7 ZLATÝCH PRAVIDIEL pre kŕmenie z dojčenskej fľaše

Materské mlieko je pre novorodencov tou najlepšou stravou, akú mu môžete počas jeho prvých mesiacov života dať. Príroda ho stvorila tak, aby dieťa dokonale vyživovalo a prispievalo k jeho zdravému vývoju. Pokiaľ ale dojčenie nie je z nejakého dôvodu možné, prichádza na rad náhradná dojčenská výživa. Aby ste pri kŕmení z dojčenskej fľaše postupovali správne, odporúča sa riadiť niekoľkými nasledujúcimi radami. 

Ak sa chcete pravidelne dozvedať zaujímavosti a praktické tipy ohľadom materstva a vývoja vášho dieťatka, prihláste sa na odber HiPP noviniek TU.


1. Dodržujte odporúčané dávkovanie

Pri kŕmení z dojčenskej fľaše je veľmi dôležité dodržiavať dávkovanie uvedené na obale. Deti v rôznom veku majú odlišné nároky na výživu a zároveň pomer vody a zmiešaného prášku má vplyv na stráviteľnosť detskej výživy. Ak dodržíte odporúčané dávkovanie, máte istotu, že dieťa dostalo v správnom pomere všetky potrebné živiny a vitamíny a že jeho bruško nebude mať ťažkosti s trávením jedla. Pri dávkovaní vždy používajte odmerku z práve zakúpeného balenia. Štruktúra prášku a jeho hustota sa môže v jednotlivo zakúpených baleniach mierne líšiť. Staré odmerky si teda nikdy neuchovávajte na budúce použitie.  

2. Dbajte na základné pravidlá hygieny

Keďže imunitný systém dieťaťa je ešte nezrelý a teda veľmi zraniteľný, v súvislosti s prípravou výživy je nutné dbať na základné hygienické zásady o to viac.

Pri príprave:

  • Pripravujte fľašu vždy bezprostredne pred kŕmením a nikdy vopred.
  • Ruky, odmerka aj všetky časti fľaše musia byť úplne čisté a suché.
  • Vodu na prípravu výživy musíte vždy prevariť! Nikdy nepoužívajte vodu zo studni či neoverených zdrojov. Používajte len čistú vodu z vodovodu, ktorú ste si u dodávateľa overili, že je vhodná na použitie pre dojča, poprípade balenú dojčenskú vodu určenú pre dojčatá. Na prevarenie môžete použiť hrniec či varnú kanvicu.

Po kŕmení:

  • Nedojedenú výživu neskladujte a neuchovávajte na neskôr. Vylejte ju a fľaštičku aj cumlík dôkladne vymyte. Gumové cumlíky by sa mali občas aj vyvariť (pri silikónových cumlíkoch to nie je nutné).
  • Odmerku po použití vyčistite čistou papierovou kuchynskou utierkou a vložte späť do krabice. Nemusí sa umývať ani sterilizovať.
  • Balenie s mliečnou výživou a odmerkou uskladnite na čistom a suchom mieste, pri bežnej izbovej teplote a izolované od látok alebo potravín vydávajúcich silné pachy. Po otvorení ho spotrebujte do 3 týždňov.

3. Dodržujte odporúčanú teplotu vody pri príprave

Používajte prevarenú pitnú vodu určenú pre dojčatá o teplote 40 - 50 °C. Pri takej teplote je mliečna výživa HiPP najlepšie rozpustná. Pokiaľ je voda na prípravu dojčenskej fľaše príliš horúca, vložte fľašu na niekoľko minút do studenej vody, aby ste dosiahli ideálnu požadovanú teplotu 40 - 50°C. Mlieko môžete pripraviť aj so studenou vodou. Nikdy nemiešajte prášok s vriacou vodou, aby ste nepoškodili vitamíny a prírodné kultúry mliečneho kvasenia.

4. Vyberte vhodnú veľkosť cumlíka

Každé dieťa má individuálnu silu satia. Je dobré vždy vyskúšať 1-2 veľkosti cumlíka. Sama uvidíte, s ktorou je dieťa viac spokojné. Platí všeobecné pravidlo, že po otočení fľaštičky dnom nahor by mlieko nemalo tiecť prúdom, ale malo by kvapkať.  

5. Vždy skontrolujte teplotu dojčenskej fľaše pred podaním dieťaťu

Teplota pripraveného mlieka by mala dosahovať cca 37°C. Dobrou skúškou je kvapnúť niekoľko kvapiek na vnútornú stranu zápästia – mlieko by ste mali pociťovať ako príjemne teplé, nie horúce.

6. Pri kŕmení držte dieťa rovnako ako pri dojčení a snažte sa s ním udržiavať očný kontakt

Tak bude dieťa nie len sýte, ale tiež spokojné. Pokiaľ kŕmite dieťa úplne alebo čiastočne z fľaše, neznamená to, že mu venujete menej svojej lásky a pozornosti, ako pri dojčení. Naopak. Snažte sa tento moment využiť na upevnenie vzájomného puta a odovzdania lásky. 

7. Nechajte dieťa vypiť toľko, koľko potrebuje, aby bolo naozaj sýte

Dávky uvedené na obale sú len odporúčané. Každé dieťa je individuálne a množstvo, ktoré vypije, závisí aj od jeho momentálnej chuti či časti dňa. Nie je potrebné sa stresovať, pokiaľ nepije presne podľa tabuliek. Ak ale budete mať pocit, že riadne neprospieva – poraďte sa so svojim pediatrom.


O dojčení a význame materského mlieka sa viac dočítate TU.

Toto by vás mohlo zaujímať: