Výživa batoliat od 12. ukončeného mesiaca veku

Je čas oslavovať! Vaše dieťatko má práve 1. narodeniny. Z dojčaťa je batoľa a začína pre neho nové obdobie plné doteraz nepoznaných chutí a ďalších vzrušujúcich vývojových krôčikov. Základom pre zdravý rast zostáva strava bohatá na živiny s množstvom ovocia a zeleniny a vedenie k správnym stravovacím návykom.

Máme doma batoľa

Batoľacie obdobie začína prvými narodeninami a vaše dieťa začína byť čím ďalej samostatnejšie. Teda, aspoň sa o to snaží :-). Už si vie vložiť lyžičku do úst, ale jesť samo sa naučí až okolo 15. mesiaca. Často si bude chcieť všetko samo vyskúšať a ako sa učí hovoriť, nebude sa báť odkázať Vás do patričných medzi typickým “ja sám”.

Dojčenskú fľašu už nepotrebujete. Najneskôr od jedného roka by Vaše dieťa malo piť všetky nápoje z hrnčeka.

Správne stravovacie návyky

Čo sa týka stravy a s ňou spojených návykov, ste pre svoje dieťa absolútnym vzorom. Vždy sa snažte jesť spoločne a v rovnakú dobu - aspoň raz denne by sa celá rodina mala zísť pri stole, aby dieťa malo pri jedle spoločnosť a vzor.  Aj keď niektoré pokrmy nebude chcieť spočiatku ochutnať, je dôležité vytrvať a ponúkať je zas a znova nenásilným spôsobom.

TIP: Nechajte rôzne zložky jedla rozložené na stole a nechajte dieťa, aby si vybralo. Určite by malo niečo z ponúknutých pokrmov zjesť, ale môže si vybrať. Potrebuje totiž až 10 ,,pokusov“, než si na nové jedlo zvykne a obľúbi si ho. Nezabudnite drobca za každé zjedené jedlo dostatočne pochváliť

Jedálniček ročného batoľaťa

Ročnému batoľaťu sa už prerezali mliečne zúbky a môže papať polotekutú aj pevnú stravu, ktorá je preň vhodná, rovnako ako piť mliečnu výživu pre batoľatá. Mlieko a mliečne výrobky sú v tomto veku stále dôležité a odporúča sa, aby batoľatá dostávali 300 – 330 ml mlieka a mliečnych výrobkov denne – ideálne  podávaných v 2 až 3 porciách v priebehu dňa.

HiPP pre ročné batoľatá pripravil tiež množstvo nových chutí a prospešných látok ukrytých v detských BIO cestovinách v praktických plastových “srdiečkových” miskách. Ľahko tak celú misku zohrejete v kúpeli s horúcou vodou alebo v mikrovlnej rúre. Vyberajte z boloňských špagiet, lasagní, mini-rigatoni so smotanovou omáčkou alebo cestovinami s rajčinami a cuketou. Všetky varianty obsahujú jód pre podporu funkcie štítnej žľazy a rozpoznávacích funkcií. Vyvážený obsah živín dodajú batoľatám aj BIO mäso-zeleninové menu špeciálne určené pre vek od 1 roku. Deti v tomto veku totiž v závislosti na svojej hmotnosti potrebujú až 4x viac železa a 3x viac vápniku než pred tým.

Mliečna batoľacia výživa HiPP 3 JUNIOR Combiotik® s probiotickými kultúrami mliečneho kvasenia a galaktooligosacharidmi GOS splňuje špeciálne výživové požiadavky detí od 1 roku. Obsahuje dôležité živiny, ktoré sú nevyhnutné pre správny rast dieťaťa, vitamíny a minerály pre zdravý vývoj - napr.  jód, železo, vápnik a vitamín D, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika, a tým aj rast kostí. Esenciálne omega-3 mastné kyseliny v mlieku sú dôležité pre rozvoj mozgu, pretože organizmus malého dieťaťa si ich nevie sám vytvoriť.

Pre zdravé maškrtenie sme pre ročné batoľatá pripravili BIO detské jablkové keksy s vitamínom B1 a BIO müsli tyčinky s broskyňovo-jablkovou príchuťou. Tyčinky sú ideálne na cesty a chutia aj dospelým. Dobroty ako stvorené na cesty sú tiež HiPP BIO ovocné tyčinky.

Odporúčaný jedálniček ročného batoľaťa na celý deň

  • Ráno začnite dojčením, alebo náhradnou mliečnou výživou HiPP 3 JUNIOR Combiotik®, pokiaľ si už batoľa nezvyklo zjesť celú porciu müsli HiPP. Môžte skúsiť dieťaťu ponúknuť aj plátok celozrnného chleba - samostatne, alebo s batoľacím mliekom HiPP v hrnčeku.
  • Dopoludnia ponúknite oslávencovi obilnú kašu a ovocie v akejkoľvek forme.
  • Na obed naservírujte menu pre batoľa, alebo polievku. Ako dezert príde na stôl ovocie.
  • Popoludni prichystajte obilnú kašu a ovocie - dusené, čerstvé, v poháriku, kapsičke, alebo ovocné tyčinky.
  • Večer zasýti pred spaním HiPP mliečna kaša na dobrú noc, ovocie, alebo krajec chleba v mlieku.

Pitný režim doplňujte obyčajnou vodou, čajom a BIO ovocnými šťavami. Novopečenému batoľaťu ponúknite ku každému jedlu okolo 100 – 150 ml nápoja v hrnčeku. Za celý deň by malo vypiť asi 600 – 800 ml tekutín.