Dostatočný príjem tekutín

Vaše telo potrebuje veľa tekutín

Či ste tehotná alebo nie: Dostatočný prísun tekutín je dôležitý

Dbajte na dostatočný prísun tekutín, pretože najmä počas tehotenstva Vaše telo potrebuje vodu nielen ako transportný prostriedok, ale aj na zvýšenú tvorbu krvi a amniotickej tekutiny pre zásobenie nenarodeného dieťaťa. Vhodnými nápojmi sú minerálna voda, nariedené ovocné šťavy, zeleninové šťavy, ovocné a bylinkové čaje.

Potraviny, ktorým sa treba vyhýbať

Budúce matky by sa mali vyhýbať pitiu čistých ovocných štiav, ovocných džúsov a limonád, pretože obsahujú veľa cukru a tým aj nepotrebných kalórií. Okrem toho by ste v záujme zdravia svojho dieťaťa nemali vôbec piť alkohol.

Konzumácia zrnkovej kávy a čierneho čaju sa má znížiť na maximálne 2 – 3 šálky denne, pretože príliš veľa kofeínu môže mať nepriaznivé vplyvy na matku aj dieťa. Lepšie je piť kávu bez kofeínu alebo chutný bylinkový čaj.

Tekutiny potrebujete, aj keď necítite smäd

Niekoľko užitočných rád pre ženy, ktoré nie sú schopné piť tak veľa tekutín: Pite nápoje, ktoré Vám chutia, v pravidelnom čase, napríklad hneď ráno, počas obednej prestávky a potom skoro večer. Pitie je vecou zvyku;, ľudia naň len často zabúdajú.

Tekutiny potrebujete, aj keď nie ste smädné. Z tohto dôvodu majte vždy poruke fľašu minerálnej vody alebo kanvicu s čajom, či už na pracovnom stole alebo na kuchynskej doske.  A nezabudnite prosím: Hlavne pri dojčení sa Vaša potreba tekutín zvýši ešte viac.

Potreba tekutín

Žena, ktorá nie je tehotnáTehotnáDojčenie
Nápoje1410 ml1470 ml1710 ml
Pevná strava860 ml890 ml1000 ml
Spolu2270 ml2360 ml2710 ml
Zvýšená potreba +90 ml+440 ml