Dostatočný príjem tekutín

Vaše telo potrebuje veľa tekutín

Dbajte na dostatočný prísun tekutín, pretože najmä počas tehotenstva Vaše telo potrebuje vodu nielen ako transportný prostriedok, ale aj na zvýšenú tvorbu krvi a amniotickej tekutiny pre zásobenie nenarodeného dieťaťa. Vhodnými nápojmi sú minerálna voda, nariedené ovocné šťavy, zeleninové šťavy, ovocné a bylinkové čaje.

Potraviny, ktorým sa treba vyhýbať

Budúce matky by sa mali vyhýbať pitiu čistých ovocných štiav, ovocných džúsov a limonád, pretože obsahujú veľa cukru a tým aj nepotrebných kalórií. Okrem toho by ste v záujme zdravia svojho dieťaťa nemali vôbec piť alkohol.

Konzumácia zrnkovej kávy a čierneho čaju sa má znížiť na maximálne 2 – 3 šálky denne, pretože príliš veľa kofeínu môže mať nepriaznivé vplyvy na matku aj dieťa. Lepšie je piť kávu bez kofeínu alebo chutný bylinkový čaj.

Tekutiny potrebujete, aj keď necítite smäd

Niekoľko užitočných rád pre ženy, ktoré nie sú schopné piť tak veľa tekutín: Pite nápoje, ktoré Vám chutia, v pravidelnom čase, napríklad hneď ráno, počas obednej prestávky a potom skoro večer. Pitie je vecou zvyku;, ľudia naň len často zabúdajú.

Tekutiny potrebujete, aj keď nie ste smädné. Z tohto dôvodu majte vždy poruke fľašu minerálnej vody alebo kanvicu s čajom, či už na pracovnom stole alebo na kuchynskej doske.  A nezabudnite prosím: Hlavne pri dojčení sa Vaša potreba tekutín zvýši ešte viac.

Potreba tekutín

  Žena, ktorá nie je tehotná Tehotná Dojčenie
Nápoje 1410 ml 1470 ml 1710 ml
Pevná strava 860 ml 890 ml 1000 ml
Spolu 2270 ml 2360 ml 2710 ml
Zvýšená potreba   +90 ml +440 ml