Testy v tehotenstve trimester po trimestri

V priebehu tehotenstva vás čaká niekoľko testov, ktoré majú za úlohu včas odhaliť možné komplikácie a uistiť, že sa bábätko narodí zdravé a mamička v poriadku porodí. Rozdelili sme pre vás hlavné testy, ktoré vás čakajú, do jednotlivých trimestrov vášho tehotenstva.

Úvodné testy pri 1. návšteve tehotenskej poradne

Akonáhle zistíte, že ste tehotná, objednajte sa na 1. návštevu tehotenskej poradne u vášho gynekológa.

  • Lekár vám odoberie krv, aby zistil vašu krvnú skupinu a rh faktor.
  • Urobí tiež krvný obraz,  ktorý  odhalí prípadné infekcie, ktoré by mali zásadný vplyv na vaše zdravie a zdravie bábätka - ide o TPHA, syfilis, žltačku typu B nebo vírus HIV.
  • Na záver vás čaká ultrazvukové vyšetrenie.
  • Potom si naplánujete ďalšie pravidelné návštevy.

Pri pravidelných návštevách tehotenskej poradne vás vždy čaká merenie krvného tlaku a vyšetrenie moču na tehotenskú cukrovku alebo prítomnosť bielkoviny či hnisov. Kontroluje sa váš váhový nárast, sledujú sa prípadné opuchy končatín a prebieha vonkajšie a vnútorné gynekologické vyšetrenie, kedy lekár skúma rast maternice, v pokročilejšom štádiu tehotenstva aj rast plodu a pýta sa na pohyby bábätka. Od 24. týždňa tiež počúva srdečné ozveny dieťaťa.

Na základe vašej poslednej menštruácie, alebo dátumu počatia (ak ho poznáte) vám lekár vypočíta termín pôrodu. Pre orientáciu môžete tiež využiť našu pôrodnú kalkulačku.

Gynekológ vám na pravidelnej kontrole môže povedať pohlavie dieťaťa. Ak je bábätko dobre natočené, potom môže pomocou ultrazvuku v 15. týždni tehotenstva určiť, či sa narodí dievčatko alebo chlapček.

Testy v 1. trimestri tehotenstva

V 1.-2. trimestri nastáva čas na screeningový test na rozpoznanie možných vrodených vývojových chýb - skúma sa vývoj nervovej sústavy a riziko Downovho syndrómu.

  • Ak test podstúpite v 1. trimestri medzi 10. a 13. týždňom, lekár vám odoberie krv a urobí ultrazvukové vyšetrenie.
  • Ak test podstúpite v 2. trimestri medzi 16. a 18. týždňom, lekár zvolí metódu tripple testov, kedy testuje hladinu 3 látok - AFP, HCG a E3 - v krvi. Keď objaví isté riziko, následuje odber plodovej vody, ktorý riziko potvrdí  alebo vylúči.

Genetické testy v tehotenstve

Veľmi diskutované sú tiež genetické testy v tehotenstve. Na tzv. “genetiku” by ste si mali zájsť, ak ste tehotná a staršia než 37 rokov, vo vašej alebo partnerovej rodine sa vyskytla vrodená vývojová chyba alebo nádorové ochorenia v niekoľkých generáciách a ak práve niektorý zo screeningových testov ukázal riziko dedičnej vývojovej poruchy. Genetik s vami prejde rodinnú anamnézu a odporučí doplnkové vyšetrenia na vylúčenie všetkých rizík.

Na konci 2. trimestra - test na tehotenskú cukrovku

V 24.-26. týždni tehotenstva podstúpite záťažový test na tehotenskú cukrovku - tzv. orálne glukózotolerančný test, kedy v ambulancii lekára vypijete sladký roztok a krvnými odbermi sa skúma, ako váš organizmus odbúrava cukor. Sleduje sa vysoká glykémia - či máte, alebo nemáte tehotenskú cukrovku. Pozitívny výsledok môže znamenať vyššiu pôrodnú váhu dieťatka a ďalšie komplikácie, ktoré však dnešná medicína dokáže riešiť, ak sa tehotenská cukrovka odhalí včas.

V 3. trimestri - stery a zvuky plodu

V 35.- 37. týždni tehotenstva odoberie lekár ster z pošvy kvôli zisťovaniu prítomnosti streptokokov skupiny B. Tie totiž môžu ohroziť priebeh samotného pôrodu a nakaziť novorodenca infekciou. Ak sa streptokok objaví, lekár vám nasadí antibiotiká. Od 38. týždňa tehotenstva sa tiež monitorujú zvuky plodu a maternicovej činnosti, či je bábätko spokojné a vaše telo sa správne pripravuje na pôrod.

Testy tesne pred pôrodom

V pôrodnici sa môžete stretnúť s tzv. non-stress testom, kedy lekár kardiotografom zisťuje, či pri záťaži matky nemá plod nedostatok kyslíku.