Na čo dávať pozor pri odstriekanom mlieku?

Aj počas prvých pár týždňov po narodení bábätka sa môžu vyskytnúť situácie, ako sú nakupovanie, vyšetrenia u lekára, návštevy alebo spoločenské povinnosti, pre ktoré musíte na dlhší čas odísť z domu.

Najprv si overte, či by ste nemohli zobrať bábätko so sebou, prípadne aj niekoho, kto Vám pomôže. Vždy si môžete nájsť tiché miesto na dojčenie dieťaťa. Ak nie je možné zobrať si bábätko so sebou, môžete si mlieko odstriekať dopredu. Otec alebo opatrovateľka môžu podať bábätku mlieko z dojšenskej fľaše.

S odstriekaným materským mliekom sa musí manipulovať opatrne. Poraďte sa so svojou laktačnou poradkyňou alebo pôrodnou asistentkou.

Odstriekané mlieko sa môže uchovávať v chladničke pri teplote +4 °C – +6 °C (skontrolujte teplotu pomocou teplomera) vo vhodnej, tesne zatvorenej čistej fľaši (sklenená alebo plastová) maximálne 2 dni. Odstriekané mlieko sa nemá uchovávať vo dverách, ale v zadnej časti chladničky – kde je najchladnejšie.

Dôležité:

Všetky predmety, ktoré prichádzajú do styku s materským mliekom, sa musia dôkladne vyčistiť! Fľaše a cumlíky umývajte teplou mydlovou vodou a kefkou a 3 minúty ich sterilizujte alebo umyte v umývačke riadu pri teplote 65 °C.

Pokiaľ sa má mlieko uskladňovať dlhšie, musí sa zmraziť na minimálne -20 °C v 4-hviezdičkovom priestore mrazničky. Mlieko je najlepšie rozmrazovať pomaly v chladničke počas 24 hodín alebo rýchlo v chladnej alebo vo vlažnej tečúcej vode (max. 37 °C). Uzáver fľaše má zostať suchý. Používanie mikrovlnnej rúry na rozmrazovanie materského mlieka nie je vhodné.

Pred použitím je dobré s fľašou krátko zakrútiť (krúživé pohyby, netraste fľašou!), pretože by sa mohol usadiť tuk.