Ako správně dojčiť: Odpovede na najčastejšie otázky

O dojčení ste už prečítali všetko možné, ale stále máte nejasnosti? Nech už na príchod bábätka len očakávate, alebo sa vám pri nohách nejaké batolí, niektoré otázky ohľadom dojčenia sa stále vracajú. V závere nášho seriálu si preto zhrnieme odpovede na tie načastejšie z nich

Ako správne dojčiť?

Hoci je dojčenie jednou z najprirodzenejších činností, otázka správnej techniky dojčenia vrtá v hlave mnohých mamičiek. Tajomstvo úspechu spočíva vo vhodnej polohe pri dojčení: zvoľte takú, ktorá bude vám aj bábätku najpríjemnejšia a zároveň mu umožní, čo najlepšie sa prisať.

Ako často dojčiť?

Otázka, ako často dojčiť novorodenca, je individuálna. Odpoveď teda znie: dojčite bábätko podľa jeho potrieb. Ak denne pociká asi 7 plienok, stolicu má ako miešané vajíčka a týždenne priberie aspoň 100 g, nerobte si starosti s “ideálnou” frekvenciou.

Čo jesť pri dojčení?

Jedálny lístok pri dojčení by mal byť približne rovnaký ako počas tehotenstva: pestrý, vyvážený, s vyšším príjmom vitamínov, minerálov a tekutín. Kŕmenie z prsníkov je energeticky náročné, takže si môžte dopriať viac jedla bez strachu z priberania. Vždy však uprednostňujte kvalitu.

Ako dlho dojčiť?

Otázka, ako dlho dojčiť novorodenca, závisí opäť na situácií. Odborníci odporúčajú prvých 6 mesiacov dojiť naplno a pokračovať podľa potreby asi do 2 rokov veku dieťaťa. Či je to len  pár minút denne alebo celková doba dojčenia, dôverujte svojím skúsenostiam a intuícii.

Ako prestať dojčiť?

Nech už dieťatko dojčíte akokoľvek dlho, k ukončeniu dojčenia by ste vždy mali pristupovať pomaly a citlivo: postupným znižovaním frekvencie kŕmenia z prsníka a ponúkaním náhrady bábätku uľahčíte prechod na mliečnu dojčenskú výživu a príkrmy.

Materské mlieko je najlepšia a najlacnejšia forma výživy, a tak by ste jeho výhody mali využívať čo možno najdlhšie. Obsahuje nie len všetky dôležité živiny, vitamíny a minerály, ale aj prebiotické oligosacharidy a probiotické baktérie, ktoré v synergii udržujú zdravé črevá a tak aj zdravý imunitný systém. Pokiaľ však zo zdravotných dôvodov nemôžete dojčiť alebo nechcete, je možné po konzultácií s lekárom materské mlieko nahradiť mliečnou dojčenskou výživou.

HiPP BIO Combiotik® obsahuje všetko, čo bábätko pre svoj vývoj potrebuje: galaktooligosacharidy GOS získané z laktózy, probiotické kultúry mliečneho kvasenia, esenciálne omega-3 mastné kyseliny na rozvoj mozgu a nervových buniek, vitamíny A, C, D na podporu imunitného systému i laktózu - ľahko stráviteľný mliečny cukor, ktorý sa nachádza v materskom mlieku

A čo nočné dojčenie?

Asi po 6 mesiacoch už bábätko nevyžaduje prsníky ani tak z hladu, ako skôr zo zvyku a pre pocit. Miesto dojčenia “na dobrú noc” sa tak dieťatku snažte prejavovať lásku inak, napríklad maznaním. Zbaviť sa nočného dojčenia býva najťažšie, ale vytrvať sa vyplatí vám všetkým.

Farbenie vlasov pri dojčení

Hoci po pôrode sa riziko znižuje, vždy je dobré vyhýbať sa chemikáliám a látkam, ktoré by mohlo vám či bábätku uškodiť. Pri farbení vlasov počas dojčenia preto dajte pozor na výpary amoniaku, dôkladne vetrajte, alebo dajte prednosť prírodným alternatívam.

Antikoncepcia pri dojčení

Zabudnite na mýtus, že vďaka dojčeniu ste prirodzene chránená - materské mlieko nie je antikoncepcia. Ak hľadáte vhodnú antikoncepciu po pôrode, hormonálna antikoncepcia sa všeobecne neodporúča kvôli tomu, že môže ovplyvniť množstvo aj kvalitu mlieka. Môžte zvážiť mechanickú ochranu, ako sú kondómy a pesar, alebo dlhodobo pôsobiace vnútromaternicové teliesko. Existujú aj alternativne metódy ako antikoncepčná injekcia či globule, avšak v každom prípade odporúčame ideálnu antikoncepciu presne pre vás prekonzultovať s lekárom.

Toto by vás mohlo zaujímať: