Sklo je jedným z najlepšie recyklovateľných materiálov. Prečo z neho chutí lepšie?

Zodpovednosť, trvalá udržateľnosť a ekologický prístup – piliere, na ktorých v súčasnosti stavia väčšina výrobcov i spotrebiteľov. Spoločnosť HiPP nie je výnimkou, a preto už od roku 1959 používa na balenie detských príkrmov sklo ako najprirodzenejší a najekologickejší obal. Áno, starý, prírodný, nadčasový a donekonečna recyklovateľný materiál. Viete, že deťom z neho kvalitný príkrm chutí viac než z plastu? 

Nie všetko nové je aj najlepšie. Preto tak radi objavujeme postupy a materiály, ktoré naši predkovia používali denne. Do tejto kategórie patrí aj sklo. V sklenených nádobách uskladňovali potraviny naše mamy, babky, prababky. S rozmachom plastových obalov sa ich používanie obmedzilo, no dnes, keď odborníci naliehavo volajú po ohľaduplnosti voči životnému prostrediu, sa opäť vracajú do hry. Prečo je to tak?

Stáročiami preverená klasika

Sklo je 100 % prírodný produkt. Je vyrábané z piesku, zo sódy a z vápna. Na rozdiel od plastov, ktoré sú vyrábané z neobnoviteľného zdroja – z ropy –, je to pevný a stabilný materiál. Sklo nikdy nepreniká do obsahu, ktorý je v ňom sterilizovaný, a ani nijakým iným škodlivým látkam nedovolí, aby sa tam cezeň – alebo nebodaj priamo z neho – dostali. Znalci tvrdia, že potraviny uskladnené v skle dokonca aj chutia lepšie! Nezapáchajú, nestrácajú farbu, vydržia dlhšie a sú jednoznačne zdravšie. To ocení každý. Zdravotná neškodnosť je však ešte dôležitejšia v prípade bábätiek.

Mnoho mám sa pre tých najmenších snaží čo najviac jedál pripravovať doma a z čo najčerstvejších a najzdravších surovín. Ale ruku na srdce! Nie je to občas ako zázrak, keď si dokážeme pomôcť kvalitným a zdravým kupovaným príkrmom? Ovocie s mrkvičkou. Jabĺčko s hruškou. Chutné broskyňové pyré... Regály v obchodoch sú plné tzv. kapsičiek, ktoré môžu byť veľmi praktické, no to neznamená, že sú vo všetkých ohľadoch lepšou voľbou než príkrmy v skle. Keďže ide o viacvrstvový materiál, ktorého súčasťou je papier, plast či hliník, a často je náročné poriadne ho vyseparovať, tento obal predstavuje environmentálnu záťaž. Ak sa vám to nezdá, spočítajte si, koľko kapsičiek mesačne spotrebuje váš drobec a koľko takých drobcov je na svete. Hneď to vyzerá trochu inak, však?

Donekonečna recyklovateľný materiál

Sklo je lokálny výrobok, čo je ďalšie plus pre planétu, keďže sa zvyčajne nepreváža cez polovicu sveta. Jeho cesta sa začína v sklárni a presne tam sa aj vracia na recykláciu. Tá sa začína separovaním v každej domácnosti a odhodením skla do nádoby na to určenej alebo odovzdaním v obchode v prípade vratných fliaš.

Následne sa sklo dostane do zariadenia na spätné získavanie materiálu, kde sa oddelí od ostatného odpadu, ktorý sa v nádobách nachádza po nesprávnom separovaní. Sklo sa potom rozbije na drvinu a roztriedi podľa farby na číre a farebné. Neskôr putuje do pece, v ktorej sa pri teplote 1 600 stupňov Celzia roztaví, a pokračuje do tvarovacích strojov, v ktorých vznikajú nové fľaše či nádoby.

Vedeli ste?

Na výrobu nových sklenených obalov značky HiPP je zo 70 % používané recyklované sklo. Výrobca obalov sa navyše nachádza v blízkosti výroby spoločnosti HiPP, pričom teplo vzniknuté pri výrobe skla je odvádzané do miestnej siete diaľkového vykurovania a emisie uhlíka sú teda výrazne nižšie.

Pre sklárne je jednoduchšie a ekologickejšie vyrábať sklo zo samotného skla, ku ktorému sa pridá časť primárnych surovín, než začínať od začiatku len s pieskom, so sódou a s vápnom, čo sú nereaktívne látky. Pri recyklácii skla sa spotrebuje o 90 % menej energie než pri výrobe nového skla a zároveň sa do ovzdušia uvoľňuje menej CO2. Navyše sklo je možné recyklovať donekonečna, a to bez toho, aby stratilo svoju kvalitu. Je to obrovská výhoda v porovnaní s plastami, ktorých proces recyklácie je zdĺhavejší. A najmä, plastov je vo svete už toľko, že nie je možné všetky recyklovať.

TIP:

Nie všetky sklenené nádoby musíte po použití či skonzumovaní ich obsahu vyhodiť. Mnohokrát poslúžia ako vázy, dekorácie, pokladničky, poháre na perá či varešky. S využitím fantázie môžete vytvoriť jedinečné kúsky. Servítková technika aj maľba na sklo dokážu počas choroby či daždivých dní skvele zabaviť a rozptýliť mamy už aj s dvojročnými drobcami.

Je to na nás

Sklo je materiál, ktorý sa v našich končinách darí separovať asi najlepšie. Stále však máme veľké rezervy – kapacity sklární vysoko presahujú ich aktuálne využitie. Zlepšenie je však len na nás spotrebiteľoch. Separovanie skla nie je nič náročné, no ak si nie ste istí, čo do zeleného kontajnera patrí a čo nie, prinášame malý ťahák:

Do odpadových nádob na sklo vhadzujte:

 • biele a farebné sklo rôznych tvarov a veľkostí – poháre, nevratné fľaše z nealkoholických aj alkoholických nápojov, fľaše od olejov či fľaštičky z kozmetických prípravkov
 • črepy a úlomky tabuľového skla

Sklo je vhodné umyť alebo aspoň zabezpečiť, aby v ňom neostali zvyšky obsahu. Ak používate umývačku riadu, dajte nádobky od detských príkrmov prejsť aspoň krátkym oplachovacím cyklom. Ak rozmýšľate, čo s vrchnákmi, viečkami či korkovými zátkami, ideálne je odseparovať ich rovnako ako všetky nesklenené súčasti. Ak si však nie ste istí, kam patria, pokojne ich vyhoďte spolu s fľašou či pohárom. Recyklácia podlieha kontrole, pri ktorej vašu dilemu vyriešia. 

TIP:

Skúste si overiť priamo u spracovateľa separovaného odpadu vo vašej obci, meste či mestskom obvode, ako máte správne naložiť s vrchnákmi zo sklenených nádob. Niektorí nabádajú vhadzovať do nádob sklenené poháre aj s originálnymi viečkami. Moderné technológie to dokážu vyseparovať a vrchnáky vďaka tomu určite neskončia v komunálnom odpade. 

Medzi sklo, naopak, nepatrí:

 • sklo s prímesami, sklo kombinované s iným materiálom
 • znečistené sklo
 • zrkadlo
 • keramika, porcelán
 • autosklo
 • žiarovka, obrazovka televízora
 • plexisklo, bezpečnostné sklo, technické sklo
 • varné sklo

Tento odpad odneste na zberný dvor, prípadne na zberné miesto elektroodpadu.

Vždy sa nájde spôsob

Ak sa vám do separovania príliš nechce, pretože v bezprostrednom okolí nemáte zelený kontajner, zistite, kde sa nachádza najbližší, a spravte si k nemu „výjazd“. Napríklad raz za dva týždne. Alebo choďte vyhodiť odpad v rámci pravidelnej prechádzky s kočíkom. Len sa nezabudnite fľaštičiek zbaviť skôr, než váš poklad v kočíku zaspinká – ak ho zobudíte rinčaním skla padajúceho na dno nádoby, za radu sa nám asi nepoďakujete. 

Sklo môžete doma držať v separačných nádobách, ktoré dnes nájdete v rôznych dizajnoch, takže sa hodia do akéhokoľvek interiéru. Ak sa obávate nedostatku miesta, skúste ich mať v spoločných priestoroch bytovky. Ak tam budete ukladať zásadne iba čisté sklenené poháre, pravidelne ich odnášať preč a nádoba nikomu nebude stáť v ceste, ťažko sa nájde niekto, komu to bude prekážať.

Vedeli ste?

Radi hovoríme, že rýchla doba si vyžaduje rýchle riešenia. Aj preto sa na trh dostali materiálovo skutočne rozmanité nádobky s príkrmami – z tvrdých i mäkkých plastov, viaczložkové na báze rôznych druhov fólií a tetrapakov... Často sú v nich také isté ovocné a zeleninové dobroty ako v sklenených pohárikoch, avšak z mnohých si už aj ročné bábätko dokáže chutný obsah vypapať samo. Psychológovia sa zhodujú, že k rozvoju správnej citovej väzby a celistvej emocionálnej stránky osobnosti patrí i kŕmenie. Ak môžete, nevzdávajte sa priskoro chvíľ, keď sedíte so svojím drobcom v náručí alebo pri stole a lyžičku po lyžičke mu pomáhate s jedením chutnej ovocnej kašičky. Ak mu ju podávate zo skla, robíte navyše kúsok dobra pre prírodu.

V prípade, že všetko spomínané už robíte, gratulujeme. Ďakujeme, že kupujete produkty v sklenených nádobkách a následne ich triedite. K lepšej budúcnosti môžete prispieť ešte osvetou. Aj keď je pre vás triedenie odpadu možno samozrejmosťou, pre iných môže byť španielskou dedinou. Nenásilne vysvetľujte, vzdelávajte, pomáhajte. Dobrý pocit z vykonania maličkosti, ktorá povedie k veľkým posunom, je neopísateľný.

Zaujímavosti o skle, ktoré ste možno nevedeli:

 • Treba si dvakrát premyslieť, či necháte sklo odhodené niekde v prírode. Rozkladá sa až 4 000 rokov.
 • Recyklovaním jednej sklenenej fľaše sa ušetrí energia, vďaka ktorej môže žiarivka svietiť až 7 hodín. Ide aj o množstvo energie, ktorú spotrebujeme napríklad za 25 minút strávených pri počítači.
 • Nový výrobok z recyklovaného skla sa na pultoch predajní môže objaviť do 30 – 70 dní. Raz za mesiac či dva si teda môžete kúpiť nový produkt z toho istého skla. Ide o krásny príklad uvedenia obehového hospodárstva do života.