Prebiotiká a probiotiká pre dojčatá: Čo o nich ešte neviete?

Pre zdravý vývoj dojčiat je najdôležitejšie, aby spolu s materským mliekom prijímali všetky dôležité vitamíny a živiny. Medzi najdôležitejšie látky materského mlieka patrí vitamíny A, C a D, LCP mastné kyseliny, omega 3 mastné kyseliny a probiotiká a prebiotiká. 

My sa dnes zameriame detailne práve na dve posledné spomenuté zložky materského mlieka, ktoré majú rozhodujúci význam pre črevnú mikroflóru bábätka a tým pádom aj pre rozvoj jeho imunitného systému: na probiotické kultúry mliečneho kvasenia a na prebiotickú vlákninu.

Čo sú prebiotiká?

Prebiotiká sú potravou týchto zdraviu prospešných probiotík a podporujú ich rast a množenie v črevách. Dobre živené probiotiká potom vytvoria na stene čreva ochrannú vrstvu proti škodlivým baktériám. Materské mlieko obsahuje rôznorodé množstvo prebioticky aktívnych oligosacharidov a tým sa inšpirovali pri hľadaní ideálnej receptúry dojčenských mliek aj výrobcovia mliečnej výživy. 

Pri dojčení sú probiotiká materským mliekom odovzdávaná dieťatku a tie sa potom uchytí na stene jeho čreva, kde vytláčajú "nežiadúce" baktérie. Preto sa probiotiká získaná z materského mlieka začala dodávať aj do receptúry dojčenských mliek.

  • Ide o prírodnú potravinovú vlákninu získavanú z mliečneho cukru laktózy.
  • Slúži ako potrava pre probiotiká v čreve bábätka starajúci sa o správne trávenie a rozvoj imunity, čím zvyšujú ich účinnosť.
  • Obmedzujú rozvoj škodlivých baktérií a pomáhajú tým priateľským.
  • Napomáhajú vstrebávaniu dôležitých živín a vitamínov.
  • Zabraňujú zápche a nepríjemným prdíkom.
  • Môžete sa stretnúť aj s označením GOS (Galaktoologosacharidy), čo je 1 skupina obzvlášť prospešných prebiotík. 

Prebiotiká a probiotiká v mliečnej dojčenskej výžive

Klasické prebiotiká dnes obsahuje kadejaké detské mlieko, ale len HiPP prináša deťom zároveň aj probiotické kultúry mliečneho kvasenia. Dojčenská a batoľacie mlieka HiPP navyše obsahujú aj esenciálne omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pre zdravý vývoj mozgu a nervovej sústavy dieťaťa a vitamíny a, C, D pre podporu imunitného systému. BIO kvalita je samozrejmosťou a nič tak nie je bližšie materskému mlieku než HiPP. 

Všetky dôležité živiny

Počas prvých pár mesiacov je materské mlieko jediným zdrojom všetkých dôležitých živín, ktoré bábätko potrebuje na zdravý vývin. Preto je mimoriadne dôležité, aby bola strava matky zdravá a vyvážená. Čerstvé ovocie, zelenina, celozrnné výrobky a ryby minimálne raz týždenne sú dôležité na to, aby boli bábätká zásobené vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami a esenciálnymi mastnými kyselinami.
Len vitamín D a fluoridy by sa mali k materskému mlieku preventívne pridávať.
V prípade nedostatku vitamínu D sa zhoršuje integrácia vápnika do kostí a to môže spôsobiť problémy v neskoršom živote. V našej časti sveta, kde máme v zime málo slnka a dermatológovia varujú pred intenzívnym vystavovaním sa slnečnému žiareniu v lete, sa má bábätkám počas prvého roka života denne dopĺňať vitamín D.
Aby sa znížilo riziko zubného kazu, odporúča sa tiež dodávať fluorid.

LCP (omega-3 a 6)

LCP (omega-3 a 6 mastné kyseliny) majú významnú funkciu pri vývine mozgu, nervovej sústavy a zraku.
LCP mastné kyseliny (alebo LC-PUFA) sú polynenasýtené mastné kyseliny. Majú významnú funkciu pri vývine mozgu, nervového systému a zraku. Najdôležitejšie LCP mastné kyseliny pre zdravý vývin sú kyselina arachidónová (AA) a kyselina dokozahexaénová (DHA). Obe sa nachádzajú v materskom mlieku.
Omega-3 mastné kyseliny sú u dojčiat veľmi dôležité na vývin buniek mozgu a nervových buniek. Keďže v prvých dvoch rokoch života mozog rastie a dozrieva mimoriadnou rýchlosťou, pravidelné vstrebávanie omega-3 mastných kyselín je mimoriadne dôležité: 0,5 % denného energetického príjmu dojčaťa majú pokrývať omega-3 mastné kyseliny.

Prírodné kultúry mliečneho kvasenia

Materské mlieko obsahuje rôzne kultúry mliečneho kvasenia, ktoré pomáhajú dojčeným bábätkám vytvárať zdravú črevnú mikroflóru. Matky odovzdávajú ochranné kultúry mliečneho kvasenia svojim bábätkám prostredníctvom materského mlieka. Prírodné ochranné kultúry z materského mlieka osídľujú črevá a môžu brániť rozširovaniu neželaných alebo škodlivých mikroorganizmov v črevách. Dojčené deti si preto vytvárajú špeciálny ochranný štít, pretože 70 % imunitného systému sa nachádza v čreve.

Vláknina v materskom mlieku

Vláknina v materskom mlieku (oligosacharidy materského mlieka) slúži ako potrava pre ochranné kultúry mliečneho kvasenia, čím prispieva k zdravej črevnej mikroflóre.

Ďalšie cenné ochranné zložky v materskom mlieku

Bábätká získavajú z materského mlieka aj ďalšie cenné ochranné zložky, ktoré prispievajú k ich zdravému vývoju. 
Tu je niekoľko príkladov:

  • Protilátky (imunoglobulíny) alebo lyzozýmy: majú priamy vplyv na baktérie
  • Antioxidanty a rozličné mediátorové látky: pomáhajú bojovať proti infekcii
  • Laktoferín: pomáha telu vstrebávať železo a je účinný proti baktériám
  • Nie sú známe všetky funkcie zložiek materského mlieka
  • Mnoho ďalších zložiek sa ešte vôbec neskúmalo

Toto by vás mohlo zaujímať: