Obdobie batoľecího veku – začína nové obdobie

Všetko najlepšie k prvým narodeninám Vášho drobčeka! Teraz už Vaše dieťa nie je bábätko, ale batoľa, ktoré aktívne objavuje svet. Z tohto dôvodu je potrebná zdravá strava, ktorá poskytuje dostatok energie a živín.

Batoľatá majú špeciálne výživové potreby. Potrebujú stravu bohatšiu na živiny, ale neznesú ešte všetko, čo jedia dospelí alebo staršie deti.

Už teraz zabezpečte zdravú výživu, napr. s množstvom ovocia a zeleniny, pretože deti si budujú stravovacie návyky, ktoré môžu trvať po celý život.

V batoľacom veku si deti prirodzene budujú túžbu robiť čo možno najviac vecí samostatne a tiež by chceli jesť rovnako ako dospelí. Fráza „Dokážem to sám/sama“ je každodennou súčasťou jeho slovnej zásoby, ako náhle začína hovoriť.

Povzbudzujte v dieťati radosť z nezávislosti a nechajte ho skúšať si a učiť sa o jedle čo možno najviac.

Mnoho rodičov sa cíti trochu bezradne, pokiaľ ide o správnu výživu v tomto vzrušujúcom období. Nie sú si istí, či sú pre ne stále vhodné produkty pre dojčatá alebo čo môžu jesť pri rodinných obedoch. Pomocou nášho sprievodcu by sme Vás chceli sprevádzať a podporovať počas raného detstva Vášho dieťaťa.

Prispôsobujte svoju ponuku jedál vývoju Vášho dieťaťa. Niektoré deti už dokážu dobre žuť a chcú jesť rovnaké jedlo ako zvyšok rodiny, zatiaľ čo iné môžu potrebovať kašovitú stravu dlhší čas. Pokiaľ ide o výber potravín, je tu len veľmi málo obmedzení.

Považujte prosím naše odporúčania za návod, nie za „povinnosť“. Pri strave sa nedá vždy dodržiavať určitý plán, pretože dieťa nebude vždy jesť to, čo sa ponúka, alebo nie ste doma, prípadne nemáte k dispozícii všetko, čo potrebujete na dodržanie plánu. To je  úplne v poriadku. Dôležité je iba to, aby ste podávali pokrmy podľa plánu vždy, keď to bude možné, a aby ste v priebehu týždňa ponúkali vyváženú stravu.