Čo jesť a čo nejesť v tehotenstve?

Ako by mal vyzerať jedálniček tehotnej ženy? Pýtate sa, čo smiete jesť a čo rozhodne nie? Tehotenstvo je obdobie plné otázok a nachádzanie správnych odpovedí vníma väčšina nastávajúcich mám ako životne dôležité. Ide predsa o veľmi krehký zázrak blížiaceho sa zrodenia. Vhodná strava je dôležitá pre oboch – pre plod i pre mamu, ktorej telo siahne aj na zásoby dôležitých látok.

Kyselinu listovú nemožno obísť

Istotne ste sa už stretli s informáciou, že jedálniček budúcej maminy musí obsahovať kyselinu listovú. Dostatočný príjem tohto vitamínu je dôležitý dokonca už pred otehotnením. Zvýšte si jeho podiel v strave hneď, keď sa o rodičovstvo začnete aktívne pokúšať. Podporíte tým správnu výživu maternice a vďaka včasnému nasadeniu ho budete mať v krvi dostatok už v momente počatia, teda keď sa dieťatku vytvárajú základy všetkých orgánov, no sama ešte netušíte, že vo vašom vnútri začína rásť život.

Aké množstvo potrebujete?

Podľa dostupných dát až 90 percent žien vo veku 19 až 35 rokov nedosahuje odporúčaný denný príjem tohto vitamínu. Odborné asociácie preto navrhujú stravu bohatú na foláty a každodenný doplnkový príjem 400 μg (mikrogramov) kyseliny listovej najneskôr štyri týždne pred počatím. V tomto režime pokračujte minimálne do konca 1. trimestra. Kde sa prirodzene nachádza? 

V listovej zelenine, špenáte, čínskej kapuste, brokolici, špargli a ružičkovom keli;
V strukovinách, ovsených vločkách, sušených datliach, figách a v celozrnnom pečive;
Pridáva sa do niektorých raňajkových cereálií; 
Veľké množstvo obsahujú pivovarské kvasnice, ktoré si v tomto prípade treba kúpiť ako doplnok stravy, no obsahuje ju aj bravčové mäso či vajíčka.

Zapamätajte si:

  • Najvyšším množstvom kyseliny listovej sa môže pochváliť hovädzia či kuracia pečeň, no práve ich konzumácia nie je počas tehotenstva vhodná. 
  • Čerstvého ovocia a zeleniny si nerobte veľké zásoby. Vzdušný kyslík a teplo znižujú obsah kyseliny listovej v nich. Ak si ovocie a zeleninu plánujete tepelne upraviť, dobre ich umyte a varte iba krátko v malom množstve vody alebo na pare.

Vedeli ste? 
Ak by vyvíjajúcemu sa dieťatku vápnik chýbal, vaše telo by mu ho posúvalo z vašich kostí, čo by sa mohlo neskôr skončiť poškodením zubov alebo osteoporózou. Tento minerál je dôležitý aj pre vývin srdiečka, ciev, nervov a svalov dieťatka.

Ktoré mlieko má najviac vápnika?

  • 100 g kravského mlieka = cca 120 mg vápnika
  • 100 g kozieho mlieka = 102 – 200 mg vápnika
  • 100 g ovčieho mlieka = 162 – 259 mg vápnika

Nechutí vám mlieko a hľadáte náhradu?

Vápnik nájdete v maku, ktorý sa tehotným a dojčiacim ženám odporúča ako ďalší hodnotný zdroj vápnika, vo vajíčkach, v bielej fazuli, kapuste, mandliach i v sezamových semienkach. Uvažujete o rastlinnej alternatíve mlieka? Tento typ nápojov môže obsahovať menej vápnika. Aj mandle, aj oriešky kešu sú bohatým zdrojom vápnika, no v priebehu výroby a spracovania na mliečny nápoj sa jeho podiel znižuje a výrobcovia ho doň opätovne pridávajú. Ak neviete, čo si vybrať, siahnite po ovsenom mlieku. Zo 100 g nápoja získate 130 mg vápnika.

