Takto bude Vaše bábätko spať dobre a zdravo

V zriedkavých prípadoch sa môže počas prvého roka života dieťaťa vyskytnúť v spánku k syndróm náhleho úmrtia dojčiat. Našťastie je dostupná účinná prevencia: vhodné prostredie na spánok. Jednoduché opatrenia pomôžu znížiť riziko hroziace Vášmu bábätku na minimum. Nasledujúce opatrenia sú vedecky potvrdené a v praxi sa osvedčili ako úspešné.

Spanie na chrbte

Už od prvého dňa má bábätko vždy spať na chrbte – aj počas dňa. Je to najdôležitejšie preventívne opatrenie na bezpečný spánok. Znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat o 50 %.

Ak sa obávate, že by vaše bábätko mohlo prehltnúť vyvrátenú potravu alebo sa ňou dokonca udusiť, už sa nemusíte trápiť. Odborníci hovoria, že tento strach je úplne neopodstatnený a nanešťastie často stojí v ceste bezpečnej spánkovej polohe.

Ak Vaše bábätko nespí a je aktívne, môžete ho spokojne uložiť na bruško, aby sa učilo dvíhať hlávku. Neskôr, keď je bábätko schopné samostatne sa otočiť na bruško, aby tak mohlo spať, môžete ho nechať spať v tejto polohe. V tomto štádiu vývoja je riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat veľmi nízke a spánková poloha už nezohráva významnú úlohu.

Dojčenský spací vak namiesto prikrývky

Vhodný dojčenský spací vak sa nedá odkopať ani navliecť na hlavu. Nedávajte bábätku do postieľky žiadne vankúše ani prikrývky. Je to dôležité preto, aby si do nich bábätko nezaborilo hlávku a neocitlo sa v ohrození.

Toto je približný odhad správnej veľkosti spacieho vaku: veľkosť telíčka a 10 cm vo všetkých smeroch. otvor na krk nesmie byť väčší ako obvod hlavy. Špeciálne spacie vaky sú dostupné už pre novorodencov.

Ochrana pred prehriatím

Teplotu v spálni udržiavajte maximálne na hodnote 18 °C, dokonca aj v zime. Ideálna teplota v spálni je 16 °C – 18 °C. Rúčky a chodidlá bábätka môžu byť chladné. Neznamená to, že im je zima. Všetko, čo Vaše bábätko potrebuje na spanie, je plienka, dupačky, pyžamo a spací vak. Ak je izbová teplota vysoká, najmä v lete, potrebujú ešte menej. Ak sa bábätko potí okolo krku, v izbe je príliš teplo.

Nedávajte bábätku čiapku na spanie. Bábätká nesmú mať zakrytú hlávku, aby si mohli regulovať telesnú teplotu. Fľaše s horúcou vodou a vyhrievacie deky, ak sú vôbec potrebné, sa môžu používať iba na predhriatie postieľky. Nielenže nie sú potrebné na spanie, ale sú aj nebezpečné. Do detskej postieľky sa nemajú ukladať ani podložky z ovčieho rúna a podobné veci.

Cigaretový dym je škodlivý

Fajčenie v blízkosti bábätiek zvyšuje riziko chorôb, ako aj riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Nefajčite vo vnútorných priestoroch ani v prítomnosti bábätka.

Samostatná detská postieľka v spálni rodičov

Počas 1. roka života má bábätko spať vo Vašej spálni vo svojej vlastnej postieľke.

 

Dojčenie je zdravé

Ak je to možné, mali by ste bábätko dojčiť aspoň 4 – 6 mesiacov. Posilňuje to ich organizmus a imunitný systém.