Keď bábätko plače

Čo mám robiť, keď bábätko plače?

Keď Vaše dieťatko plače, Vaša prvá reakcia je zobrať ho na ruky alebo sadnúť si vedľa neho a upokojovať ho. Inštinktívne ste práve urobili správnu vec! Plačom Vaše dieťa signalizuje, že sa necíti dobre. Ak bábätko plače, potrebuje sa ujistiť, že ste pri ňom a že nie je samo.

Čo mám robiť, ak moje bábätko plače?

  • Ak je bábätko hladné, zobratím na ruky ho na veľmi dlho neupokojíte. Ak dieťatko dostalo posledné jedlo skôr ako pred 2 hodinami, skúste ho nadojčiť alebo nakŕmiť fľašou. Ak dostalo normálne jedlo len pred 1 hodinou, je nepravdepodobné, že príčinou plaču je hlad. Skúste dieťatko radšej zobrať na ruky, nechajte ho znovu odgrgnúť a vyčkajte do ďalšieho jedla. Odporúčame Vám to preto, lebo ak sú intervaly medzi jedlami príliš krátke, žalúdok bábätka je stále zaneprázdnený trávením predchádzajúceho jedla! A nie je vyprázdnený – potom bude bábätko pravdepodobne plakať ešte viac.
  • Príčinou plaču bábätiek môže byť aj plynatosť. Vyskytuje sa napríklad vtedy, ak je v žalúdku dieťaťa stále vzduch a ak si dieťa po poslednom jedle dostatočne neodgrglo. Zdvihnite preto dieťatko opatrne na ruky a nechajte ho ešte raz odgrgnúť. Niekedy pomôže aj jemne dieťa pokolísať alebo mu pomasírovať bruško jemnými, krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. Týmto sa rozpustia vzduchové bublinky v črevách, ktorých sa dieťatko nedokáže samo zbaviť. Proti plynatosti pomáha aj zdravá zásoba kultúr mliečneho kvasenia v črevnej flóre.

Tip: Ak používate počiatočnú dojčenskú výživu, môže pomôcť, ak namiesto trasenia fľaše potravu zamiešate vidličkou a potom ňou naplníte fľašu, aby sa do jedla nedostalo príliš veľa vzduchu. V neustupujúcich prípadoch môže pomôcť masáž bruška rukou a teplým olejom, prípadne feniklový čaj alebo špeciálny čaj na bruško.

  • Skontrolujte, či nie je mokrá plienka alebo či bábätko nemá zaparený zadoček.
  • Je možné, že Vaše bábätko plače, lebo mu je zima. Bábätká sú stále veľmi citlivé na chlad. Ak mu chcete pred nočným spánkom vyhriať postieľku, môžete použiť špeciálnu detskú fľašu na horúcu vodu a froté krytom. V tomto prípade si overte, či z nej nevyteká voda a či fľaša nie je príliš horúca. Skôr ako položíte bábätko do postieľky, vyberte z nej fľašu s vodou.
  • Bábätká niekedy plačú aj vtedy, keď im je príliš teplo. Ak sa Vaše bábätko potí okolo krku: skontrolujte rukou, či dieťatko nie je príliš teplo oblečené. Ideálne je oblečenie z prírodných vlákien, pretože prírodné vlákna umožňujú dobrú výmenu tepla s vonkajším prostredím. Bábätku v nich nebude príliš horúco, ale zároveň nebude oblečené príliš ľahko. Vlnené kabátiky a čiapky sú potrebné iba na vychádzky von, a to iba vtedy, keď je chladno alebo veterno.

Tip: Ak bábätko plače, zaspievajte mu uspávanku alebo mu porozprávajte rozprávku. Bábätká veľmi často upokojí iba zvuk Vášho hlasu alebo to, že cítia Vašu blízkosť.