Výživa dojčaťa od 8. ukončeného mesiaca veku

Okolo 8. ukončeného mesiaca veku sa u Vášho dieťatka zlepšuje koordinácia zraku a rúk. Je preto ideálna doba sa pozvoľna učiť používať lyžičku a precvičovať jemnú motoriku. Tomu pomôžu aj rôzne dobroty, ako sú keksy a oplátky, na ktorých si drobec vyskúša, aké to je sa kŕmiť sám. Ak stále používate dojčenskú fľašu, začnite trénovať pitie z hrnčeka.

Zoznámenie sa s lyžičkou

Čo si budeme hovoriť - doba, kedy sa vaše dieťa naje úplne bez cudzej pomoci je ešte veľmi ďaleko, ale je na čase, aby sa s týmto pre neho tajomným predmetom zoznámilo nie len z pohľadu lietadielka, čo letí do hangáru, ale aj ako nástroja, ktorý si môže ohmatať. V tomto veku bude pravdepodobne  s lyžičkou mlátiť do stolu, okusovať ju, ohmatávať a všelijak sa s ňou hrať. Je to jeho prvý krok k tomu, aby sa medzi 13.-18. mesiacom veku najedlo úple samo.

Ako sa naučiť piť z hrnčeka?

Cestu k úspechu môže uľahčiť špeciálny cvičný hrnček, ktorý je hore na široko otvorený a ľahko sa vojde do detských ručičiek. Obľúbený “dvoj-úškový” tiež pomôže. Zo začiatku hrnček držte sama a ponúkajte dieťaťu iba malé dúšky. Postupne sa osmelí a začne do seba čajík alebo mlieko klopiť sám.

Napchávame sa keksmi

Čo však dieťa zvládne samo s prehľadom už teraz, je kŕmenie sa detskými keksmi, sušienkami, oplátkami alebo obilnými chrumkami. Chutiť mu budú ryžové oplátky HiPP v jablkovej a čučoriedkovej variante alebo ovocné pyré v kapšičkách, z ktorých môže sať ako z fľaše. Aj keď sa drobcovia zvládnu napchávať samy, vždy na nich pri tom dohliadajte.

Jedálniček dojčaťa od uk. 8. mesacia

  • Ráno začínajte dojčením alebo náhradnou mliečnou výživou.
  • Počas dopoludnajšej desiate kombinujte dojčenie či mliečnu výživu s ovocným príkrmom.
  • Na obed zvoľte 3-zložkové menu pre deti staršie ako 7 mesiacov alebo polievku. Ako dezert ponúknite dieťatku opäť trochu ovocia.
  • Popoludnajší olovrant je ako stvorený pre ovocnú kapsičku alebo obilnú kašu.
  • Večer zvoľte kašu na dobrú noc a pred spaním dieťa môžte ešte nadojčiť, alebo použiť náhradnú mliečnu výživu.

Pitný režim doplňujte praktickými detskými BIO čajmi v nálevových vracúškach, šťavami, nekrátmi alebo nápojmi, ktoré kombinujú čaje a šťavy do chutného a zdravého mixu.

TIP: Pridajte žĺtok

Navyše môžete počas dňa do jedného jedla pridať polovicu vareného a nakrájaného žĺtka. Vajcia sú totiž nie len cenným zdrojom energie, ale obsahujú aj kvalitnú bielkovinu, vitamíny a minerály. Do jedálnička dojčiat patrí 1x týždenne - ideálne je pridať žĺtok do zeleninového bezmäsitého príkrmu.