Tip: Nie ste fanúšikom kravského mlieka? Jedzte tvaroh, jogurty a kefír. Fermentované mliečne produkty obsahujú probiotické mliečne kultúry a tie pomáhajú zvyšovať vstrebávanie vápnika i ďalších vitamínov.

2. Syry

Syry vnímame ako chutnú a zdravú alternatívu mlieka. Sú i zdrojom živočíšnych bielkovín, vitamínu B2 a okrem vápnika poskytujú aj minerály ako jód, fosfor, sodík, horčík a draslík. Výrobcovia do nich pridávajú aj dôležitý, v tukoch rozpustný vitamín D.

Obávate sa vyššieho obsahu tukov a soli, ktorými sú známe? Nie všetky sú také. Najviac tukov majú mäkké zrejúce, polotvrdé a tvrdé syry. Menej tučné sú čerstvé syry určené na rýchlu konzumáciu. Patria k nim žervé, lučina, ricotta, cottage, mascarpone… Prijateľný obsah tuku má aj mozzarella. Ak obľubujete tvrdé syry, vyberajte si menej tučné a jedzte ich s mierou, aby ste neprijímali zbytočne veľa soli.

Ktoré syry sú v tehotenstve vhodné: 

  • Polotvrdé pasterizované typu eidam, gouda;
  • Mäkké pasterizované, ako sú mozzarella, tvaroh, ricotta, feta, halloumi;
  • Tvrdé pasterizované, ako je parmezán, čedar.

A čo plesňové syry?

Malé množstvo týchto syrov sa nepovažuje za rizikové za predpokladu, že sú dostatočne tepelne upravené. No osvedčená rada znie: radšej a pre istotu si ich v tomto období odpustite. Bez tepelného spracovania môžu obsahovať pôvodcov listeriózy, ktorá najčastejšie ohrozuje tehotné ženy, starších ľudí alebo tých, ktorých trápi oslabená imunita.

3. Bryndza

Tradičná bryndza, teda vyrobená z mlieka ako fermentovaný mliečny produkt, môže ochrániť pred rakovinou, srdcovo-cievnymi problémami i osteoporózou. Napráva trávenie, imunitu a znižuje krvný tlak. Je bohatým zdrojom živočíšnych bielkovín, vitamínov A, D a aj skupiny B, z minerálnych látok predovšetkým vápnika. Má probiotické vlastnosti a nízky obsah laktózy. Je vhodná aj v tehotenstve, avšak nie akákoľvek!

V tehotenstve siahnite iba po bezpečnej pasterizovanej bryndzi. Aj takto upravená vám dodá bohatú porciu probiotických kultúr. Pasterizuje sa totiž iba mlieko na samom začiatku celého procesu a následne sa doň pridávajú kultúry, ktorým sa črevná mikroflóra poteší.

Čo nejesť v tehotenstve? 

Nepasterizovaná bryndza, ovčí syr, tepelne neupravené ovčie a kozie mlieko – toto všetko môže byť zdrojom listeriózy aj kliešťovej encefalitídy. Počas tehotenstva nekupujte bryndzu zo salašov či z fariem, ak nemáte istotu, že mlieko skutočne prešlo pasterizáciou.

4. Ovocie a zelenina

Jedzte ich, ako sa vám žiada, no držte sa skôr druhov, na ktoré ste si zvykli pred otehotnením. Všetko dôkladne umývajte, aj keď sú to plody z vašej záhrady. Vyhnete sa toxoplazmóze. Týmto parazitárnym ochorením sa človek nemusí infikovať len z trusu mačiek, oveľa častejším zdrojom je neumyté ovocie a zelenina (aj nedovarené mäso a vajce alebo nepasterizované mlieko).

Čo konkrétne si dať? Uprednostňujte bežné druhy z našich zemepisných šírok. Jablká, hrušky, slivky, čerešne, marhule, broskyne, čučoriedky, ríbezle, brusnice, maliny… Zo zeleniny uhorky, papriku, rajčiny, melón, brokolicu, karfiol, kaleráb, zemiaky atď. Po konzumácii zeleniny sledujte, či vás netrápi plynatosť. Z exotického ovocia jedávajte také, ktoré poznáte ešte z obdobia pred tehotenstvom, a s množstvom to nepreháňajte.

Čo nejesť v tehotenstve? 

Vyhnite sa neznámym exotickým druhom, ktoré ste nejedávali ani pred otehotnením. Môžu byť skvelou vitamínovou bombou, no dokážu vyvolať alergiu. Prvú ochutnávku si odložte až na čas, keď nebudete tehotnou ani dojčiacou ženou. Opatrne aj s jahodami a citrusmi. Jahody obsahujú veľa histamínu, na ktorý môžete v tehotenstve zareagovať citlivo, hoci vám predtým nerobil ťažkosti. Typické sú vyrážky, bolesť hlavy, tráviace ťažkosti. V tehotenstve môže prekvapiť aj alergia na citrusy.

5. Strukoviny

Vyhýbate sa im, lebo nafukujú? Mnohé majú tento účinok, no nemali by ste ich úplne ignorovať. Pripravíte sa o vlákninu, kvalitné bielkoviny, vitamíny skupiny B, železo či iné hodnotné živiny.

Ak vám nerobí dobre fazuľa, hrach, hnedá šošovica či cícer, vyberte si červenú šošovicu. Je veľmi výživná a zo všetkých strukovín najľahšie stráviteľná. Hlavným bonusom je, že nespôsobuje plynatosť. Nemusíte ju ani namáčať a pri varení zmäkne do 10 minút. Môžete si z nej pripraviť nátierku, prívarok, polievku, vhodná je i na zahusťovanie pokrmov.

Vedeli ste?

Vysoký obsah vlákniny v červenej šošovici pomáha stabilizovať obsah cukru v krvi. Má aj vysoký podiel folátov. Ak telu chýbajú, môžete cítiť únavu, vyčerpanie a zrýchlený pulz. Ich nedostatok prezradí aj nervozita a nechutenstvo.

6. Mäso

V období gravidity potrebujete viac železa, vitamínov skupiny B a iné živiny. Všetky sú v mäse. Vhodné je kuracie, morčacie, bravčové i hovädzie. Dopriať si môžete králika, jahňacinu, ale aj divinu, no musíte mať dostatok informácií o ich pôvode a istotu, že prešli veterinárnou kontrolou. Ak máte možnosť, mäso si obstarávajte na slovenských farmách alebo si v obchodoch kupujte výlučne slovenské.

Nedbajte iba na kvalitu samotného mäsa, dôležitá je i dôkladná tepelná úprava. Iba tak máte istotu, že zažehnáte hrozbu listeriózy, salmonelózy či toxoplazmózy. Nepríjemná je aj nákaza kampylobaktériami, ktoré môžu číhať v surovom kuracom mäse. Ochorenie sa prejavuje hnačkami a vracaním. V horšom prípade sa môže skončiť zápalom žlčníka a kĺbov.

Hygiena pri príprave mäsa

Aj nevhodná práca so surovým mäsom sa môže skončiť zdravotnými ťažkosťami. Osvojte si zopár praktických tipov:

  • Po manipulácii so surovým mäsom si dôkladne umývajte ruky mydlom a na jeho porciovanie a prípravu si vyhraďte v kuchyni konkrétny riad a pomôcky. 
  • Následne vždy všetko dôkladne umyte horúcou vodou a čistiacim prostriedkom. 
  • Dbajte aj na to, aby ste ešte neumytými rukami od mäsa nechytali iné potraviny. Obzvlášť tie, ktoré neprejdú tepelnou úpravou.

Čo nejesť v tehotenstve?

Neochutnávajte surové mäso a pochúťky z neho, nejedzte tatárske bifteky ani nedostatočne prepečené stejky. Opatrná buďte v lete na záhradných grilovačkách. Aj tu platí, že mäso je potrebné poriadne upiecť, iba tak v ňom neprežijú nebezpečné baktérie. Nekonzumujte pečeň. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu A, ktorý môže poškodiť plod. Kvalitných a riadne tepelne upravených vnútorností, akými sú napríklad srdcia, sa však nemusíte báť.

7. Tekutiny

V tele sa zvyšuje objem krvi, čo je dôležité pre zásobovanie vyvíjajúceho sa dieťatka kyslíkom a živinami. Rastúca maternica tlačí na močový mechúr a spolu s vplyvom hormónov ste častejšie na toalete a máte väčší výdaj vody. Kompenzovať to treba vhodným pitným režimom.

Pite pravidelne v menších dávkach. Denne potrebujete 2 a viac litrov tekutín. Ideálna je čistá voda alebo minerálky s nízkym obsahom sodíka. Výbornou voľbou sú domáce limonády s trochou mäty a ovocím. Pripraviť si môžete aj ovocné čaje, ale pred kúpou si dôkladne preštudujte ich zloženie. Nevyberajte si zmesi s nejasným obsahom.

Čo áno a čo radšej opatrne?

Čierny, zelený alebo biely čaj občas neublíži, no pripravujte si len veľmi slabý nálev. Pre tehotné je výborný čaj rooibos. Prospieva nervovej sústave, svalom, ničí voľné radikály, zlepšuje trávenie a má protialergické účinky. Neobsahuje kofeín, no ani s jeho pitím to nepreháňajte.

Dopriať si smiete aj stopercentné ovocné a zeleninové šťavy. Dodajú vám vitamíny a minerály, no i slušnú dávku cukru, takže pravidlo znie: naozaj s mierou. I tu platí, že zelenina a ovocie musia byť pred spracovaním na šťavu dostatočne umyté.

Čo nepiť v tehotenstve? 

Ak nechcete zbytočne pribrať, vyhnite sa sladeným aj kolovým nápojom, rovnako ovocným džúsom s nízkym podielom ovocnej šťavy. Nedodajú vám nič prospešné, iba vysokú dávku cukru. Opatrne aj s nepasterizovanou kombuchou – obsahuje kofeín, alkohol a baktérie.

8. Orechy

Ak ste ich chrumkali pred tehotenstvom, dožičte si ich. S výberom neexperimentujte, jedzte tie, ktoré poznáte, a nepreháňajte to s množstvom. Stačí hrsť mandlí či lieskovcov denne. Sú zdrojom vitamínov skupiny B, vitamínu E, horčíka, bielkovín, omega-3 mastných kyselín a užitočných tukov.

Zaujímavosťou orechov je významný obsah mangánu. Pomáha pri mineralizácii kostí a fungovaní nervovej sústavy. Orechy obsahujú vlákninu, povzbudzujú trávenie, znižujú riziko dráždivého čreva. Redukujú hladinu zlého cholesterolu, chránia pred zápalovými procesmi aj autoimunitnými ochoreniami a zlepšujú pamäť a činnosť mozgu.

Čo nejesť v tehotenstve? 

Možno ich milujete, no v období tehotenstva nie sú vhodné solené, pražené či údené oriešky, určené na maškrtenie. Obmedzte aj sladkosti.

9. Ryby

Morské ryby obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré si telo nevie vytvoriť, no sú dôležité pre správny vývoj mozgu dieťatka. To však neznamená, že rybu si treba servírovať každý deň.

