Výživa batoliat od 17. ukončeného mesiaca veku

Ďieťatko už má skoro rok a pol a je čím ďalej šikovnejšie - hovoria svojim rozkošným slovníkom, behá sem a tam a šplhá po schodoch a stoličkách. Aby jeho rastúci organizmus mal stále dostatok energie, potrebuje 3 vyvážené hlavné jedlá denne a medzi nimi výživné desiaty. Pravidelný stravovací režim je základom pre to, aby batoľa nebolo z náhleho škvrkania v brušku mrzuté a navyše si vybudovalo vzor pre zdravý životná štýl v dospelosti.

Drobec berie jedlo konečne na milosť

Dobrá správa, mami. Touto dobou tiež u väčšiny detí pomaly odoznieva “negativistické” obdobie a vaše batoľa začína byť oveľa ochotnejšie. Je pre neho totiž stále dôležitejšia pochvala a to, aby vám urobilo radosť. Kŕmenie a poznávanie nových chutí tak pôjde oveľa ľahšie. Dajte malému ohmahať a ochutnať ďalšie dospelácke jedlá a pracujte aj naďalej na zdokonaľovaní jeho stolovacích schopností. Umožnite dieťaťu napríklad  sedieť na stoličke či v kresle s ohnutýma nohami v kolenách namiesto natiahnutých. Naučí sa tak k stoličke správne natočiť a bezpečne dosadnúť.

Deti v tomto veku už väčšinou vedia piť samé z hrnčeka a kŕmiť sa lyžičkou. Často im už stačí len jeden spánok počas dňa.  Napodobňujú všetko, čo vidia okolo seba, a preto toto obdobie využite na rozvíjanie ich psychomotorických schopností - maľujte, tvorte, skladajte a hrajte sa.  Správnemu vývoju mozgu a učeniu pomôžu príkrmy HiPP s omega-3 mastnými kyselinami. 

Jedálniček batoľaťa v 17. uk. mesiaci veku

Jedálniček sa nelíši od jedálnička 16-mesačného batoľaťa. Upravujte ho podľa chutí a schopností dieťaťa, ale vždy pri tom dbajte na pestrosť jedálneho lístku aj rôzne formy podávania zeleniny, ovocia a mliečnych výrobkov. K pitiu je ideálna voda alebo neriedený ovocný džús.

  • Ráno začnite dojčením, alebo náhradnou mliečnou výživou HiPP 3 JUNIOR Combiotik. Pokiaľ je batoľa už zvyknuté na tuhú stravu, ponúknite mu krajec chleba s maslom alebo rastlinným tukom s plátkom paradajky, uhorky alebo inú zeleninu. Raňajkové menu striedajte - ďalší deň ponúknite napríklad jogurt. Cereálie s ovocím sú tiež vhodnou voľbou.
  • Dopoludnia sa k desiate bude hodiť čerstvé ovocie, alebo ovocný príkrm.
  • Na obed podávajte pokrm s mäsom, viac druhov zeleniny a dostatkom sacharidov zo zemiakov, ryže alebo cestovín. Všetko potrebné nájdete tiež v kompletných menu HiPP. Na obed sa hodí aj výdatná polievka.  Ako dezert vyberte ovocnú kapsičku, čerstvé ovocie, alebo ovocný puding.
  • Popoludní je znova vhodný čas na doplnenie vápnika a vitamínov. Skúste malému ponúknuť ovocie s tvarohom a piškóty.