Alergia u dojčiat: Záleží aj na výžive

Vznik alergie u dojčiat je strašiak, ktorý robí vrásky nie jednej mamičke. Nie ste v tom samy. S nejakou formou alergie sa v súčasnosti stretáva 20–30 % dojčiat a alergia u jedného člena rodiny predstavuje 20–40% šanci, že prepukne aj u vašeho dieťatka. Dobrou správou je, že alergiám u detí sa dá predczádzať výživou. A doba dojčenia a zoznamovanie s príkrmami sú tým najlepším časom.

Alergia u detí a prevdepodobnosť jej výskytu

Náchylnosť k alergiám je dedičná, a čím viac priamych príbuzných (matka, otec, súrodenci) alergiami trpí, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ju bude mať aj váš potomok. O jej vzniku ale rozhoduje mnoho premenných. Jedným z ovplyvňujúcich faktorov je práve výživa v prvých mesiacoch života.

Alergie u kojenců a její příčiny

Rozhodujúcim faktorom pri vzniku alergií je najčastejšie mliečna bielkovina a potom kondícia črevnej mikroflóry dojčaťa. Alergické a nealergické deti majú rozdielne zloženie črevných baktérií, a tak sa aj rozdielne bránia alergénom a inak štiepia mliečnu bielkovinu. Tým alergickým môže prospieť špeciálna dojčenská HA (hypoalergenná) výživa. U HA výživy sa bielkoviny v mlieku štiepia na častice, ktoré telo dojčaťa vníma ako menej cudzie a ľahšie stráviteľné. Už malé množstvo špeciálnej dojčenskej výživy HiPP HA Combiotik® spolu s dojčením môže pomôcť predísť vzniku alergií.

Prejavy alergií u dojčiat

  • Kožné prejavy – začervenanie, žihľavka, ekzém, vyrážka, opuchy úst alebo očí.
  • Tráviace problémy – zvracanie, hnačky, možný výskyt krvi v stolici.
  • Dýchacie problémy – hlavne dýchavičnosť pri vydychovaní.
  • Systémové prejavy – nepokoj, poruchy spánku, koliky a chudokrvnosť

 

Pro ošetření pokožky alergického miminka se skvěle hodí produkty z řady HiPP Babysanft, které byly vyvinuty právě s ohledem na citlivou pokožku. Neobsahují parabeny, éterické oleje, emulgátory ani konzervanty, které mohou vést k alergiím.  

Ako spoznať alergiu na lepok

Lepok patrí k najčastejším potravinovým alergénom. Vaše dieťatko by na neho mohlo mať alergiu alebo neznášanlivosť, pokiaľ má bolesti bruška, hnačku alebo naopak zápchu, stráca na váhe, málo rastie alebo má nafúknuté brucho. V tom prípade kontaktujte svojho pediatra.

Ako ovplyvniť vznik alergií u dojčiat

Príroda vám dala do rúk tú najúčinnejšiu zbraň proti alergiám – materské mlieko. To je nie len plné živín, ale i cenných obranných látok. Preto je dôležité počas prvých 6 mesiacov bábätko dojčiť. Pre zníženie rizika výskytu alergií toho môžete urobiť ešte viac:

 

  • Nefajčite, najmä v blízkosti dieťaťa.
  • Často vetrajte, predídete tak vzniku plesní.
  • Dieťa očkujte podľa odporúčania očkovacej komisie.
  • Nezabúdajte ani na srsť a sliny domácich miláčikov – veľmi bežný zdroj alergénov

Alergénom sa nevyhýbajte

Dovoľte vášmu dieťatku vyskúšať všetko a potenciálne alergénnym potravinám sa nevyhýbajte. Keď sa s nimi vaše dieťatko nestretne, nemôže si na nich zvyknúť. Správna doba tiež hrá rolu – predovšetkým pri zoznamovaní s pevnou stravou. Všeobecne sa odporúča začať s príkrmami ideálne medzi ukončeným 4. a 6. mesiacom. Najlepšie vám poradí váš pediater, ale neurobíte chybu, keď nové potraviny skúsite postupne, s odstupom 1–2 týždňov. Pokiaľ dôjde k alergickej reakcii, jednoducho tak spoznáte, ktorá surovina je na vine. 

Alergie na mateřské mléko

Materské mlieko obsahuje probiotické kultúry a prebiotickú vlákninu, nevyhnutné pre obranyschopnosť dojčaťa. Keď ale nie je možné dojčiť alebo sú alergény silnejšie ako obranné látky v mlieku, poraďte sa s pediatrom o možnostiach mliečnej dojčenskej výživy HiPP HA Combiotik®. Tá ponúka porovnateľné množstvo prírodných baktérií mliečneho kvasenia a omega-3 nenasýtených mastných kyselín a je prirodzene bezlepková ako materské mlieko.

V roku 2009 bola uskutočnené štúdie (Nentwich), ktoré porovnávali riziko vzniku alergií u detí dojčených materským mliekom a krmených hydrolyzovanou bielkovinou používanou tiež v Počiatočnej mliečnej dojčenskej výžive HiPP HA. Štúdie došli k záveru, že hydrolyzovaná bielkovina chráni dojča pred rizikom rozvoja atopického ekzému rovnako ako materské mlieko.

Ako vidíte, výživa je pre rozvoj imunitného systému dieťatka jedným z najdôležitejších faktorov.