Ako správne ukončiť dojčenie?

Dojčíte už nejaký ten piatok, ale cítite, že nastal čas prestať? Nech sú vaše dôvody akékoľvek, pripravte sa na to, že to možno nepôjde tak ľahko. Dojčenie totiž nepredstavuje len prostriedok, ako bábätko nakŕmiť, ale tiež jedinečný rituál, ktorého sa mnohé deti ťažko vzdávajú. Ako teda odstavenie zvládnuť bez plaču?

Ako dlho dojčiť? Záleží na situácii

Materské mlieko je najlepšia a najlacnejšia forma výživy, a tak by ste výhody mali využívať ako najdlhšie sa dá. Odborníci odporúčajú prvých 6 mesiacov dojčiť naplno a potom pokračovať podľa potreby približne do 2 rokov veku dieťaťa. Otázka ukončenia dojčenia je však individuálnou záležitosťou. Ak z akýchkoľvek dôvodov dojčiť nemôžete alebo nechcete, je možné po konzultácii s lekárom materské mlieko nahradiť už skôr mliečnou dojčenskou výživou.

Ako prestať dojčiť? Hlavne citlivo

Aj napriek tomu, že existujú deti, ktoré sa odstavia samé, väčšina sa mlieka, tepla a bezpečia matkinej náruče nechce vzdať bez boja. Ako teda ukončiť dojčenie, aby to pre oboch bolo čo najmenej bolestivé? Začnite zľahka: každý týždeň alebo deň vynechajte 1 kŕmenie z prsníka a dieťatku ponúknite náhradu. Postupným znižovaním frekvencie mu uľahčíte prechod na dojčenskú výživu a príkrmy a zároveň predídete zatvrdlinám a zápalom prsníkov.

Tajomstvo úspechu? Dôslednosť

Dieťatko sa zúfalo dožaduje prsníka a vám to trhá srdce? Vydržte. Trvajte na tom, že mliečko už nie je, a pokúste sa rozptýliť jeho pozornosť hračkou alebo hrou. Pred spaním, kedy prestať s dojčením býva najťažšie, dieťatku prejavujte o to viac lásky maznaním. Ak fľašu odmieta, dajte mu čas si na novú chuť aj spôsob sania zvyknúť. Pri výbere dojčenského mlieka aj prvých príkrmov pritom vždy radšej stavte na overeného výrobcu.

 

 

 

E-book: Moje začiatky

Objavte množstvo užitočných rád týkajúcich sa dojčenia, prechodu na mliečnu výživu, ale aj toho, ako postupovať pri výbere umelého mlieka.

 Pripravené v spolupráci s pediatričkou MUDr. Kateřinou Karolovou

STIAHNUŤ

 

Dojčenská výživa? Vyberajte pozorne

Mliečna dojčenská výživa HiPP BIO Combiotik® obsahuje všetko, čo bábätko pre svoj vývoj potrebuje: galaktooligosacharidy GOS získané z laktózy, probiotické kultúry mliečneho kvasenia, esenciálne omega-3 mastné kyseliny pre rozvoj mozgu a nervových buniek, vitamíny A, C, D na podporu imunitného systému a laktózu - ľahko stráviteľný mliečny cukor, ktorý sa nachádza v materskom mlieku.