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že tehotné ženy môžu jesť väčšinu druhov rýb, no je dobré vyhnúť sa konzumácii veľkých a tučných, akými sú žralok, mečiar alebo aj tuniak. Doprajte si radšej malé ryby, napríklad sardinky. Týždenne si môžete dať aj dve porcie lososa, taktiež tresku, makrelu, krevety, prípadne sleďa. Zo sladkovodných rýb je azda najlepší pstruh. Vhodný je aj kapor, ale vyhnite sa zubáčovi a šťuke. Častejšia konzumácia rýb sa neodporúča pre možný obsah látok zo znečistenia vôd, dioxínov či polychlórovaných bifenylov.

Pri príprave rýb platia rovnaké pravidlá ako pri príprave mäsa: umyť a dôkladne upiecť či uvariť.

Čo nejesť v tehotenstve?

 

  • Suši

Hoci ste ho pred tehotenstvom milovali, teraz sa mu vyhnite. Surové ryby bývajú zdrojom nebezpečných baktérií, vírusov, parazitov a toxínov. Môžu vyprovokovať nevoľnosť, až otravu jedlom i rôzne iné zdravotné patálie. 

 

  • Údené a kyslé ryby

Tehotnú ženu kedysi prezradilo, keď sa zrazu nevedela dojesť kyslých rýb. Dnes sa odporúča opak – vyhnite sa im. Obsahujú všetkého priveľa – soli, octu, už aj umelých sladidiel a konzervantov. Podobné pravidlo platí o údených rybách. Sú chutné, no ich konzumáciu si nechajte na neskôr. Ak boli údené studeným dymom, nemáte istotu, či neobsahujú listérie a iné baktérie. Bezpečnejšie sú ryby údené teplým dymom. Keď má mäso na konci procesu minimálne 7O °C, patogény sú bezpečne zničené. Ak s určitosťou viete, že ryba bola údená pri vysokej teplote, môžete trochu ochutnať, no veľmi výnimočne. Údená ryba je doslova nabitá soľou.

 

  • Morské plody

Sú síce úžasným zdrojom vitamínov, minerálov a bielkovín, no aj zdrojom parazitov a baktérií. Navyše môžu vyprovokovať nebezpečnú alergickú reakciu.

10. Bylinky

Mnohé budúce maminy uprednostňujú pri virózach a chorobách čaje a bylinky – snažia sa vyhnúť klasickým liekom. Lenže nie všetky liečivé rastliny sú v tehotenstve vhodné. Ak neviete, či by vám prospeli alebo či sú bezpečné, poraďte sa so svojím gynekológom. Bylinky lúhujte podľa návodu a aj pri bylinných zmesiach sa riaďte upozorneniami na obaloch.

Ktoré bylinky si môžete dopriať aj s bruškom?

  • Harmanček

Pomáha pri nevoľnosti a iných tráviacich ťažkostiach. Má protizápalový a upokojujúci účinok a dobre sa po ňom spí.

  • Šípky

Sú vhodné na liečbu aj prevenciu rôznych sezónnych viróz. Obsahujú vitamín C a antioxidanty a priaznivo pôsobia na imunitu. Najúčinnejší je čaj z plodov. Vychutnať si ho môžete aj každý deň, počas tehotenstva je absolútne bezpečný. 

  • Medovka

Eliminuje napätie a stres, prináša dobrý spánok.

  • Mäta

Osviežuje, upokojuje trávenie a zbaví vás plynatosti. Mätový čaj nepopíjajte ako vodu, vo väčšom množstve stimuluje maternicu.

  • Žihľava

Prospieva močovým cestám, postará sa o ich správne fungovanie. Pomáha pri bolestiach hlavy a stimuluje hladinu krvného cukru. Zlepšuje stav pokožky a vyživuje vlasy. So žihľavovým čajom opatrne, postačí jedna až tri šálky týždenne.

Čo nepiť v tehotenstve? 

Vyhnite sa bylinkám, ktoré prekrvujú orgány malej panvy, ovplyvňujú činnosť svaloviny maternice a majú preháňavý účinok. Nepripravujte si nálev z alchemilky, petržlenu alebo paliny. Vynechajte škoricu, klinčeky, lapacho či šalviu. Neužívajte ani tinktúry, pretože ich problémom je obsah alkoholu. Sporný zvykne byť zázvor. V tehotenstve, najmä v 1. trimestri, môže mať prospešné účinky, no určite obmedzte jeho množstvo na maximálne 4 g čerstvého alebo 1 g sušeného koreňa.

11. Huby

Tu platí: menej alebo vôbec. Dajte si od húb pauzu. Obsahujú hodnotné živiny, najmä bielkoviny, vitamíny skupiny B, horčík, železo či draslík, no dokážu viazať všetky škodlivé látky z prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Sú aj ťažšie stráviteľné.

12. Káva

Mnohé budúce mamičky sa jej ihneď po potvrdení tehotenstva vzdajú. Obávajú sa vplyvu kofeínu na neurologický vývoj bábätka, jeho správanie po pôrode, na nespavosť a hyperaktivitu, dôsledkom čoho býva neutíšiteľný plač… Je to trochu kontroverzná téma a ani vedci a ich štúdie sa nevedia jednoznačne zhodnúť. Vplyv kofeínu sa neustále skúma.

V súčasnosti je citeľný príklon k nižšej prísnosti, najmä v spojitosti s nižším tlakom dovoľujú lekári budúcim mamičkám občasnú šálku kávy. Ale pozor! Bezpečná denná dávka kofeínu počas tehotenstva je menej ako 200 mg. Pre lepšiu predstavu, hrnček filtrovanej kávy má zhruba 140 mg, šálka instantnej zhruba 100 mg. Kofeín je obsiahnutý aj v čokoláde, plodoch guarany, zelenom čaji matcha. Myslite na to.

Vedeli ste, že aj čokoláda obsahuje kofeín?

Obľúbená sladká dobrota a naša tzv. guilty pleasure je veľkým lákadlom zvlášť v období tehotenstva. Nevinný zdroj maškrtenia v podobe čokolády však obsahuje aj isté množstvo kofeínu, ktoré sa prirodzene nachádza v kakaových bôboch. Jeho najväčšia koncentrácia je v tmavej čokoláde – tá totiž obsahuje väčšie množstvo kakaovej sušiny a menej kakaového masla, z ktorého sa vyrába napríklad mliečna alebo biela čokoláda. Vo všeobecnosti však nejde o takú vysokú koncentráciu ako napríklad v káve alebo čiernom čaji.

Orientačný priemerný obsah kofeínu v nápojoch a potravinách podľa EFSA (Europian Food Safety Authority)

  • espresso (60 ml) - 90 mg
  • filtrovaná káva (200 ml) - 80 mg 
  • čierny čaj (200 ml) - 50 mg 
  • kola (355 ml) - 40 mg 
  • energetický nápoj (250 ml) - 80 mg 
  • čokoláda (50 ml) - 25 mg

Odborníci sa zhodujú, že denná dávka do 200 mg je pravdepodobne bezpečná a neprináša žiadne významné zdravotné riziká. Platí to ako v tehotenstve, tak i počas dojčenia. Nemusíte si preto striktne odopierať šálku kávy, čaju alebo tabličku čokolády. Pokiaľ cítite, že si vaše telo žiada ich prísun, doprajte mu ho v primeranom množstve.

Kedy sa káve úplne vyhnúť?

  • Ak trpíte vysokým krvným tlakom. 
  • Ak vás často trápi nervozita, zrýchlené dýchanie či nespavosť. 
  • Ak máte gastroezofageálny reflux.
  • Pri vysokom riziku preeklampsie. Je to tehotenská komplikácia charakterizovaná vysokým krvným tlakom a známkami poškodenia najčastejšie pečene a obličiek. Ak sa nelieči, môže sa skončiť tragicky pre ženu i dieťa.

