Koľko čoho pre dieťa?

Ako mám vedieť, či moje dieťa konzumuje dostatok potravy a či dostáva všetky živiny, ktoré potrebuje?

Chuť do jedla a výber pokrmov sa často veľmi líši od dieťaťa k dieťaťu a odo dňa ku dňu. Za normálnych okolností deti dostanú všetko, čo potrebujú v priebehu určitého časového obdobia. Najlepší dôkaz o dostatočnom zásobení potravou je jednoduchý: pokiaľ  má Vaše dieťa normálnu výšku a hmotnosť a je zdravé, potom je dostatočne zásobené. Ak si nie ste istí, porozprávajte sa so svojím pediatrom – ak to bude potrebné, pomôže Vám.

Koľko jedál teraz potrebuje moje dieťa?

Podľa skúsenosti batoľatám stačí 5 jedál denne: 3 hlavné jedlá – raňajky, obed a večera – plus jedna desiata predpoludním a jedna popoludní.

Koľko sladkostí môže moje dieťa zjesť?

Súčasť výživy batoľaťa môžu tvoriť aj sladkosti v striedmom množstve: to znamená raz alebo dvakrát denne malé množstvo napríklad sladkej nátierky na chlieb. Je dôležité, aby sa deti naučili, ako majú pristupovať ku sladkostiam.

Rodičia však musia dbať na to, aby deti nedostávali príliš veľa sladkých jedál, pretože:

  • príliš časté konzumovanie sladkej stravy poškodzuje zuby.
  • sladkosti zvyčajne obsahujú veľa kalórií a málo živín, ako sú napr. vitamíny a minerály.
  • konzumovanie príliš veľkého množstva sladkostí zvyšuje riziko nadváhy a nedostatočného prísunu dôležitých živín.

Náš tip: Lepšie ako podávať sladkosti medzi jedlami  je ponúkať sladké jedlá v hlavnom čase, napr. ako sladkú nátierku na chlieb alebo trocha zmrzliny. Jedenie pomedzi hlavné jedlá dodáva nepotrebné kalórie a znižuje chuť na normálne jedlá.