horúcu vodu a mliečny prášok, ktoré potrebujete na podanie nočnej fľašky.  

Dieťa chce ešte stále piť mlieko v noci – či už je dojčené, alebo kŕmené z fľaše. Malý organizmus potrebuje na prudký rast veľa energie. Keď už nočné dávky nebude potrebovať, dá vám to najavo. 

Zúbky

Prerezávanie zúbkov potrápi nielen vášho miláčika, ale aj celú rodinu. V 5. mesiaci sa ešte len objavujú náznaky prerezávania, prvé mliečne zúbky prichádzajú zvyčajne okolo 6. mesiaca. 

Pozorujte dieťa, keď otvára ústa pri smiechu, možno už zbadáte opuchnuté, začervenané ďasienka. 

Keď prejdete čistým prstom po okrajoch ďasien, pocítite vrúbkované okraje na stenčujúcej sa sliznicisú to prvé náznaky prerezávania bkov. 

Dospelý si len ťažko vie predstaviť, čo cíti človiečik, keď sa zúbky derú von. Nečudujte sa nepokoju, mrzutosti, plaču, minimu spánku, neochote papať, zvýšenému slineniu, zvýšenej teplote ani opuchom ďasien. 

Ako zmiernite bolesť, ktorá sprevádza prerezávanie zúbkov? 

 • Ponúknite dieťaťu chladivé hryzadlo. Opláchnite ho čistou vodou a vložte na pár minút do chladničky. Pri nákupe dbajte na overenú kvalitu. Najvhodnejšie sú výrobky z polyetylénu (PE) alebo polypropylénu (PP) bez zmäkčovadiel a ftalátov. Ak nemáte poruke krúžok na hryzenie, priložte dieťaťu na ďasno rožtek látkovej plienky namočenej v studenej vode, studenú lyžičku alebo iné chladivé predmety. 
 • Nebráňte mu cmúľať si pršteky. A ak má záujem cmúľať vaše, umyte si ich a nechajte ho hryzkať ich. Vhodné sú aj tvrdé, pevné predmety, samozrejme, čisté a bezpečné. 
 • Masírujte podráždené ďasienka prstom namočeným v olivovom alebo inom jedlom oleji. Obľúbené sú aj chladivé masážne gély určené na vnútorné použitie. 
 • Hladkajte dieťatko, kolíšte ho, maznajte sa s ním. Vaša blízkosť a dotyky ho upokoja. 

Ako sa darí mame a otcovi?

Prerezávajú sa vašej ratolesti prvé mliečne zúbky? Pripravte sa na prebdené noci. Deti zvyknú v tomto období opäť horšie spať. S nedostatkom spánku a so zvýšenou únavou sa vyrovnáte ľahšie, keď sa zameriate na krásne okamihy zažité s dieťatkom. Tešte sa z jeho prvého samostatného lietadielka či obrátky, z nadšeného džavotu, keď zbadá zaujímavú hračku, z úsmevu, keď uvidí vás a ostatných blízkych. 

Už päť mesiacov ste rodičmi. Stali ste sa mamou a otcom a váš vzťah sa zmenil. Obaja skúste toto obdobie zhodnotiť a pýtajte sa jeden druhého: 

 • Koľko času máme na seba ako pár a vyhovuje to nám obom? 
 • Chceme niečo zmeniť alebo je to v poriadku tak, ako to je? 
 • Mali sme rovnaké predstavy o tom, čo znamená mať dieťa, a ak nie, je to dobré alebo zlé? 

Chýba vám čas na partnerské spolužitie? Začleňte do svojho každodenného života drobné prejavy lásky. Môže to byť esemeska milujem ťa partnerovi do práce alebo kytica kvetov pre partnerku. Dokonca aj srdečné ďakujem po upratovaní je dôkazom láskyplnej starostlivosti. Veľmi dôležité je vzájomné rozprávanie sa o tom, čo m v súčasnosti chýba a čo by ste si priali. 

Najlepšie tipy pre 5. mesiac

Toto je veľmi vzrušujúci mesiac! Máme pre vás nasledujúce tipy: 

 • Zaobstarajte si knižky, e-knihy či iné nosiče sriekankami a so spievankami pre najmenších, v najbližších mesiacoch budú veľmi užitočné.  
 • Odfoťte prvé pokusy drobčeka pri jedení lyžičkou (ak je pripravený na príkrmy). 
 • Majte poruke všetko dôležité. Hitom týchto týždňov budú predmety vhodné na uchopovanie a hryzenie, hracie podložky, deky a oblúky. 
 • Doprajte si aj krátku prestávku. Kým sa malý šikovníček pokúsi o ďalšiu obrátku na detskej podložke na podlahe, zhlboka sa nadýchnite a usmejte. 

Dôležité otázky v 5. mesiaci

Ako zaujmem dieťa v 5. mesiaci? 

Pohyb, spievanie a hry spojené s rytmickými riekankami, ako je napríklad Varila myšička kašičku, sú teraz to pravé. Rovnako všetky pomôcky vhodné na uchopovanie. Ponúknite dieťaťu rôzne materiály, ktoré môže otestovať rúčkami aústočkami, napríklad: 

 • dotykové knihy, 
 • hrkálky a zvukové hračky, 
 • hračky na uchopenie z rôznych materiálov ahryzadlá, 
 • rôzne tkaniny, 
 • pokrčený papier alebo pevné kartónové rolky. 

Koľko meria a váži dieťa v 5. mesiaci? 

Váš rastúci zázrak má už 63 až 68 centimetrov a pravdepodobne mu kupujete oblečenie vo veľkosti 68. Niektoré deti sú o niečo menšie, iné o niečo väčšie. Obvod hlavy sa pohybuje od 41 do 43 centimetrov..

Dieťa váži 6 900 až 7 500 gramov, samozrejme, rátajte s odchýlkami nahor aj nadol. Pôrodná hmotnosť by sa teda mala do 5. mesiaca zdvojnásobiť. 

Kedy začať s prikrmovaním? 

Oficiálne sa odporúča začať so zavádzaním pevnej stravy medzi ukončeným 4. až 6. mesiacom, ale najneskôr na začiatku 7. mesiaca. Dôvodom je tzv. imunologické okno, počas ktorého dieťa najlepšie toleruje nové potraviny, čím sa znižuje riziko potravinovej intolerancie i alergie. Dieťa je pripravené na príkrmy, keď: 

 • vie sedieť vzpriamene vo vašom lone s podporou, neskôr samostatne na vysokej stoličke, 
 • nevytláča jazýčkom z úst pyré a kašu, 
 • aktívne siaha po jedle a vkladá si ho do úst, 
 • zaujíma sa o jedlo mamy, otca alebo súrodencov. 

Kedy začne dieťa samostatne sedieť? 

V 5. mesiaci sa deti dokážu krátko udržať vo vzpriamenej polohe vo vašom náručí alebo lone. Samostatne a stabilne sedieť sa však naučia až neskôr. 

Nenúťte dieťa v tomto období sedieť samostatne! Jeho svaly a kostra ešte nie sú natoľko pevné, aby udržali chrbticu vo vzpriamenej polohe. Hrozí jej preťaženie a poškodenie.