Mnohé ženy pijú kávu ako spoločenský nápoj – pri stretnutí s priateľkami, na príjemnom posedení na terase… Kávu možno úspešne nahradiť originálnou bezkofeínovou alternatívou, tzv. meltou, čo je nápoj z praženej čakanky, aj nápojmi z praženého jačmeňa, žita či špaldy

Na záver: Tehotenské tabu

Aj dnes poznáme potraviny, ktoré možno zaradiť do zoznamu v tehotenstve zakázaných. Radíme k nim:

Alkohol

O jeho negatívnom vplyve na vyvíjajúce sa dieťa vie azda každý, a predsa sa opäť rozmáha rada, že deci vína, hoci aj denne, je v poriadku. Nie je! Alkohol počas tehotenstva môže viesť k poruchám rastu, spontánnemu potratu, predčasnému pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca.

Pravidelné pitie alkoholu môže spôsobiť až rozvoj fetálneho alkoholového syndrómu. Okrem nízkej pôrodnej hmotnosti sa postupne prejavuje dysfunkciou centrálneho nervového systému, spomalením psychomotorického vývoja, hyperaktivitou, poruchami správania, učenia, pozornosti i intelektu.

Ako vplýva alkohol na tehotenstvo a vývoj dieťaťa? 

1. trimester: riziko potratu, rozvoj závažných vrodených chýb, poškodenie mozgu a nesprávny vývoj orgánov

2. trimester: zvýšené riziko potratu

3. trimester: spomalený rast plodu, hrozba predčasného pôrodu

Zvieracie vnútornosti

Milujete restovanú hovädziu, morčaciu či kuraciu pečeň s ryžou a uhorkovým šalátom? V období rastúceho bruška ju nahraďte inou pochúťkou. Pečeň je bohatá na obsah železa, no má v sebe veľké množstvo vitamínu A. Strava s vysokou koncentráciou tohto vitamínu môže najmä v 1. trimestri zapríčiniť potrat alebo vrodené deformácie u dieťatka.

Pre istotu sa vyhnite aj rôznym paštétam – kupovaným i domácim. V prvom prípade nemusíte poznať ich presné zloženie – skutočný podiel rizikových vnútorností – ani ich pôvod. Domáce paštéty si síce môžete pripraviť po svojom, no nemusia prejsť dostatočným varom. Vtedy sa stávajú potenciálnym zdrojom listeriózy. Opatrnosť je na mieste i pri konzumácii rôznych salám a šunkových salám. 

Surové vajíčka

Zákaz sa týka iba nedostatočne uvarených vajíčok a výrobkov či obľúbených dezertov, do ktorých sa pridávajú surové vajcia. Rizikové môžu byť aj zmrzliny zo stánkov, majonézové šaláty alebo trubičky s bielkovou náplňou. Hrozbou je možnosť výskytu baktérie salmonely.

Fastfoody, instantné polotovary

Pre tzv. fastfoodové a polotovarové jedlá sú typické veľké množstvá tukov, konzervantov, farbív a iných prídavných látok známych ako éčka. Vyvíjajúcemu sa bábätku nijako neprospejú. Zabudnite aj na instantné polievky. Možno zasýtia, no neponúkajú nič zdravé, len zbytočne vysoké množstvo soli a glutamanov.

Možno práve odporúčanie ignorovať fastfoody a rýchle polotovary je ťažká rada v uponáhľanej dobe. No očakávanie nového člena rodiny si zaslúži spomalenie a výber len toho najlepšieho – čerstvú stravu bohatú na vitamíny a minerály.

Bojíte sa tehotenských nevoľností? Trápi vás pálenie záhy? O tom, čo všetko môžete ovplyvniť stravou, je časť s najčastejšími otázkami a odpoveďami.