Dieťa v 6. mesiaci

Už takmer pol roka ste mamou a váš partner otcom. Čas letí rýchlo, však? Dieťa sa v 6. mesiaci dokáže už celkom sebaisto pretočiť z chrbátika na bruško aj naopak. Objavuje, že pohyb je úžasný a otvára úplne nové obzory. Okrem toho vie uchopiť predmety oboma rukami, ale aj ich pustiť.

Ako sa dieťa vyvíja?

Polročný človiečik má za sebou prvé významné životné míľniky. Neúnavne si precvičuje nové a nové pohybové stereotypy a tie ho pripravujú na budúce lozenie po štyroch. Alebo už máte za sebou prvú skúsenosť s tým, že ste ho položili na dlážku tak ako doteraz a zrazu ste ho našli na úplne inom mieste? Majte oči na stopkách, dávajte veľký pozor a v nijakom prípade nenechávajte drobca bez dozoru a už vôbec nie na prebaľovacom pulte, na pohovke či posteli. Hýbe sa aj v spánku, ale postieľka je, našťastie, ešte stále bezpečným miestom. 

Dieťa si rozvíja aj jazykové zručnosti. Užívajte si džavotanie, keď sa pokúša napodobňovať slabiky ako ma-ma, ba-ba, ga-ga či jednoduché zvuky a popritom mrnká, bľaboce, výska či dokonca takmer spieva. 

Telesné zmeny u dieťaťa 

Dieťatko vám už výrazne narástlo, však? V šatníku dominuje oblečenie vo veľkostiach 68 až 74. A všimli ste si ešte niečo? Poriadne zaoblené rysy tváričky sa pomaly zasa zoštíhľujú. Ani hlavička už nie je taká veľká v porovnaní so zvyškom telíčka. Jasné, ešte stále sa môžete tešiť z chutných bábätkovských vankúšikov, veď tukové zásoby sa zvyčajne spotrebujú až s prvými krokmi a so skutočným rozbehom do priestoru. Alebo je aj vaše dieťa dlhé a štíhle ako dážďovka? Takíto „atléti“ sú výbornou alternatívou našich tradičných predstáv a búrajú mýty o tom, že každé dieťa musí byť do roka malou zlatou guľôčkou.  

Míľniky

Hmotnosť Dieťa váži približne 7 300 až 7 900 gramov.
Rast centimetrov Narástlo približne 2,5 centimetra. Obvod hlavičky je asi 41 až 43 centimetrov.
Reč Snaží sa spájať zvuky do slabík a citosloviec, začína si tvoriť spojenia medzi slovami a predmetmi.
Motorické zručnosti Dieťa sa z polohy na brušku vzpiera na rúčkach, dvíha hrudník a hlavičku do výšky, pohľad upiera priamo pred seba.; Posilňuje si tak krčné a ramenné svaly potrebné na vzpriamené držanie tela.; Cielene uchopuje predmety a prekladá si ich z jednej rúčky do druhej.

Hmotnosť a dĺžka sa môže výrazne líšiť aj u detí s rovnakým dátumom narodenia. Odchýlka 800 gramov pri hmotnosti a 2 až 3 centimetre pri dĺžke je vzhľadom na individuálny vývoj úplne normálna. Pediater na najbližšej preventívnej prehliadke porovná veľkosť hlavičky s hmotnosťou a dĺžkou dieťaťa a na základe ich pomeru posúdi, či sa mozog vyvíja rovnomerne a správne. 

Emocionálne a motorické zmeny 

Toto obdobie charakterizuje výrazný pohybový vývin. Mnohé deti už dokážu: 

 • vzpriamiť sa v polohe na brušku s podporou vystretých rúk, zdvihnúť hrudník a pevne udržať hlavičku, 
 • natiahnuť nôžky v polohe na brušku do polohy pripomínajúcej žabu,  
 • naznačovať lozenie po štyroch, pohojdávať sa, niekedy sa aj plaziť pomocou rúk, 
 • otáčať sa okolo vlastnej osi, 
 • prevaľovať sa z chrbátika na bruško aopačne, 
 • v polohe na brušku aj na chrbátiku cielene uchopovať predmet oboma rúčkami, pridŕžať si ho aotáčať, 
 • pritiahnuť si v polohe na chrbátiku nôžky kústam. 

Váš miláčik zrazu zisťuje, že pohyb mu ponúka nové možnosti. Môže sa „gúľať“ z chrbátika na bok, z boka na bruško a späť. Presunie sa tak z miesta na miesto a dostane sa k zaujímavej, doteraz vzdialenej hračke. Je to preňho aj veľká emocionálna výzva a zážitok. Môže sa od vás odtiahnuť, keď ho držíte v náručípravda, len na chvíľu, lebo pocit bezpečia, ktorý predstavuje vaša blízkosť, je preňho stále mimoriadne dôležitý. Keď mu podáte prsty, pevne sa ich chytí a možno sa na chvíľočku pritiahne nielen do sedu, ale aj do stoja. 

V skratke:Hoci sa motorické zručnosti vášho potomka výrazne rozvíjajú, stále intenzívne potrebuje vašu blízkosť. Nešetrite prejavmi lásky! Človiečik musí mať istotu, že u mamy a otca je v dobrých rukách obrazne aj doslova. 

Výchova hrou

Nastal správny čas, aby dieťa začalo objavovať svet nielen z výšky rodičovského náručia, z postele či postieľky, ale aj zo zeme. V sedačke či ohrádke sa len ťažko naučí loziť po štyroch. Samozrejme, podlaha musí byť primerane čistá a dostatočne temperovaná. Ideálnym povrchom na jeho pohybové aktivity je podložka alebo prikrývka na hranie a lozenie. 

Najlepší spôsob, ako rozvíjať jemnú motoriku dieťaťa, je ponúkať mu hrkálky, plyšové zvieratká, hračky vhodné na uchopovanie a hryzadlá. Malého zvedavca podnecujú nielen do toho, aby sa vedome snažil uchopovať predmety, ale aj aby ich skúmal zmyslami. Veci vidí, počuje, ovoniava, ochutnáva, dotýka sa ich. Získava tak dôležité informácie o ich vlastnostiachkoľko vážia, ako sa správajú, keď spadnú, ako chutia. Učí sa vnímať rôzne materiály, zisťuje, či sú predmety mäkké, tvrdé, teplé, chladné, hladké, drsné, okrúhle alebo hranaté. Na základe týchto zmyslových vnemov pri uchopovaní rôznorodých vecí si postupne rozvíja vlastné predstavy o bezprostrednom okolí. 

Ak má drobček staršieho súrodenca, pokusy presúvať sa z miesta na miesto upriami smerom k nemu. Aj domáce zvieratá či rodičia vo vedľajšej izbe predstavujú vzrušujúce ciele, pre ktoré sa oplatí gúľať po zemi a neskôr aj plaziť či loziť po štyroch. 

Nezabúdajte sa s dieťatkom aktívne hrať. Spev, prstové či pohybové hry sa postupne stávajú náročnejšími – na prvom mieste by však stále mala byť zábava, nievýchovné ciele“. Dbajte na to, aby súčasťou každej hry bol vzájomný telesný kontakt, pohladenie, maznanie sa. Ak navštevujete kurzy pre detičky alebo skupinu rodičov a detí, všimnete si, že pohyby dieťatka sa čoraz viac diferencujú. 

Výživa dieťaťa

Medzi ukončeným 4. až 6. mesiacom je čas začať s príkrmami. Prechod z mliečnej stravy na pevnú sa týka nielen detí kŕmených umelým mliekom, ale aj dojčených. Je postupný a má pravidlá. Ak veľa čítate alebo ste žili v zahraničí, možno ste postrehli, že nie všade sa postupuje úplne rovnako. Niečo závisí aj od krajiny, v ktorej žijete, od dostupnosti kvalitných lokálnych potravín, vášho životného štýlu a osobných stravovacích návykov, niečo aj od aktuálnych trendov vo vedeckom výskume. Plné dojčenie ukončite najneskôr koncom 6. mesiaca a ponúknite dieťaťu prvú lyžičku zeleninového pyré.  

Akú metódu použiť? Tieto otázky trápia najmä tzv. prvorodičov. Ste presvedčení, že problematika detskej výživy je samostatná vedná disciplína, a v hlave máte veľký zmätok? Zmieňte sa o tom pediatrovi, pomôže vám v základnej orientácii.  

V skratke: Výživové plány, teda odporúčania, čo sa týka poradia jedál a jednotlivých zložiek potravín, sú vždy pomôckami, ktorých úlohou je sprehľadniť a zjednodušiť rodičom zavádzanie prvých príkrmov do jedálničkov najmenších. Ak vám čokoľvek v nich spôsobuje problém, poraďte sa s pediatrom, pôrodnou asistentkou alebo s odborníkom na detskú výživu. Dôležité je nájsť si na základe ich odporúčaní vlastný spôsob, ako čo najlepšie začleniť prvú pevnú stravu do každodenného života vášho dieťatka. 

Dojčenie 

Dojčenie podľa potreby je stále to najlepšie, čo môžete pre svoju ratolesť spraviť. Príkrmy vnímajte ako doplnkové jedlo a ponúkajte ich vždy v rovnakom čase. Niektorí maličkí si postupne budú sami žiadať menej mlieka z prsníka, iní budú využívať častejšie fázy pohody na vašom prsníku na dobitie energie. Obe možnosti sú v poriadku. 

Ale pozor! Okolo 6. mesiaca sa zásoby železa v detskom organizme pomaly míňajú, preto treba do jedálnička zaradiť potraviny, ktoré ho obsahujú. Ide najmä o mäso a z rastlinných alternatív o ovos, proso alebo amarant. Ideálne je, ak pokrm podáte s nápojom obsahujúcim vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie železa. 

V skratke:Materské mlieko nebráni vstrebávaniu železa, preto môžete dojčiť pri akomkoľvek doplnkovom jedle. 

Kombinovaná mliečna výživa 

Aj tu stále platí, že treba pokračovať vdojčení či kŕmení zfľašky podľa potreby. Začali ste zavádzať príkrmy v 5. mesiaci? Mliečne dávky, ktoré si dieťa teraz vyžaduje, sa už mohli mierne znížiť. Chcete, aby materské mlieko bolo stále súčasťou mliečnej výživy dieťaťa? V tom prípade: 

 • ak je to možné, dojčite dieťa pred podaním príkrmu, 
 • ak si mlieko odsávate do fľašky, dodržiavajte frekvenciu odsávania. 

Ak už uvažujete o odstavení dieťatka, najprv mu ponúknite príkrm a postupne znižujte frekvenciu dojčenia alebo odsávania materského mlieka. 

Náhradná mliečna výživa 

Začínate aj s mliečnym dokrmovaním? Ak vášmu dieťatku nehrozí nijaké riziko alergií, nemusíte mu podávať mliečnu výživu s extenzívnym hydrolyzátom. Môžete prejsť na klasickú mliečnu výživu. Samozrejme, aj v tomto prípade platí nasledujúce: Pokračujte v kŕmení z fľaše podľa potreby. Ak máte v rodinnej anamnéze alergie (genetické predispozície na alergiu), poraďte sa o spôsobe výživy s pediatrom.  

Príkrmy  

Mnohí rodičia, predovšetkým mamy, si kladú nielen otázku Čo?“, ale aj Kedy? a Ako?: 

 • Kedy presne by malo dieťa dostať prvé príkrmy? 
 • Malo by byť pri ich servírovaní ozaj veľmi hladné? 
 • Treba mu najprv ponúknuť príkrm, až potom ho nadojčiť či nakŕmiť z fľaše? 
 • Treba sprikrmovaním nutne začať na poludnie? 

   Spravidla sa začína obedom a jednozložkovým zeleninovým príkrmom. Dobrou správou je, že zavádzanie príkrmov si môžete časovo mierne posunúť tak, ako to bude vyhovovať vášmu dennému režimu. Máte školáka či škôlkara, ktorí prichádza domov na poludnie? S tým sa neraz spájajú časovo náročné povinnosti. V takom prípade obed nemusí byť presne o dvanástej, ale pokojne ho posuňte na neskôr.  

   SK téme kŕmiť iba hladné dieťa si zapamätajte, že veľmi hladný človiečik zvyčajne nemá príliš veľký záujem o objavovanie nových vecí, chutí a vôní, čo je rozhodujúce pre prvý kontakt s doteraz neznámym jedlom. Obrňte sa trpezlivosťou, keďže novú zložku stravy dieťa odmietne neraz aj 10-krát. 

   Návšteva u pediatra

   Pripravte sa na šiestu preventívnu prehliadku, v rámci ktorej pediater opäť skontroluje, či vývoj a zdravie vášho potomka zodpovedajú veku. Okrem merania a váženia vyšetrí: 

   • vnútorné orgány, 
   • zmyslové orgány, 
   • pohlavné orgány a kožu, 
   • rastové hodnoty, 
   • motorické zručnosti a nervový systém. 

   Detský lekár bude venovať pozornosť aj zavádzaniu príkrmov, teda pevnej stravy do mliečnej detskej výživy, a poradí vám, ako riešiť niektoré problémy. Upozorní vás na starostlivosť o prvé mliečne zúbky, ktoré sa začínajú prerezávať. Pomocou mäkkých zubných kefiek navrhnutých pre najmenších môžete svoju ratolesť hravou formou pripravovať na neskoršie pravidelné čisteniu chrupu. 

   Detský spánok

   Všimli ste si, že dojča, ktoré ešte nedávno väčšinu času ležalo v postieľke alebo sa nechalo nosiť v náručí, objavilo čaro pohybu? Celý 6. mesiac je o neodolateľnej túžbe, nutkaní dieťaťa nepretržite sa hýbať. Dokonca aj v spánku si trénuje lozenie po štyroch. 

   Občas pozorujete, ako v spánku neustále otáča hlavičku, obracia sa na bruško, vzpiera sa na ramienkach, trasie sa mu zadoček. Sú to rovnaké pohyby, aké si precvičuje počas dňa. Kým drobček nezvládne túto pohybovú fázu, zrejme vás opäť čaká niekoľko nepokojných nocí. 

   Odborníci odporúčajú ukladať dieťa na spánok do 1. roka života na chrbát, ale ak ho počas noci nachádzate v iných polohách, neznepokojujte sa. 

   Pokúste sa o kompromis: 

   • Uložte dieťa večer do postieľky či postele na chrbátik. Urobte tak aj po každom nočnom dojčení alebo kŕmení. 
   • Naďalej dodržiavajte odporúčania týkajúce sa bezpečného prostredia na spanie. Ešte stále používajte spací vak, hoci dieťa už môže obmedzovať v pohybe. 

   Keď bude malý spáč pripravený ležať v noci na boku alebo brušku, bude si vyberať tieto spánkové polohy znova a znova aj napriek tomu, že ho opätovne položíte na chrbátik. Je to podobné ako u dospelých – väčšina spí v rôznych polohách na ľavom a pravom boku, niektorí uprednostňujú polohu na bruchu. Samozrejme, môžete sa pokúsiť spať na chrbte, ale zvyčajne v tejto polohe dlho nevydržíte. 

   Tento mesiac začínate so zavádzaním príkrmov alebo ste ich už naplno rozbehli. Nekomplikujte si popri tom život úvahami o preorganizovaní doterajších spánkových zvyklostí dieťaťa. Starostlivo zvážte zmeny a radšej odložte dobre mienené tipy na spánok od priateľov alebo rodinných príslušníkov na neskôr. Majte na pamäti len to, že polročné dieťa si stále vyžaduje vašu blízkosť – aj počas spánku.

   Tip: Ak je to možné, nezavádzajte do detského jedálnička príkrmy s novými potravinami večer pred spaním. Ponúkajte mu buď príkrmy s už vyskúšanými a dobre tolerovanými potravinami, alebo dôverne známu mliečnu výživu. 

   Ako sa darí mame a otcovi?

   Premýšľate nad tým, ako rýchlo plynie čas? S novými úlohami ste sa už zžili, ale možno máte po pol roku vzrušujúceho rodičovstva takmer vybité baterky. Túžite mať viac času na seba aj na bežný partnerský život? Nádej na trošku slobody je ako maják v diaľkebliká a láka, ale dieťatko ešte veľmi potrebuje vašu blízkosť.  

   Odmenou za trpezlivosť a lásku a veľkým dôvodom na radosť je každý pokrok dieťatka. Zachytávajte tento výnimočný čas v jeho i vašom živote – na fotky, krátke videá alebo si spisujte fragmenty zážitkov. Prvý obrat na bok, prvé gúľanie sa po podlahe, prvý srdečný smiech, prvý mliečny zúbok, to všetkoobrovské míľniky, ktoré sa raz zmenia na krásne hmlisté spomienky. Nikdy pri nich nebudete vnímať ťarchu prebdených nocí a odložených plánov, iba radosť z jedinečných chvíľ.  

   Tip:Mama je zväčša tou osobou, kto zachytáva momenty zo života dieťatka a fotí vtipné scénky s otcom, babkou či so starším súrodencom. Pripomeňte členom rodiny a priateľom, že aj vy chcete byť na fotkách s dieťatkom. 

   Najlepšie tipy pre 6. mesiac

   Ako najlepšie prežiť 6. mesiac s dieťaťom? Tu je návod: 

   • Dieťa nenechávajte dlho v ohrádke či sedačke. Klaďte ho na podlahu, najlepšie na hraciu podložku alebo deku s izolačnou vložkou. Sú vhodné aj na lozenie, uchopovanie predmetov a rozvoj pocitových vnemov. 
   • Pri nácviku plazenia, resp. lozenia na podlahe používajte detské návleky alebo „štucne“ – zakrývajú stehienka, kolienka a lýtka, ale chodidlá nechávajú odhalené. Udržiavajú nôžky v teple aj bez členkových ponožiek. 
   • Navštevujte kurz pre detičky alebo skupinu pre matky s deťmi. Dobrým riešením na nadväzovanie kontaktov s inými rodičmi a získavanie nových skúseností sú rodinné centrá. 
   • Skúšajte nové recepty na príkrmy. V 6. mesiaci je najvyšší čas na prvú lyžičku a nové dobroty. 
   • Vždy majte poruke mobilný telefón alebo fotoaparát, aby ste mohli pohotovo zachytiť prvé pokusy o papanie lyžičkou či prštekmi, ale aj prvé pohybové aktivity dieťaťa na podlahe. 

   Dôležité otázky v 6. mesiaci

   Ako zaujmem dieťa v 6. mesiaci? 

   Polročné dieťa miluje riekanky a spievanky spojené s rôznymi pohybmi, ale aj prstové hry a hry zamerané na uchopovanie predmetov. Na krátky čas ho zaujme aj hrací tunel alebo podložka, prípadne deka na hranie a lezenie s rôznymi pocitovými prvkami, ktoré šuštia, hrkajú, vydávajú zvuky, dajú sa ohmatať alebo chytiť. 

   Najvzrušujúcejšia však je vaša tvár. Malého objaviteľa fascinuje, keď sa s ním rozprávate, spievate mu, robíte grimasy. S uchopovacími hračkami, hryzadlami a hrkálkami hravo precvičíte motorické zručnosti, ktoré potrebuje na koordináciu rúk a úst, ale aj na lozenie po štyroch. 

   Koľko meria a váži dieťa v 6. mesiaci? 

   Deti v 6. mesiaci: 

   • vážia od 7 300 do 7 900 gramov, 
   • zvyčajne merajú 63 až 68 centimetrov, 
   • majú obvod hlavy 41 až 43 centimetrov. 

   Pri raste hmotnosti a dĺžky sú možné odchýlky až do 800 gramov a 2 až 3 centimetre. 

   Čo je dieťa v 6. mesiaci? 

   V 6. mesiaci sa dieťa nachádza v imunologickom okne, odporúčanom na zavádzanie príkrmov. Hlavnou potravinou je stále mliečna výživa (materské alebo umelé mlieko). Pevnú stravu by ste mali dieťaťu ponúkať zatiaľ len ako doplnkovú výživu. 

   Odporúčané prvé potraviny na začiatok prikrmovania sú: 

   zelenina, napríklad mrkva, petržlen, kaleráb, zemiaky, brokolica, tekvica, 

   • mäso aryby, 
   • obilniny, 

   • ovocie, napríklad jablko, hruška, banán – až po zelenine, aby si deti nezvykali na sladkú chuť. 

   Nové potraviny zavádzajte v dostatočných časových intervaloch, aby ste mohli zistiť akúkoľvek alergickú reakciu alebo intoleranciu. 

   Čo dokáže dieťa v 6. mesiaci? 

   Väčšina polročných detí zvyčajne vie: 

   • udržať pevne a vzpriamene hlavičku, 
   • otočiť sa z bruška na chrbátik a opačne, 
   • zdvihnúť hrudník z polohy na brušku pomocou vzpriamených rúk, 
   • cielene uchopiť predmet oboma rukami aj jednou rukou, priložiť si ho k ústam alebo ho pustiť, 
   • spájať slabiky, napodobňovať zvuky, džavotať, výskať, hlasno sa smiať.