Kedy a ako odstaviť dieťa?

Rozhodnutie, kedy odstaviť, je na Vás a Vašom dieťati. Neexistuje žiadny určitý správny čas na odstavenie. Niektoré deti sa chcú dojčiť dlhšie, ako si matka predstavovala. Do úvahy treba brať aj osobné potreby.

Aby bábätká rástli, treba im najskôr od ukončeného 4. mesiaca a najneskôr do začiatku 7. mesiaca začať podávať takzvané príkrmy. Dojčenie sa má krok za krokom nahradiť detskou výživou. Je to najprirodzenejší spôsob odstavenia dieťaťa.

Pokiaľ to Vám a Vášmu dieťaťu vyhovuje, môžete pokračovať s dojčením a takto dopĺňať dennú potrebu mlieka. Ak musíte alebo chcete dieťa odstaviť, pomaly nahrádzajte (týždenne) jedno dojčenie za druhým počiatočnou mliečnou dojčenskou výživou.

Ak Vaše dieťa odmieta „iné“ mlieko alebo cumeľ z fľaše, najprv skúste podať odstriekané mlieko alebo namočte cumeľ do materského mlieka.

Keď si bábätko zvykne na fľašu, dávajte mu počiatočnú mliečnu dojčenskú výživu. Keď budete dieťa menej dojčiť a vy si znížite prísun tekutín, tvorba mlieka sa zníži.

Dôležité upozornenie:

Dojčenie je najlepšia a najlacnejšia forma výživy Vášho dieťaťa, ktorá súčasne zabezpečuje dobrú ochranu pred chorobami. Časté dojčenie je najlepší spôsob, ako podporiť tvorbu mlieka. Dbajte na to, aby ste počas dojčenia jedli vyváženú stravu. Rozhodnutie nedojčiť sa len ťažko berie späť. Prikrmovanie mliečnou dojčenskou výživou môže mať vplyv na úspešnosť dojčenia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča výlučné dojčenie počas prvých 6 mesiacov života dieťaťa. Požiadajte o radu vo Vašom zdravotnom stredisku alebo u Vášho pediatra.

Toto by vás mohlo zaujímať: