Pokožka je dôležitý článok zdravia – aj keď nie je úplne dokonalá

Koža je ako zrkadlo. Ešte aj extrémne suchá alebo, naopak, mastná pokožka prezrádza viac, ako by sme čakali. Aké sú najčastejšie kožné ochorenia v mladom dospelom veku, ako sa ich zbavíte alebo ako s nimi žiť?

Ak máte dvadsaťpäť plus a zdravú, pevnú a pružnú kožu, nepotrebujete jej venovať toľko pozornosti ako neskôr, povedzme po tridsaťpäťke. Vystačíte si so základnou starostlivosťou s prípravkami na báze kvalitných prírodných zložiek. Vedeli ste, že ju dokáže poskytnúť aj detská kozmetika?

Na pokožke však okrem veku zanechávajú stopy aj iné problémy. Niektoré sú typické pre tínedžerov a mladých dospelých, ďalšie sa môžu objaviť kedykoľvek. Bojovať proti nim je neraz ťažké – ak ich nemajú na svedomí gény alebo slabšia imunita, môžu to byť vplyvy životného prostredia. Zradné vie byť i prehnané opaľovanie sa, nevhodná životospráva, úraz alebo neodborne urobená skrášľovacia procedúra, pírsing či tetovanie. Niektoré choroby – najmä také, ktoré súvisia s pečeňou, so štítnou žľazou a s metabolizmom – priamo s kožou nesúvisia, ale prejavujú sa aj na nej.

Čo sa oplatí vedieť o zdraví a pokožke?

Koža nie je len „obal človeka“. Okrem toho, že sa považuje za najväčší plošný orgán ľudského tela a „dolaďuje jeho dizajn“, teda jedinečnosť každého z nás, plní viacero ďalších úloh. Najdôležitejšou je ochranná bariéra pred vonkajšími vplyvmi.

Hranica medzi mnou a prostredím

Koža pôsobí ako ochranná hrádza medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi. Chráni ich pred fyzikálnymi vplyvmi (ultrafialové žiarenie, poranenia), chemickými (dráždivé a jedovaté látky) a biologickými (prienik patogénnych látok dovnútra tela).

Koža je hlavným zdrojom výroby vitamínu D3, no zároveň je priamo ohrozená ultrafialovým žiarením. Na jednej strane totiž potrebujeme slnečné lúče na syntézu vitamínu D, na druhej strane nadmerné a dlhodobé vystavovanie sa tomuto žiareniu spôsobuje spálenie kože, jej predčasné starnutie a oslabovanie imunitného systému.

Vedeli ste?

Odborne sa základné funkcie kože definujú aj ako:

  • Senzorická: Koža je zmyslový orgán hmatu. Obsahuje množstvo buniek, ktoré sú citlivé na bolesť, tlak, teplo, chlad či svrbenie. 
  • Termoregulačná: Zdravá koža sa významne podieľa na udržiavaní stálej telesnej teploty i na vylučovaní vody a solí z tela.
  • Imunitná funkcia: Zohráva úlohu pri imunitných procesoch. 

 

Aj preto vám prinášame prehľad 10 typických kožných problémov, s ktorými sa boria mladí ľudia medzi dvadsiatkou a tridsiatkou, a tipy, ako si s nimi účinne poradiť. Nemusíte čítať všetko, „prekliknite sa“ k problému, ktorý trápi vás, vášho priateľa či najlepšiu kamošku, a povedzte im, čo im môže pomôcť.

Atopický ekzém (atopická dermatitída)
Lupienka (psoriáza)
Akné
Ružovka (rosacea)
Kontaktná alergia (kontaktná dermatitída)
Solárna žihľavka (solárna alergia)
Pigmentové škvrny (chloazmy)
Materské znamienka (névy)
Jazvy
Plesne (mykózy)

1. Atopický ekzém (atopická dermatitída)

Pri vzniku tohto chronického zápalového ochorenia hrá prím dedičnosť. Karty však miešajú aj vplyvy vonkajšieho prostredia, imunologická nerovnováha a porušená bariéra pokožky. Atopický ekzém najčastejšie získate v detskom veku. V období puberty sa zvykne zhoršovať, v dospelosti sa zväčša stráca, no nie je to pravidlo. Spúšťačmi bývajú potravinové a peľové alergény, roztoče, plesne, perie, ale aj stres či dráždivé oblečenie.

Prejavy: Zapálená, suchá, svrbiaca koža v záhyboch lakťov a kolien, okolo slabín, za ušnicami, na tvári, okolo úst a na krku obmedzuje fyzicky aj psychicky. Okrem suchej formy sa niekedy objavuje mokvajúca. V akútnom štádiu sú ložiská červené a šúpu sa. Ak sa intenzívne škriabete, môže sa v nich vytvoriť bakteriálna alebo vírusová infekcia. Koža na zasiahnutých miestach postupne hrubne a mení sfarbenie, najmä po opálení býva výrazne svetlejšia. 

Liečba: O atopickú kožu sa musíte intenzívne starať každý deň. Opatera spočíva v hydratácii a premasťovaní vhodnými mliekami a krémami, olejovými kúpeľmi. Extrémne suchej pokožke dobre padnú masáže mandľovým olejom, ktorý musí byť prírodný a stopercentne čistý. K liečbe patria lokálne kortikoidy, imunomodulátory, antibiotiká, dechty a antihistaminiká, ktoré vám predpíše dermatológ a alergiológ. Akútne prejavy zmierni fototerapia a balneoterapia.

Náš tip:

Pre atopika je veľmi dôležité udržiavať sa v psychickej pohode a predchádzať stresovým situáciám.

2. Lupienka (psoriáza)

Mnohí si myslia, že je nákazlivá, ale nie je. Je to chronické zápalové autoimunitné ochorenie a čoraz častejšie trápi aj veľmi mladých mužov. Postihuje v prvom rade kožu, ale útočí aj na kĺby. Prepuknúť môže v akomkoľvek veku, no obvykle to býva medzi dvadsiatkou a štyridsiatkou. Dá sa liečiť, no nie vyliečiť. Na príčine je dedičnosť aj imunitný systém. Možno neviete, no rizikovými faktormi sú akútne infekcie horných dýchacích ciest, injekčné vpichy, chirurgické rezy, poštípania hmyzom, poranenia, ale aj stres a psychické traumy.  

Prejavy: Lupienka nesvrbí, no starostlivosť o pokožku je rovnako náročná, keďže ju pokrývajú striebristobiele rohovité šupiny. Sú najmä vo vlasovej časti hlavy, na lakťoch a kolenách.  

Liečba: Dôležitá je individuálna spolupráca s dermatológom, pretože liek, ktorý jednému pacientovi pomôže, inému nemusí vôbec zabrať. Dermatológovia predpisujú dechtové krémy, masti, pasty a roztoky, miestne kortikosteroidy, celkovú liečbu kortikosteroidmi, pri najťažších formách biologickú liečbu. Pomáha aj fototerapia a balneoterapia. 

Náš tip:

Bez ohľadu na krásu postavy sa väčšina psoriatikov veľmi nerada ukazuje v plavkách pred ostatnými. Zbavte sa zábran – vašej pokožke slnko prospieva.

3. Akné

Pozostatok dospievania dokáže vytrápiť aj dospelých. Hormóny v čase dospievania podporujú tvorbu mazu, ktorý sa hromadí vo vlasových puzdrách tesne pod pokožkou, upcháva ich a ďalej to už poznáte... Ak sa akné nelieči, ostávajú po ňom nepekné jazvičky. Plánujete tehotenstvo a ako tínedžerka ste pretrpeli akné? Pozor, v období búrlivých hormonálnych zmien sa môže vrátiť. 

Prejavy: Otvorené komedóny na povrchu pokožky tváre či dekoltu. Uzavreté tesne pod povrchom a tzv. mikrouhry hlbšie v koži. Najťažšou formou sú veľmi bolestivé stvrdnuté uzly. 

Liečba: Voľnopredajné prostriedky síce nenahradia lieky, ale sú dôležité pre každodennú hygienu pokožky tváre i ramien. Ak sa vyrážky zapaľujú a hnisajú, dermatológ vám predpíše lokálne antibiotikum vo forme roztokov, krémov či gélov. Pri stredne ťažkých formách sa používajú celkové antibiotiká a u žien aj cielená antikoncepcia. 

Náš tip:

Najsilnejšie lieky proti akné, retinoidy, majú vedľajšie účinky, a tak sa nesmú užívať počas tehotenstva. Ak sa rozhodnete stať mamou, nezabudnite prekonzultovať ich vysadenie so svojím dermatológom. 

4. Ružovka (rosacea) 

Ružovku nemajú len starí ľudia. Červené líca a viditeľné cievky vedia potrápiť aj mladých. Muži ju spravidla nijako neriešia, prípadne si vypestujú trendovú sexi bradu. Pre ženy býva nočnou morou. Do istej miery ju zamaskujete mejkapom, ale ideálne je, ak sa dokážete vyhýbať jej spúšťačom. Vyprovokujú ju prudké výkyvy teplôt, pobyt na slnku, emocionálny stres, horúca voda, fyzická námaha, alkohol, korenené a horúce jedlá, horúce nápoje, ale taktiež dráždivé kozmetické prípravky.

Prejavy: Objavuje sa zväčša na lícach, nose, prípadne na čele a brade a dá sa ľahko pomýliť s kožnou alergickou reakciou na slnko alebo konzervanty v kozmetike. Základným príznakom je dlhodobo pretrvávajúce začervenanie tváre aj malé, ale výrazné cievky. Pridáva sa pálenie alebo pichanie, suchosť pokožky a zhrubnutie najmä na nose či brade, ale aj opuchy. Môžu sa pridružiť podráždené, slziace, krvou podliate oči citlivé na svetlo a opuchnuté viečka.

Liečba: Toto zložité ochorenie doposiaľ nie je úplne vysvetlené. Neestetické cievky na pokožke sa dajú do istej miery odstrániť laserovým ošetrením alebo IPL svetlom.

Náš tip:

Na samotné začervenanie vám lekár môže predpísať gél, ktorý sťahuje kapiláry, lebo zmierňuje ich prekrvovanie. Rátajte s tým, že ide o účinok, ktorý vydrží niekoľko hodín. Krásu vašej pokožky zlepšuje život bez alkoholu, cigariet, silnej kávy a príliš korenistých jedál.

5. Kontaktná alergia (kontaktná dermatitída) 

Nosíte bižutériu, milujete pírsing, dali ste si spraviť kerku, zbožňujete dookola ten istý parfum alebo ich každú chvíľu striedate a bez mejkapu nevyjdete na ulicu? Nič z toho nie je zlé, no každé z toho môže byť spúšťačom kontaktnej alergie. Vyvolávajú ju látky rôzneho pôvodu, ktoré sú v bezprostrednom kontakte s kožou – rastliny, piesok, ovocie, zelenina, ale aj guma, kovy v kozmetike či potravinách, parfumy, farbivá a iné chemikálie. Kontaktná alergia sa môže spustiť už po dvanástich hodinách od prvého dotyku kože s alergénom, ale aj o niekoľko dní. Neraz ju získate na celý život. 

Prejavy: Typické je prudké začervenanie, intenzívne svrbenie a pálenie kože, ale prekvapiť vás môžu aj drobné pľuzgieriky, trhlinky, opuchy. Vzhľadom na výrazné svrbenie a následné podráždenie kože si kontaktnú alergiu môžete pomýliť s atopickým ekzémom. Jej prejavy sa však objavujú len na mieste kontaktu, nejde o súmerné postihnutie ako pri atopickom ekzéme. 

Liečba: Vyhnúť sa priamemu kontaktu s alergénmi je náročné. Mnohé sa nachádzajú ako vo výrobkoch a v potravinách, tak, žiaľ, aj v životnom prostredí. Testy na kontaktnú alergiu vám spraví alergiológ. Ak už viete, že precitlivene reagujete napríklad na nikel či chróm, zabudnite na bižutériu. Noste šperky zo zlata, striebra či z chirurgickej ocele. Dajte si pozor na gombíky na nohaviciach – nemali by sa dotýkať holého bruška. Ani pírsing v ušných lalôčikoch, nose či pupku nie je dobrá voľba. Prudkú dotykovú alergiu vyvoláva aj neodborné tetovanie. Alergie môžu vyvolať farbivá a pri styku so slnečným žiarením sa môže spustiť fotoalergická reakcia. 

Náš tip:

Dajte si pozor aj na „black henna tatoo“, populárne najmä v dovolenkových destináciách. Na rozdiel od prírodnej hnedej alebo zelenej heny sa do čiernej pridávajú chemické látky, ktoré okrem kontaktnej dermatitídy vyvolávajú aj skrížené alergické reakcie.

6. Solárna žihľavka (solárna alergia) 

Zasahuje miesta, ktoré väčšiu časť roka nevystavujete slnečnému žiareniu – výstrih, ramená, krk, zhyby ramien a nôh. Niekedy potrápi len na začiatku leta, a keď si pokožka na slnko zvykne, ustúpi. Dokáže sa však objaviť aj uprostred dovolenky pri mori a zvyšok voľna presedíte pod slnečníkom alebo až v hotelovej izbe. Ak vás alergia na slnko trápi každoročne, pred sezónou sa poraďte s kožným lekárom alebo alergiológom o prevencii. 

Prejavy: Príznaky sa objavia pár hodín alebo dní po pobyte na slnku. Na pokožke sa vyhodia svrbiace vyrážky pripomínajúce žihľavku, štípajúce červené fľaky alebo pľuzgieriky. 

Liečba: Najlepšie je solárnej žihľavke predchádzať. Pokožku trénujte – samozrejme, v rozumnej miere – na slnečné žiarenie už pred letnou sezónou. Preventívne užívajte betakarotén, ktorý prispieva k zníženej precitlivenosti kože. Vhodné sú výživové doplnky s obsahom antioxidantov, napríklad vitamín E alebo C. Užívanie antihistaminík dva týždne pred odchodom na dovolenku môže žihľavku zmierniť alebo jej až zabrániť. Čo robiť, keď ju už máte? Slnku sa vyhýbajte, ako len môžete. Noste klobúk, slnečné okuliare s filtrom, dlhé rukávy. Užívajte antihistaminiká, ktoré zmierňujú svrbenie. Vhodné sú chladivé gély s obsahom antihistaminika, v krajnom prípade miestne kortikoidné masti s protizápalovým účinkom. Pomôže aj kalciová masť a upokojujúci penový sprej s obsahom pantenolu. Zapálenú kožu utíšia obklady z čierneho alebo zeleného čaju či kyslá smotana.

Náš tip:

Slňte sa skôr ráno a podvečer, vynechajte všetky fázy silného obedného a denného žiarenia. Neopaľujte sa priamo na tráve. Pred opaľovaním sa nikdy neparfumujte. Ak sa maľujete, používajte hypoalergénnu kozmetiku. Slnku sa vyhýbajte, keď beriete antibiotiká. Užívate zároveň lieky? Pozorne si prečítajte príbalové letáky. Upozornia vás na možnú fotoalergickú reakciu. V závislosti od fototypu pleti používajte ochranné krémy s vysokým UV.

7. Pigmentové škvrny (chloazmy) 

Myslíte si, že sa týkajú len ľudí po štyridsiatke alebo tehotných žien? Omyl. Od dvadsiatky a tridsiatky súvisia najmä s intenzívnym opaľovaním sa, častými návštevami solária, hormonálnou antikoncepciou, užívaním liekov, ktoré reagujú na slnko, s agresívnejšími parfumami a kozmetickými prípravkami. Môžu sa objaviť, aj keď sa vystavujete slnečným lúčom po kozmetickom zákroku alebo pri jazve, ktorá sa zahojí pigmentáciou, teda stmavne. 

Prejavy: Nepekné hnedé fľaky sa tvoria na čele, lícach, spánkoch a vo výstrihu, na chrbtoch rúk i predlaktiach a po spálení sa aj na chrbte a pleciach. 

Liečba: V miernych prípadoch stačia na odstránenie pigmentových škvŕn bieliace krémy. Kupujte ich len v lekárňach a po konzultácii s kožným lekárom. Používajte ich v jesenných a zimných mesiacoch, počas zosvetlenia sa neopaľujte. Nečakajte však zázrak – odstraňujú pigment len z vrchnej vrstvy pokožky. Najlepšie je kombinovať ich s odbornými ošetreniami, napríklad s IPL svetlom či laserovým ošetrením. Môžete vyskúšať aj povrchovú dermabráziu, ale tá je málo účinná. Ďalšou možnosťou je ovocný píling – výraznejší efekt dosiahnete, ak navštívite zariadenie estetickej dermatológie, nie bežný kozmetický salón. Na ošetrenie choďte raz za dva či tri týždne na jeseň alebo v zime. 

Náš tip:

Jedinou potvrdenou prevenciou je vyhýbanie sa slnku a ochrana opaľovacími krémami s vysokým UV faktorom. 

8. Materské znamienka (névy) 

Nemýľte si pigmentové fľaky s pigmentovými znamienkami. Znamienka sa nesmú bieliť. Ideálne je zveriť ich odbornému pohľadu dermatológa, ktorý overí, či sú neškodné. Ak je névus na tvári, s jeho odstránením sa obráťte na plastického chirurga. Po odstránení ho pošle aj na histologické vyšetrenie, aby si potvrdil, že bol vybraný kompletne a nepotrebuje ďalšiu liečbu.  

Prejavy: Môžete ich mať na tvári či tele len pár, ale aj veľa. Všímajte si, či sú znamienka súmerné, pravidelne ohraničené, či nestmavli, nezmenili farbu alebo či nevystupujú nad úroveň kože a nerozširujú sa. Nebezpečné je, ak névus svrbí, páli alebo krváca. Z takéhoto útvaru môže vzniknúť malígny kožný nádor.   

Liečba: V prípade akýchkoľvek obáv navštívte so znamienkom dermatológa alebo plastického chirurga. Včasné podchytenie dokáže zabrániť rozvoju rakoviny kože.

 

Náš tip:

Tvorbu znamienok výrazne ovplyvňuje UV žiarenie, preto si ich dávajte kontrolovať pravidelne po každej letnej sezóne.

9. Jazvy 

Jazvy, ktoré pochádzajú z detstva, majú tendenciu v dospelosti kožu viac ťahať a napínať. Koža totiž najmä v puberte pri rastovom špurte rastie rýchlejšie ako jazva. Jazvy vznikajú po operačných zákrokoch a úrazoch, ale aj po akné a kiahňach, ktoré sa tiež týkajú najmä detí, tínedžerov a mladých dospelých. Špeciálnou kategóriou sú strie. Objavujú sa najmä v období puberty u dievčat aj chlapcov alebo potom v tehotenstve. Veľmi problematické sú jazvy po odstránení tetovania. 

Prejavy: Akné zanecháva výrazné zhrubnuté jazvy na tvári a dekolte. Jazvičky po kiahňach sú tiež najnápadnejšie na tvári. Strie sa objavujú na miestach, kde sa koža najviac namáha. V prípade tínedžerov, najmä chlapcov, ktorí prudko rastú, je to oblasť bedier, chrbta a kĺbov, v prípade dievčat a mladých žien trpia skôr prsia, brucho, stehná a zadok. Najrizikovejšie miesta pre jazvy po operačnom zákroku sú nad prsnou kosťou, na ramenách, chrbte, predkolení a v rezoch vedených proti prirodzeným vráskam a ohybom kože. 

Liečba: Niekoľko týždňov po zákroku si jazvu môžete krémovať špeciálnymi voľnopredajnými krémami z lekárne. Podporujú prvotné hojenie, ale proti vzniku jaziev nepôsobia. Na staršie jazvy krémy nezaberajú vôbec. Môžete sa pokúsiť dať si ich odstrániť alebo aspoň zjemniť. Voľbu metódy nechajte na dermatológa alebo plastického chirurga. Posúdia, či vám postačia silikónové krémy a špeciálne platničky, pravidelná masáž alebo je výhodnejšie mechanicky jazvu zbrúsiť, použiť laser či dokonca vyrezať ju. Na zákroky si zvoľte zimné mesiace. 

Preventívne proti jazvám či jazvičkám nemôžete podniknúť takmer nič. Dôležitejšie je, ako budú vyzerať, keď vyzrejú. To závisí od veku, miesta výskytu, rozsahu a individuálnych daností. Niektorí ľudia majú menej elastickú kožu a jazva sa im neúmerne rozťahuje. U iných sa hoja tzv. keloidom, ktorý sa odstraňuje najťažšie.

Náš tip:

Pravidelným krémovaním a masážami pleťovými olejmi na báze prírodného mandľového oleja môžete do istej miery zabrániť hlavne riziku vzniku rastových a v budúcnosti tehotenských strií. Masáže navyše pokožku rozmaznávajú, pomáhajú jej relaxovať a nestrácať elasticitu.

10. Plesne (mykózy) 

Pozor, mykóza je infekčné, teda nákazlivé ochorenie. Zimný bazén a letné kúpalisko sú obvyklými zdrojmi tohto hubovitého kožného ochorenia, hoci nie jedinými. Chytíte ho, aj keď sa vám nohy veľmi potia v nevhodnej obuvi. Najmä mladšie ženy často trpia aj vaginálnou mykózou. 

Prejavy: Pleseň sa najčastejšie vyskytuje na nechtoch rúk a nôh, ale aj medzi prstami. Nechty najprv žltnú, neskôr hrubnú, olupujú sa a lámu.  

Liečba: Mykóza nechtov a medzi prstami si ako prvú pomoc vyžaduje liečbu antimykotickými prípravkami. V lekárni si môžete kúpiť voľnopredajné roztoky, krémy, masti či laky, ktoré sa nanášajú priamo na postihnuté miesto. Ak nepomôžu, navštívte dermatológa, predpíše vám cielenú liečbu.

 

Náš tip:

Nechoďte na boso ani v nevhodnej obuvi. Na pedikúre, ale i v sprchách či vo wellnesscentrách používajte len svoje vlastné pomôcky a veci. Beriete antibiotiká? Nezabúdajte pri nich na probiotiká, ktoré obsahujú telu prospešné baktérie. Tie, ktoré sa nachádzajú priamo v potravinách – v jogurtoch, kefíroch, acidofilných mliekach, kvasenej kapuste –, majte v strave zaradené každodenne.

Starajte sa o svoju kožu – o svoje zdravie

Plocha kože priemerného štíhleho človeka má 1,5 až 1,8 štvorcového metra a hmotnosť 4 až 5 kilogramov. Koža a pokožka nie je to isté, hoci v bežnej reči je normálne a prijateľné považovať ich za synonymá. V odbornej terminológii je pokožka len jednou z troch vrstiev kože. Celá sa skladá z týchto častí:  

  • Pokožka. Je to vrchná vrstva kože, ktorá obsahuje niekoľko typov buniek. Vrchnú časť tvoria zrohovatené, odumreté bunky a pod nimi vznikajú nové bunky. Aktívne bunky pokožky chránia pred infekciami, sú dôležité pri tvorbe kožného farbiva, tvoria bariéru pred škodlivým slnečným žiarením a určujú farbu pokožky, vlasov a chlpov. V pokožke sa nachádzajú aj zmyslové bunky hmatu. 
  • Zamša. Je to druhá vrstva kože. Nachádzajú sa v nej krvné kapiláry, lymfatické cievy a telieska so zmyslovou funkciou. V najspodnejšej vrstve zamše sa tvoria elastické a kolagénové vlákna, ktoré zodpovedajú za pružnosť a pevnosť kože, ale aj za nervové zakončenia, potné a mazové žľazy. Nachádzajú sa v nej aj vlasové folikuly. 
  • Najspodnejšou vrstvou kože je podkožné väzivo. Tvoria ho prevažne tukové bunky, ale obsahuje aj nervy a cievy. 

Najdôležitejšie je vedieť, že o kožu sa treba pravidelne starať, venovať pozornosť jej vzhľadu a nepodceňovať nijaké z jej špecifík. Je fajn, ak ste zdedili „dobré gény“ a vďaka nim máte krásnu pleť a nijaký úraz sa vo vašom prípade neskončí nepeknou jazvou. Ak však nepatríte k „šťastlivcom od prírody“, nelámte nad sebou palicu. Nikto nikdy netvrdil, že dokonalá koža je tá, ktorá od svojho nositeľa nič nežiada. Naopak, niekto múdry raz povedal, že byť šťastný znamená mať rád život vo vlastnej koži. Na tomto mieste zostáva už len dodať, že aj s námahou, ktorá k tomu patrí.